Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Dar pro obce s radarem v Milevsku neprošel

MILEVSKO - Milevští zastupitelé se dnes vraceli k žádosti městyse Bernartice o finanční dar na zvýšení bezpečnosti v obci. V pozadí je úsekové měření rychlosti, zavedené v Bernarticích od loňského jara. Bernartice musely investovat do úprav, platí Milevsku příspěvek na fungování městské policie a jsou vlastníkem licence. Pokuty od řidičů ale inkasuje město Milevsko, které vede agendu. Za loňský rok bylo za překročení rychlosti v Bernarticích vyměřeno pokut za čtyři miliony korun.

 

Jelikož dělení profitu nebo provize z pokut jsou protizákonné, požádaly už loni v září Bernartice o dar na další bezpečnostní opatření v obci. Bernartický starosta Pavel Souhrada (ODS) dnes na zasedání milevských zastupitelů kritizoval, že od konce září bylo ticho po pěšině. Žádost o dar se dostala na program zastupitelstva až v prosinci skoro před půlnocí. Program byl nabitý a i debata o daru dlouhá a výživná. 

Zastupitelé se v prosinci nerozhodli a vrátili míč na stranu radních, aby navrhli nějaké řešení. Všichni dostali strach, protože zrovna v té době policie zatkla představitele Varnsdorfu, právě kvůli smlouvě na radary. Rada města ale poslala dnes do zastupitelstva žádost Bernartic s negativním doporučením - dar neschvalovat. Navržena byla i druhá varianta daru, ovšem s otazníky namísto uvedené částky.

Zastupitele nepřesvědčilo ani vystoupení starosty Bernartic Pavla Souhrady. Mimoto minulý týden dorazila na milevskou radnici i žádost Hrejkovic, kde bylo loni úsekové měření také spuštěno, vyměřeno bylo loni na pokutách 1,3 milionu a i zde agendu pokut řeší milevský městský úřad. Hrejkovice byly konkrétní, požádaly o 200 000 korun. K debatě se připojila zastupitelka Alena Knotová, která je z milevské místní části Velká. Tam byly radary osazeny nejdříve. Sdělila, že i tamní obyvatelé si myslí, že by město mělo do Velké víc investovat, když tam inkasuje pokuty. Alena Knotová uvedla, že ona se s tímto úhlem pohledu neztotožňuje. Pro ni je prioritou, že radary zvýšily bezpečnost ve vsi. Zazněla zajímavá informace, že poté, co policie nařídila do Velké instalovat výstražné cedule upozorňující na radar, výběr citelně poklesl. 

Podrobně debatu popíší středeční Milevské noviny. Každopádně pak zastupitelé poskytnutí daru Bernarticím 13 hlasy zamítli a stejně se vymezili i proti daru 200 tisíc pro Hrejkovice.

Proti daru byli zastupitelé Michal Polanecký (ODS), Alena Knotová (KDU-ČSL), Karel Procházka, Marie Jarošová, Petr Barda, Ivan Radosta, Michal Horek, Jaroslav Kolář (všichni Jihočeši 2012), Tibor Kaleja (ANO), Jaroslav Mácha (ČSSD), Lukáš Dolejš, Pavel Koutník (TOP 09) a Bohuslav Beneš (KSČM). Opačně hlasovali zastupitelé Ondřej Šimánek, Zdeněk Hobzek (oba ODS) a Miroslav Doubek (Svobodní), Jaroslav Peták (ODS) se hlasování zdržel. Sál v tu dobu opustili zastupitelé Zdeněk Herout, Marie Jelenová (ODS) a Martin Kupec (ANO). Na jednání byl omluven Jiří Kotalík z KSČM. 

Diskuse k článku - 55 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
« Novější příspěvky 1 2 3 4  | Starší příspěvky »
 • petr 

  Reagovat

   

  Nezapomínejme na největší problém, který z této diskuse vyplývá. Velký počet řidičů, kteří překračují rychlost v obci (ač ví zcela jistě z autoškoly jaká je nejvyšší povolená rychlost a jsou upozorněni ještě velkou tabulí na začátku obce !!!) ohrožují zejména seniory a děti na životě. Nebýt toho, není potřeba žádných kamer, a bylo by po problému.

  Vloženo 14.2.2020 05:40:50

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Ať si Bernartice radar sundaji a odvezou, jo oni vlastně nemohou, on není jejich, ono ho platí Milevsko, no jo, když se jim to nelíbí, ať si licenci polibi

  Vloženo 13.2.2020 18:35:01

 • Tak 

  Reagovat

   

  Starosta Bernartic jim platí 9.000,- měsíčně a teď říká, ze nejsou chlapi. Spis vůbec neví co podepsal a teď zpětné zjišťuje, ze udělal chybu a svádí to na ostatní.

  Vloženo 13.2.2020 17:33:58

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Zdá se vám to moc. Když na radaru v bernarticích "dobráci" z milevska od května vybrali okolo 4 000 000,- Kč a nechtějí jim nic dát. To se vám zdá v pořádku. ? To vůbec není v pořádku, aby si komunální politici udělali byznys pod rouškou řečí o bezpečnosti. Všechny tyto pokuty by měli jít do státního rozpočtu.

   Vloženo 13.2.2020 17:41:00

   Vaše reakce:

   Zbývá znaků: 1200
    
   • Asi jen blbec 

    Reagovat

     

    Co kdyz to Milevsko ani nechtělo? Hmmmm sami Bernartice chtěli strašně moc radar, proto si zridili licenci.. kvuli bezpecnosti.... Milevsko tam nemelo zajem radar davat... a ted najednou Milevsko je spatne.... at si jde starosta Bertnatic zamest pred svym prahem... udelal chybu a hazi to na Milevsko...

    Vloženo 13.2.2020 20:27:40

    • Tak 

     Reagovat

      

     To víme, ze nejdříve to byli řeči o bezpečnosti a teď chce podíl z peněz.

     Vloženo 13.2.2020 22:02:29

   • Občan 

    Reagovat

     

    A ty nevíš kdo tam ten radar chtěl!A kdo mněl plnou hubu bezpečnosti občanů!Bernartičtí zastupitelé a taky se vším souhlasily,ale ejhle on je z toho balík a hned se nadírají o prachy.Čí je to silnice kdo za ní platil a kdo ji udržuje Bernatrice ne!Jste trapní zaveďte si mýto ať tou vaší prdelí nikdo nejezdí a bude klid!

    Vloženo 14.2.2020 11:38:10

 • Petr 

  Reagovat

   

  .. sál v tu dobu opustili zastupitelé Zdeněk Herout, Marie Jelenová (ODS) a Martin Kupec (ANO).

  K čemu tam jste ???

  Vloženo 13.2.2020 14:35:12

  • Radek 

   Reagovat

    

   skutečně odpovědní zástupci lidu, před rozhodnutím utečou jako malé děti. K čemu tam jsou? Přeci k ničemu. Jsou to vzory zastupitelské demokracie, skuteční demokraté, spíše pseudodemokraté.

   Vloženo 13.2.2020 15:18:31

  • XXX 

   Reagovat

    

   A není to jedno? Stejně by pro to ruku nezvedli.

   Vloženo 13.2.2020 16:28:16

 • demokrat 

  Reagovat

   

  V těch Hrejkovicích a Bernarticích jsou asi dost přitroublí zastupitelé. Schválí si smlouvu, dle které platí Milevsku 9000 korun měsíčně za městskou policii (pasáž ze smlouvy - Paušální částka za práci strážníků městské policie je stanovena ve výši 9.000 Kč měsíčně), což je ročně 108000 korun a za obě obce dohromady 216000 korun. Přitom nikde není uvedeno za co se platí - jde o paušál, tedy nedefinovanou a nekonkrétní činnost, je to tedy samo o sobě protizákonné. Další hloupost a prasárna spočívá v tom, že výnosy z pokut uložených v souvislosti s úsekovým měřením rychlosti jsou příjmem města Milevska. Kdo to mohl schválit, proč to není stanoveno alespoň 50na50? A vrcholem všeho je posvěcené nelegální sledování projíždějících aut a lidí - kamery budou umět/již umí rozpoznávat obličeje posádek aut a dle smlouvy toto obce na svém území legalizují - městská policie v rámci prevence kriminality a v návaznosti na plnění úkolů měření rychlosti prostřednictvím úsekového měřiče rychlosti provádí i zpracování a následně předávání historie dat z úsekových měřičů pro účely Policie ČR v rámci objasňování
  trestných či jiných protiprávních činů. To je vrchol drzosti, blbosti a protizákonnosti.

  Vloženo 13.2.2020 13:30:26

  • HonzaK 

   Reagovat

    

   Přečtěte si tu smlouvu a zjistíte, že to tam je. A výnos z pokut je daný zákonem, takže si tam žádný 50 na 50 dát nemohou.

   Vloženo 13.2.2020 13:40:49

   • Veřejnoprávní smlouva je jasná 

    Reagovat

     

    Smlouva je přeci jasná a nikomu nebylo bráněno, aby tam bylo v bodě 2 ještě něco doplněno.
    Článek III.
    Úhrada nákladů
    (1) Náklady spojené s výkonem shora uvedených úkolů městské policie na území městyse Bernartice a náklady na činnost příslušného odboru Městského úřadu Milevsko pro městys Bernartice nese město Milevsko.
    (2) Výnosy z pokut uložených v souvislosti s úsekovým měřením rychlosti na území městyse Bernartice jsou příjmem města Milevska.
    (3) Paušální částka za práci strážníků městské policie je stanovena ve výši 9.000 Kč měsíčně.
    Tato částka bude městysu Bernartice účtována daňovým dokladem - fakturou pravidelně každý kalendářní měsíc zpětně vždy do 15. dne následujícího kalendářního měsíce.
    (4) Městys Bernartice se zavazuje, že fakturované náklady zaplatí na účet města Milevska č. 640992319/0800, a to ve lhůtě splatnosti 14 dní ode dne doručení faktury.

    Článek IV.
    Doba trvání smlouvy
    (1) Tato smlouva se uzavírá na dobu neurčitou s jednoměsíční výpovědní lhůtou, která začne běžet prvním dnem měsíce následujícího po doručení výpovědi druhé straně. Jedno vyhotovení výpovědi zašle strana podávající výpověď bezodkladně Krajskému úřadu Jihočeského kraje

    Vloženo 13.2.2020 15:12:55

    • HonzaK 

     Reagovat

      

     Ono to tam sice je, ale nadbytečně. Prostě pokuty neukládají strážníci, ale dopravní úřad, tedy MěÚ Milevsko.

     Vloženo 13.2.2020 19:57:09

« Novější příspěvky 1 2 3 4  | Starší příspěvky »
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace