Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Z Písku až na Kamčatku II.

    pondělí 24.2 10:00 - Písek, Divadlo Fráni Šrámka

    Povídání a promítání s Ing. Václavou Altschmiedovou.

  • Dokonalá svatba

    pondělí 24.2 19:00 - Písek, Divadlo Fráni Šrámka

    Divadelní představení.

Zobrazit všechny události
 
 
 
 

Soutěže (1)

 

Jazykové kurzy pro prarodiče a vnoučata se setkávají s velkým ohlasem

Ilustrační foto , Autor: Archiv

Ilustrační foto     Autor: Archiv

JIŽNÍ ČECHY – Prarodiče se svými vnoučaty v jihočeském regionu se společně můžou naučit německy nebo anglicky. V rámci projektu Chci rozumět svým vnoučatům získávají nejen základy jazyků, ale můžou upevnit i vzájemný vztah.

 

První kurzy proběhly už loni, začínalo se v Českých Budějovicích, později se přidala výuka i v bývalých okresních městech. Jazykové lekce pořádají i v Lišově, Ledenicích nebo Týně nad Vltavou. Celou akci zastřešují domovy dětí a mládeže v jednotlivých městech, které poskytují i prostory pro výuku, zajišťují pedagogy a učební pomůcky. Jejich zřizovatelem je Jihočeský kraj, jenž mezi ně na tento projekt rozdělil 500 tisíc korun.  Kurzy pro účastníky jsou zdarma.Podle oslovených organizátorů se setkávají s obrovským ohlasem.

V Písku probíhají tři kurzy angličtiny, původně nabízeli i němčinu, ale na tu se přihlásil pouze jeden zájemce. Celkem mají 10 lekcí, jednu hodinu týdně. Děti jsou převážně předškoláci a mladšího školního věku. Minimální počet pro rozjezd kurzu byl čtyři páry, maximálně osm. Přihlásilo se celkem 19 párů. „Uvažujeme o dalších kurzech od září. Uvidíme, jestli otevřeme navazovací, nebo opět zahájíme kurzy nové. Vše se bude odvíjet od zájmu lidí o tyto aktivity,“ sdělila Marie Petrová z domova dětí a mládeže v Písku, která tam má projekt na starosti.

S velkým ohlasem se setkali také v Kaplici, kde mají otevřené kurzy dva, probíhá zde výuka angličtiny a němčiny.  „Zaznamenali jsme obrovský zájem, ke konci už jsme museli zájemce odmítat. Na angličtinu chodí osm párů, v kurzu němčiny máme patnáct lidí. S jedním vnoučetem chodí dva prarodiče,“ informoval Petr Špatný z DDM Kaplice. Dětem, které jazykové lekce v rámci projektu navštěvují, je v Kaplici pět až dvanáct let. Jak říká Petr Špatný, doporučený věk  byl do deseti, ale striktní podmínkou to nebylo, takže dali prostor i starším dětem. Také tady plánují, pokud to bude jen trochu možné, otevření podzimních kurzů.

V dubnu odstartovaly kurzy také v Jindřichově Hradci. Otevřeli dva, angličtinu a němčinu. Organizátoři mluví opět o velkém zájmu, je tedy pravděpodobné, že na podzim zahájí další. „Probíhají u nás lekce angličtiny a němčiny. V každém jazyce je po pěti párech. Kurzy se setkávají s velkým ohlasem, myslím, že nejde jen o jazyk a jeho znalost, ale důležité je i to, že prarodiče tráví intenzivně čas se svými vnoučaty a tím budují společný vztah. Co se týče lektorů, musí se najít takový, který umí učit jak dospělé, tak děti. A dokáže obě skupiny nadchnout. My jsme takové našli,“ uvedl Vladimír Prokýšek z domova dětí a mládeže v Jindřichově Hradci.

 

 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace