Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Dar pro místa s radarem v Milevsku neprošel

MILEVSKO - Milevští zastupitelé se na únorovém zasedání vraceli k žádosti městyse Bernartice o finanční dar na zvýšení bezpečnosti v obci. V pozadí je úsekové měření rychlosti, zavedené v Bernarticích od loňského jara. Bernartice musely investovat do úprav, platí Milevsku příspěvek na fungování městské policie a jsou vlastníkem licence. Pokuty od řidičů ale inkasuje město Milevsko, které vede agendu. Za loňský rok bylo za překročení rychlosti v Bernarticích vyměřeno pokut za čtyři miliony korun. K debatě zastupitelů se vracíme podrobně.

 

Jelikož dělení profitu nebo provize z pokut je protizákonné, požádaly už loni v září Bernartice o dar na další bezpečnostní opatření v obci. Bernartický starosta Pavel Souhrada nyní na zasedání milevských zastupitelů vystoupil a kritizoval, že od konce září bylo ticho po pěšině. Žádost o dar se dostala na program zastupitelstva až v prosinci skoro před půlnocí. Program byl nabitý, debata o daru dlouhá a výživná. Zastupitelé se v prosinci nerozhodli a vrátili míč na stranu radních, aby navrhli nějaké řešení. Všichni dostali strach, protože zrovna v té době policie zatkla představitele Varnsdorfu, právě kvůli smlouvě na radary. Rada města poslala nyní do zastupitelstva žádost Bernartic s negativním doporučením - dar neschvalovat. Navržena byla i druhá varianta poskytnutí daru, ovšem s otazníky namísto uvedené částky. Radní tak dali zastupitelům najevo, že to mají být případně oni, kdo bude iniciovat nějakou částku. Nedošlo ale na žádnou.

Peníze by chtěli i ve Velké

Zastupitele nepřesvědčilo ani vystoupení starosty Bernartic Pavla Souhrady. Mimoto předchozí týden dorazila na milevskou radnici i žádost Hrejkovic, kde bylo loni úsekové měření také spuštěno, a vyměřeno bylo loni na pokutách 1,3 milionu. I zde agendu pokut řeší milevský městský úřad. Hrejkovice byly konkrétní, požádaly o 200 000 korun. K debatě se připojila zastupitelka Alena Knotová, která je z milevské místní části Velká. Tam byly radary osazeny nejdříve. Sdělila, že i tamní obyvatelé si myslí, že by město mělo do Velké víc investovat, když tam inkasuje pokuty. Alena Knotová uvedla, že ona se s tímto úhlem pohledu neztotožňuje. Pro ni je prioritou, že radary zvýšily bezpečnost ve vsi. Zazněla však zajímavá informace, že poté, co policie nařídila do Velké instalovat výstražné cedule upozorňující na radar, výběr citelně poklesl. V milevském zastupitelstvu se totiž spor o dobrovolnou instalaci výstražných cedulí ve Velké odehrál už před časem. A nad varováním řidičů tehdy zvítězil zájem řidiče nevarovat a vybrat víc. Zastupitelům to ve středu připomněl v diskusi Miloslav Kozák z dopravní komise: "Výstražné cedule ve Velké jsme navrhovali dávno, protože vybrané pokuty k větší bezpečnosti lidí nepřispívají. Dejte těm obcím dar na konkrétní věc - dopravní hřiště nebo prověrku dopravních značek.," apeloval. Alena Knotová upřesnila, že ve Velké by si přáli moderní veřejné osvětlení a rovněž napojení na přivaděč pitné vody z Římova, který končí ve Zbelítově. Zastupitelé se ptali, jestli se tedy má pro Bernartice uvažovat se čtyřnásobkem požadavku Hrejkovic, když i pokut se tam vybralo čtyřikrát víc.

Bernartické rozzlobilo mlčení

Starosta Ivan Radosta sdělil, že radní nenavrhují žádnou částku daru, protože v médiích se tyto peníze spojují s úsekovým měřením. "Nebudeme si nic nalhávat, o příspěvek nás žádají právě obce, kde úsekové měření probíhá. Kdyby tam nebylo, tak nežádají nic, kromě Velké, kde naopak chtějí pořád něco - tu záchody, tu pergolu," řekl starosta. Tajemnice Vladimíra Štorková řekla: "Je kompetencí zastupitelstva dát dar komukoliv na cokoliv, ale nejsem připravena dávat to do souvislosti s výtěžky z úsekového měření. Ty obce to v žádostech také nespojují."

Zdeněk Herout si přál, aby vedení města objasnilo, jak jednání o radaru s Bernarticemi probíhala. A Ivan Radosta vyzval, aby to řekl na rovinu bernartický starosta. "První část byla skvělá. Dohodli jsme se, pak nám policie nechtěla úsekové měření povolit. Chtěli jsme to jinak, tohle je kompromis. Nositelem licence jsme my. V radě města jsme se tehdy domluvili, že si máme požádat o dar, takže vám ta žádost 26. září datovou schránkou přišla. Ale od té doby nám vůbec nikdo neodpověděl. V prosinci jsme se dozvěděli, že naše žádost ani nebude v zastupitelstvu jako řádný bod. My jsme pro, že když jsou výnosy, tak je využijeme, když bude schodek, tak doplatíme. Už takhle platíme každý měsíc 9000 korun elektřinu a příspěvek na činnost městské policie," uvedl bernartický starosta Pavel Souhrada. Milevský starosta zareagoval: "Na tuto rétoriku tady nejsme zvyklí, o výnosech se bavit nechci. Ano, možná jsme někdy z neznalosti zákona něco takového navrhovali."

Michal Polanecký řekl: "My taky nechceme porcovat medvěda. Pokud se shodneme, že bychom měli okolní obce podpořit, vypišme na to nějaký grantový program plněný výnosy z pokut." "My jsme ale kvůli tomu museli přestavět půl radnice, přijmout několik lidí a jsou tam i další náklady. Navíc za leden jsou ta čísla pokut už úplně jiná. Stejně tak ve Velké, sotva se osadily výstražné cedule, těch přestupků je tam pár," pokračoval Ivan Radosta. Zastupitel Polanecký navrhl, že Milevsko například může Bernarticícm snížit částku za veřejnosprávní smlouvu na práci městské policie z devíti tisíc na minimum.

Dary neprošly

Miroslav Doubek upozornil, že pokud neprojde zamítavé stanovisko k daru, bude třeba do druhé varianty usnesení nějakou částku doplnit. A Jaroslav Peták se znovu ptal, jaká částka by to měla být. Zastupitelé ale poskytnutí daru Bernarticím 13 hlasy zamítli a stejně se vymezili i proti daru 200 tisíc pro Hrejkovice.

Proti daru byli zastupitelé Michal Polanecký (ODS), Alena Knotová (KDU-ČSL), Karel Procházka, Marie Jarošová, Petr Barda, Ivan Radosta, Michal Horek, Jaroslav Kolář (všichni Jihočeši 2012), Tibor Kaleja (ANO), Jaroslav Mácha (ČSSD), Lukáš Dolejš, Pavel Koutník (TOP 09) a Bohuslav Beneš (KSČM). Opačně hlasovali zastupitelé Ondřej Šimánek, Zdeněk Hobzek (oba ODS) a Miroslav Doubek (Svobodní), Jaroslav Peták (ODS) se hlasování zdržel. Sál v tu dobu opustili zastupitelé Zdeněk Herout, Marie Jelenová (ODS) a Martin Kupec (ANO). Na zasedání byl omluven Jiří Kotalík z KSČM.

Bezprostředně po hlasování se starosta Bernartic Pavel Souhrada vyjádřit nechtěl. Prohlásil, že zlost je špatný rádce. Později ale vyjádření poskytl: "Jsem rád, že si zastupitelstvo města Milevska vzalo moji výzvu k srdci a rozhodlo. Aspoň víme, s kým máme tu čest. Jan Werich říkal: Kdo chce, hledá způsob, kdo nechce, hledá důvod. Přeji představitelům Milevska, aby jim ty peníze z Bernartic přinesly radost a potěšení. A Milevšťákům přeji, aby z peněz od nás měli nějaký užitek."

 

Diskuse k článku - 42 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 • Neobjektivnost MN? 

  Reagovat

   

  V březnovém Milevskem Zpravodaji, který teď vyšel, jsem si teď přečetl v úvodním článku Vážení spoluobčané , Milí přátelé od pana starosty Radosty mimo jiné to, že na základě nedorozumění a nepříliš objektivních článků v MN, hledá pan starosta cestu, jak občany otevřeně a pravdivěji informovat o všem důležitém nebo sporném co se v Milevsku děje. Na rozdíl od pana starosty Radosty si myslím, že MN jsou profesionální a objektivní týdeník. Zdá se vám třeba tento článek neobjektivní? Je dobře, že MN jsou, poněvadž se občané alespoň občas něco dozví. Pan starosta má určitě kdykoliv možnost se v případě, že se mu nějaký článek zdá neobjektivní se k tomu ozvat a nebo vyjádřit, to že to nedělá je jeho chyba. Možná že se mu nelíbilo nedávné vyjádření v novinách bernartickeho starosty na adresu rady města Milevska o tom, že jsou podělaný a že nerozhodují. A že Bernartice čekali na vyjádření od Milevska měsíce. Kdo ví?

  Vloženo 28.2.2020 10:35:20

  • objektivnost 

   Reagovat

    

   MN je dost diskutabilní, mám s tím vlastní zkušenost. Pro MN je nejdůležitější prodej vlastních novin, to je třeba si uvědomit. Ale souhlas s tím že se může starosta k článku vyjádřit. Jakou hledá cestu, radnice má svůj plátek a web stránky....?

   Vloženo 28.2.2020 10:56:31

   • anonymní čtenář 

    Reagovat

     

    Panu starostovi Radostovi, se nelíbí nic co ho právem kritizuje. Vše by chtěl kontrolovat řídit a usměrňovat. V minulosti treba zhatil výměnu redakční rady zpravodaje Milevska. Na minulém zastupitelstvu dokonce, kritizoval a naznačoval to, že by bylo dobré usměrňovat kontrolní výbor, asi proto, že se mu nelíbilo pravdivé zjištění. Z nařízení zastupitelstva, které jemu nebo radě ukládají úkol si dělá toaletní papír. Je to amatér, slibotechna, lhář, špatný údržbář města, bez vize, jenz za léta kdy je ve funkci město nikam neposunul a neposune, s výraznými papalášskymi rysy. Ale byl zvolen. To je věcí občanů mesta Milevska, tudíž mají to co chtěli.

    Vloženo 28.2.2020 11:20:38

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Radosta je také neobjektivní,když tvrdí,že je vyprodán dnešní ples. Jděte se podívat, jak bude naplněn.Myslím,že bude rád,za lidstvo na sále a přísálí bude prázdné.

   Vloženo 28.2.2020 17:59:11

   • anonymní čtenář 

    Reagovat

     

    Nebo jak povídal, že kvůli měření museli předělat půlku radnice. Také "objektivní" sdělení.

    Vloženo 28.2.2020 18:32:12

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Nepožíval bych podvodníci, jde o velmi sympatickou domluvu s firmou poskytující radary (i jejich kalibraci) s městem za účelem zajištění příjmů do pokladny. Jde o obcházení bodového systému jednoduchou tabulkou v excelu a navíc nabranými nekompetentními úředníky. Měření rychlostí na vjezdech do vsí je nesmysl, takto se bezpečnost na silnicích nezajištuje. Možná škoda, že ty radary nemají také lidé, kteří bydlí u silnice u svých baráků. Mohla by to být sranda, obsílat pak řidiče a inkasovat peníze v zájmu zvýšení bezpečnosti - nevidím v tom žádný rozdíl. Pouští se to kdy chce, pokuty se stanovují, jak kdo chce...

  Vloženo 28.2.2020 09:28:37

  • XXX 

   Reagovat

    

   Možná. Ale je to legální a mají to tak zavedené i v jiných obcích, o cizině nemluvě. To jenom v Milevsku jsou kolem toho vášně a záminka pro diskuze rádoby odborníků.

   Vloženo 28.2.2020 09:58:12

   • anonymní čtenář 

    Reagovat

     

    Peníze z pokut patří do obcích kde jsou přestupky páchány.

    Vloženo 28.2.2020 10:10:36

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Milevští podvodníci se podvodně obohacují na úkor jiných obcí. Souhrada by měl dát Radostovi pořádně před čumák a už by si to nikdy v budoucnu ten zloděj nedovolil.

  Vloženo 27.2.2020 11:42:28

  • Tak 

   Reagovat

    

   Úplně nejlepší na to je, ze kdyby podal žalobu na Milevsko, tak ho hned zavřou. Ať bude mít dobrého nebo špatného právníka.

   Vloženo 27.2.2020 13:09:08

   • anonymní čtenář 

    Reagovat

     

    za to, že si v Milevsku vylepšují vyčerpaný rozpočet pokutami z Bernartic a Hrejkovic. Jen, aby to nebyla jen zase nějaká Radostovská fabulace.... , už jich bylo více než dost.

    Vloženo 27.2.2020 13:20:01

    • Tak 

     Reagovat

      

     To snad nemá s Radostou nic společného. Co to furt tady plácáte. Proste vyplácet podíly z tohoto měření je nezákonné a tím to konci.

     Vloženo 27.2.2020 17:51:04

     • anonymní čtenář 

      Reagovat

       

      A nechávat si je - je OK ???

      Vloženo 27.2.2020 18:08:02

      • anonymní čtenář 

       Reagovat

        

       Prachy jenom prachy nečekají jen po nich sáhneš a už tě mají .....

       Vloženo 27.2.2020 18:19:56

      • Tak 

       Reagovat

        

       Já nevím, ale každá smlouva je svobodným vyjádřením zúčastněných stran. Předpokládám, ze panu Souhradovi nikdo nedržel pistoli u hlavy. A ještě přispívá každý měsíc na policii. Nezlobte se na mne, ale to je amaterismus. Nehledě na to, ze na začátku byla pouze slova o bezpečnosti. A to radary splnily určitě.

       Vloženo 27.2.2020 18:39:57

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Vizi pro upadající město nemají, ale kořistit z pokut v jiných obcích na to jsou v Milivsku premianti.

  Vloženo 27.2.2020 07:06:54

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Nedřív plná huba bezpečnosti a najednou naval prachy!Tak vo co vám vlastně šlo?

   Vloženo 27.2.2020 11:20:56

   • Pokrytci 

    Reagovat

     

    Jeden za osmnáct a druhý bez dvou za dvacet. Dobře to řekl, milevsky "dobrakum" pan Kozák. Již dávno komise dopravní požadovala, aby ve Velké byla instalována informativní tabule o tom, že tam probíhá úsekové měření, protože tam bylo stále mnoho přestupků. Dokonce se to projednávalo i na zastupitelstvu, ale nebylo to odsouhlaseno. Z toho jasně vyplývá, že vedení Milevska jde hlavně o prachy a ne o bezpečnost. Celá léta ve Velké měřili bez cedule, aby z toho měli prachy. Ceduli tam dali až na příkaz policie, když tam dávno měla být a pokrytecký tvrdili, že to je kvůli bezpečnosti ve Velké.

    Vloženo 27.2.2020 11:37:28

  • Pepa 

   Reagovat

    

   Jak nemají vizi? Kamaráda Kráke králů máme umístěného. Krasne kanceláře na staré poště předělané včetně vybavení dle přání Krále králů, tak teď to už konecne pojede! Žive Milevsko začne pracovat a to se budeme všichni v Milevsku divit, ze i člověk, který v Milevsku nebydlí, může mít k tomuto městu takový krásný vztah!

   Vloženo 28.2.2020 11:23:03

   • anonymní čtenář 

    Reagovat

     

    Možná, že je starosta Radosta Královi, trochu zavázán. Zaměstnal mu dceru v živém Milevsku. Velmi si ho cení. Radosta a spol si králem ocení. Dávali mu dva manažerské platy a na rozloučenou ještě odměnu. Taková je Milevská kocourkovská realita. Ale milevském občanů to nevadí, Ivan je přeci dobrý muzikant.

    Vloženo 28.2.2020 11:31:31

  • !! 

   Reagovat

    

   a nejsou náhodou ty silnice na kterých se měří rychlost Jihočeského KRAJE??!

   Vloženo 28.2.2020 15:02:05

   • XXX 

    Reagovat

     

    Je to jedno, čí jsou silnice. I na dálnici, která patří státu, vyřizují dopravní přestupky přilehlé obecní úřady a peníze jdou do jejich kasy.

    Vloženo 28.2.2020 16:23:44

    • anonymní čtenář 

     Reagovat

      

     Kde není žalobce není soudce. Ale v tomhle případě se peníze z pokut generují v obcích které chtějí podíl. A není žádný důvod proč by ho neměly dostat. Nebo si myslíte, že je správné aby peníze z pokut, které se vyberou rekovicích a Bernarticích a zůstali v kase milevského úřadu? A ten si z toho platil hokej nebo maškary.

     Vloženo 28.2.2020 16:54:20

     • XXX 

      Reagovat

       

      No jo, ale ty peníze jdou ze zákona tomu, kdo vyřizuje přestupky, což je úřad v Milevsku a ne Hrejkovice nebo Bernartice, kde se to jen změřilo. Pokud to považujete za nespravedlivé, tak navrhněte poslancům změnu zákona a neobviňujete Milevsko z hamižnosti.

      Vloženo 29.2.2020 07:42:21

      • anonymní čtenář 

       Reagovat

        

       Na to aby jim Milevsko dalo každý rok příslušný dar, tak potřebují zákonodárce?

       Vloženo 29.2.2020 07:55:32

       • XXX 

        Reagovat

         

        Pravda, nepotřebují, stačí jedenáct zvednutých rukou na milevském zastupitelstvu.

        Vloženo 29.2.2020 09:59:50

        • anonymní čtenář 

         Reagovat

          

         Většina milevských zastupitelů neví která bije, ani pořádně neví proč vlezli do komunální politiky, Líbí se jim pobírat peníze bez práce za účast zastupitelstvu komisích a výborech, kam ani nemusí chodit a peníze natékají automaticky .Vždyť jim to mohlo vedení města navrhnout, aby to schválili nějakou částku. Patrně však tyto budou hamižní. Jen, aby je nepotkalo kdo chce víc nemá nic.

         Vloženo 29.2.2020 10:41:03

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Pokud se "chytráci" z Milevska nechtějí o výnosy z úsekového měření rozdělit s obcemi , kde se výnosy z úsekového měření generují a nevracejí se na místo pro zvýšení bezpečnosti tam, kde přestupky vznikají potom, existuje pro Milevsko i riziko, že by Bernartice nebo i Hrejkovice mohly Milevsko zažalovat pro tak zvané bezdůvodné obohacení se a požadovat kompletní přesun prostředků zpět do obce tam kde přestupky vznikají na zvýšení bezpečnosti po odečtení skutečných nákladů. Těžko však bude skutečným nákladem demagogické tvrzení pana starosty Radosty, že museli kvůli tomu přestavit půlku radnice za miliony a vybavit kanceláři úřadu klimatizací, takovéhle pohádky platí jen pro hloupé zastupitelé v Milevsku.

  Vloženo 27.2.2020 07:03:36

  • RADAR 

   Reagovat

    

   Také nechápu proč bylo kvůli úsekovému měření potřeba předělávat půlku radnice. Copak úředníci nemohli pracovat ve stávajících funkčních kancelářích? Co to je zase za výmysl????? Copak v Milevsku mají tolik peněz, že si mohou předělávat kanceláře na radnici za miliony, když nemají peníze pro základní věci pro občany jako jsou chodníky silnice parkoviště a tak dále?

   Vloženo 27.2.2020 07:20:02

   • Tatata 

    Reagovat

     

    A teoreticky žalobu by mohli podat společnou, tak aby je zastupoval jeden advokát a snížili tak náklady. Starosta Bernartice je na rozdíl od milevskeho starosty schopný člověk, kterému na Bernarticích opravdu záleží a proto je velmi pravděpodobné že z Bernartic nenechá dělat toaletní papír, zejména tehdy když asi existovala nějaká dohoda a v Milevsku jednají tak jak jednají, na odpověď na oficiální žádost čekaly v Bernarticích měsíce. Zdá se, že v Bernarticích jde o věc a nejsou to hloupé ovce, tak jako v Milevsku.

    Vloženo 27.2.2020 07:46:41

    • anonymní čtenář 

     Reagovat

      

     Na stránce Milevska v rubrice dotazy občanů je nedávno četl příspěvek od nějakého pana Bučka z Ivančic, který dostal za překročení pokuty na úsekovém měření obhospodařovaným Milevskem o pár km pokutu 1 500,-Kč. Podivuje se, že je tak vysoká, když na Moravě se dává pokuta jen 600,-Kč a radary jsou tam nastaveny, aby detekovali přestupky až po překročení 60 km/h. Vypadá to, že v tom Milevsku jsou opravdu přísní, to asi, aby jim z toho, hodně zbylo a vůbec jim nevadí, že ty přestupky se dějí jinde než v Milevsku a výnosy se dělit nechtějí. Asi by to chtělo nějaké vysvětlení. Myslím, že by se v Milevsku měli zapojit do soutěže město "sympaťák".

     Vloženo 27.2.2020 08:16:15

     • anonymní čtenář 

      Reagovat

       

      Za překročení rychlosti v obci je jasně daná palba a čemu říká p. Buček překročení o pár kilometrů ( 50).

      Vloženo 27.2.2020 08:24:30

     • anonymní čtenář 

      Reagovat

       

      Máte velice svérázný výklad zákona

      Vloženo 27.2.2020 20:07:00

    • anonymní čtenář 

     Reagovat

      

     Souhlasím starosta Bernartic je víc než schopný on je přímo ,,všehoschopný''nebo už jste zapomněli jakým podrazem se dostal do funkce potažmo ke korytu?!

     Vloženo 27.2.2020 11:30:35

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Jakou zásluhu mají obce na penězích za pokuty, to jsou peníze od blbých řidičů. Starosta sedí na radnici a počítá peníze z pokut. Teď by mohli požádat taky platící řidiči o příspěvek na pokuty, když oni mají největší podíl na zisku. Pánbíčkáři z Bernu taky chtěli příspěvek na opravu kostela, co já mám společného s jejich modlením. Ať si udělají věřící pracovní víkend a akci Z, určitě jim prospěje pohyb na čerstvém vzduchu a bude je i lepší vidět jejich guru.

   Vloženo 27.2.2020 08:20:31

   • anonymní čtenář 

    Reagovat

     

    A proč by měli zůstat prachy z pokut , které se stanou v Bernarticích a Hrejkovicich v Milevsku? Ty by měly putovat do státního rozpočtu.

    Vloženo 27.2.2020 08:34:10

« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace