Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Dar pro obce s radarem v Milevsku neprošel

MILEVSKO - Milevští zastupitelé se dnes vraceli k žádosti městyse Bernartice o finanční dar na zvýšení bezpečnosti v obci. V pozadí je úsekové měření rychlosti, zavedené v Bernarticích od loňského jara. Bernartice musely investovat do úprav, platí Milevsku příspěvek na fungování městské policie a jsou vlastníkem licence. Pokuty od řidičů ale inkasuje město Milevsko, které vede agendu. Za loňský rok bylo za překročení rychlosti v Bernarticích vyměřeno pokut za čtyři miliony korun.

 

Jelikož dělení profitu nebo provize z pokut jsou protizákonné, požádaly už loni v září Bernartice o dar na další bezpečnostní opatření v obci. Bernartický starosta Pavel Souhrada (ODS) dnes na zasedání milevských zastupitelů kritizoval, že od konce září bylo ticho po pěšině. Žádost o dar se dostala na program zastupitelstva až v prosinci skoro před půlnocí. Program byl nabitý a i debata o daru dlouhá a výživná. 

Zastupitelé se v prosinci nerozhodli a vrátili míč na stranu radních, aby navrhli nějaké řešení. Všichni dostali strach, protože zrovna v té době policie zatkla představitele Varnsdorfu, právě kvůli smlouvě na radary. Rada města ale poslala dnes do zastupitelstva žádost Bernartic s negativním doporučením - dar neschvalovat. Navržena byla i druhá varianta daru, ovšem s otazníky namísto uvedené částky.

Zastupitele nepřesvědčilo ani vystoupení starosty Bernartic Pavla Souhrady. Mimoto minulý týden dorazila na milevskou radnici i žádost Hrejkovic, kde bylo loni úsekové měření také spuštěno, vyměřeno bylo loni na pokutách 1,3 milionu a i zde agendu pokut řeší milevský městský úřad. Hrejkovice byly konkrétní, požádaly o 200 000 korun. K debatě se připojila zastupitelka Alena Knotová, která je z milevské místní části Velká. Tam byly radary osazeny nejdříve. Sdělila, že i tamní obyvatelé si myslí, že by město mělo do Velké víc investovat, když tam inkasuje pokuty. Alena Knotová uvedla, že ona se s tímto úhlem pohledu neztotožňuje. Pro ni je prioritou, že radary zvýšily bezpečnost ve vsi. Zazněla zajímavá informace, že poté, co policie nařídila do Velké instalovat výstražné cedule upozorňující na radar, výběr citelně poklesl. 

Podrobně debatu popíší středeční Milevské noviny. Každopádně pak zastupitelé poskytnutí daru Bernarticím 13 hlasy zamítli a stejně se vymezili i proti daru 200 tisíc pro Hrejkovice.

Proti daru byli zastupitelé Michal Polanecký (ODS), Alena Knotová (KDU-ČSL), Karel Procházka, Marie Jarošová, Petr Barda, Ivan Radosta, Michal Horek, Jaroslav Kolář (všichni Jihočeši 2012), Tibor Kaleja (ANO), Jaroslav Mácha (ČSSD), Lukáš Dolejš, Pavel Koutník (TOP 09) a Bohuslav Beneš (KSČM). Opačně hlasovali zastupitelé Ondřej Šimánek, Zdeněk Hobzek (oba ODS) a Miroslav Doubek (Svobodní), Jaroslav Peták (ODS) se hlasování zdržel. Sál v tu dobu opustili zastupitelé Zdeněk Herout, Marie Jelenová (ODS) a Martin Kupec (ANO). Na jednání byl omluven Jiří Kotalík z KSČM. 

Diskuse k článku - 55 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • nestr. 

  Reagovat

   

  Zbytečné emoce. Doporučuji se podívat na web města Milevska, kde jsou tolik diskutované veřejnosprávní smlouvy v plném rozsahu i s dodatky zveřejněny. Není nic jednoduššího než je ukončit dle ujednání výpovědí, ale na související právní úpravu to nebude mít žádný vliv.

  Vloženo 13.2.2020 08:24:40

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Okamžitě vypovědět smlouvy a požádat jiný OPR, který bude ochoten poskytnoutovat dary na zvýšení bezpečnosti tam kde se přestupky dějí.

   Vloženo 13.2.2020 08:28:06

   • anonymní čtenář 

    Reagovat

     

    Okamžitě vypovědět smlouvy a uzavřít nové s jinými parametry tak aby byly výhodné i pro Bernartice a Hrejkovice. Nechápu proč by mělo profitovat Milevsko z přestupků které se dějí jinde.

    Vloženo 13.2.2020 08:36:50

   • anonymní čtenář 

    Reagovat

     

    Přesně tak dejte si to jinam a uvidíte jak vám budou cpát horem dolem prachy za pokuty už se těšte a pořiďte si větší kasy aby se vám to tam vešlo?

    Vloženo 13.2.2020 11:27:43

    • anonymní čtenář 

     Reagovat

      

     Hrejkovice Bernartice nemohou nic ztratit. Protože za současného stavu z radaru nic nemají. Všechny finanční prostředky z pokut asi zůstanou v Milevsku kde se přestupky neodehrávají. Tak o co go. Vypovědět a udělat si nové smlouvy nejlepší řešení.

     Vloženo 13.2.2020 11:48:15

     • anonymní čtenář 

      Reagovat

       

      Vypovědět smlouvy .Okamžitě. Neprodleně. Každého dne o které se vypovězení smluv protáhne je velká škoda. Je třeba uzavřít vzájemně výhodnou smlouu.

      Vloženo 13.2.2020 12:26:47

      • HonzaK 

       Reagovat

        

       Ano. Předmětem veřejnoprávní smlouvy je výkon činnosti městské policie. Myslím, že za to Bernartice platí málo. Mělo by se to zvýšit.

       Vloženo 13.2.2020 13:58:45

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Logiku to má a rozhodně souhlasím s tím že by se část peněz měla vracet tam kde je jejich původ. A aby nemohl nikdo nikoho osočovat z nekalého obchodu, měla by ta částka jít vždy do konkrétního projektu na zvýšení bezpečnosti silničním provozu. Stále se jedná o občany Milevského regionu, tak proč by peníze měli zůstávat jen milevcakun na jejich mejdany v Bažantnici a Přeštěnici.??? Je zajímavé že město Milevsko samo radar na území města nemá. Proč? Ať vedení města ukáže že jsou v čele charakterní osoby, ať vypíše granty určené pro obce z rajónu které leží na silnici první třídy na zvýšení bezpečnosti v silničním provozu a každá může každoročně žádát s jasně daným projektem o příspěvek

  Vloženo 13.2.2020 07:40:39

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Milevsko má radar, ve Velké a to je místní část Milevska.

   Vloženo 13.2.2020 07:59:33

   • anonymní čtenář 

    Reagovat

     

    A v minulosti padly návrhy osadit informačními cedulemi Velkou, že zde dochází k úsekovému měření. Zdůvodnění bylo, že je tam moc přestupků a informační tabule pomůže snížit tyto přestupky a tím Velké zvýšit bezpečnost v Milevsku samozřejmě neprošlo. Jasný důkaz že jim dej pouze o peníze.

    Vloženo 13.2.2020 08:32:00

    • anonymní čtenář 

     Reagovat

      

     Ve Velké už cedule jsou, tak vo co go?

     Vloženo 13.2.2020 11:30:28

     • anonymní čtenář 

      Reagovat

       

      Protože jim to bylo nařízeno. Možnost měli dávno je tam dát aby se snížil počet přestupků. To neudělali protože chtěli příjmy z pokut.

      Vloženo 13.2.2020 11:45:27

 • zloděj kam se podíváš 

  Reagovat

   

  V čem je problém okamžitě kamery ve Velké, Hrejkovicích a Bernarticích demontovat a ať zloději z Milevska jdou do prde.. 13 morálně pokřivených milevských zastupitelů připomíná svým konáním 13 podvodníků z Písku ohledně PR agentury.

  Vloženo 12.2.2020 23:14:53

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Nastuduj si zákony a pak buď hrdina, ať si to Bernartice klidně sundaj, když jsou cílem jen prachy a ne bezpečnost

   Vloženo 13.2.2020 06:24:53

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Po zkušenosti, kterou Bernartice udělali s vedením města Milevska, by měli okamžitě udělat opatření k tomu, aby si radar provozovali sami. To samé by měli udělat Hrejkovice. Starostové těchto obcí jsou daleko schopnější než "elita" z Milevského "Čmelíkova".

  Vloženo 12.2.2020 22:50:50

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Jenže oni to sami provozovat nemohou

   Vloženo 13.2.2020 06:25:51

   • Obyvatel 

    Reagovat

     

    A proč by nemohli?I za cenu vypovědění smlouvy a začít nanovo sami za sebe.

    Vloženo 13.2.2020 08:16:44

    • ctenar 

     Reagovat

      

     prectete si zakon o provozovani radaru a neptejte se tady. Tam je jasne napsano, kdo to muze a nemuze. Hlavne si myslim, ze to neni tema, ktere by melo byt diskutovano v novinach. A uz to tu nekdo zminil meli si to dat do smlouvy, ale to nejde pravne.

     Vloženo 13.2.2020 08:37:52

   • HonzaK 

    Reagovat

     

    Mohou provozovat radar, když si zřídí obecní policii. Vybírat však stejně bude Milevsko.

    Vloženo 13.2.2020 14:00:08

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Hlavně bych upozorňující značky instaloval častěji i když radary nejsou a dal je na začátek a konec obce aby si ridič dal pozor v celém úseku... Pokud se značky instalují přímo na začátek a konec úseku je to dle mého akorát ochrana řidičů kteří jezdí jako dobytek a tam kde nejsou na dodržování pravidel kašlou...

  Vloženo 12.2.2020 22:41:40

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace