Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Elektrárna Temelín nemá vliv na zdraví Jihočechů

 Autor: K. Snížek

    Autor: K. Snížek

JIŽNÍ ČECHY - Podle studie odborníků z Masarykovy univerzity jaderná elektrárna Temelín nepůsobí negativně na obyvatele žijící v jejím okolí. Místní lidé jsou stejně zdraví jako lidé žijící dále od Temelína. Zdravotní stav obyvatel vědci z univerzity sledují již od roku 1992.

 

„Výzkum provádíme 22 let. Během té doby získané hodnoty různě kolísají, ale to je charakteristické pro všechny sledované oblasti. Jestliže se nějaký ukazatel doprava či doleva vychýlí, tak se za několik let vrátí zpět k normálu. Takovým příkladem jsou třeba úmrtnost na srdečně-cévní nemoci nebo výskyt rakoviny prsu. Jejich výskyt v 90. letech klesal, počátkem druhého tisíciletí byl patrný mírný nárůst a posledních šest let jejich četnost opět plynule klesá," řekl Jaroslav Kotulán z Ústavu preventivního lékařství Lékařské fakulty Masarykovy univerzity pro agenturu ČTK. „Rozhodně vylučujeme vlivy elektrárny, ty by se projevily dlouhodobými nárůsty, nikoli kolísáním," vysvětlil.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace