Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Jihočeská ČSSD jde do střetu se Sobotkovým centrem. Chce rozhodčí řízení

Hejtmanka Jihočeského kraje Ivana Stráská.

Hejtmanka Jihočeského kraje Ivana Stráská.

JIŽNÍ ČECHY - Dnešní zasedání krajského výkonného výboru ČSSD jednomyslně podpořilo setrvání bývalého hejtmana Jiřího Zimoly na kandidátce do podzimních sněmovních voleb. Jiří Zimola rezignoval na konci dubna na funkci hejtmana, snaží se očistit své jméno v kauze stavby rekreačního domu na Lipně a projevil zájem kandidovat do sněmovny z posledního 22. místa jihočeské kandidátky, aby voliči mohli dát jasně najevo, zda mu věří. Předsednictvo ČSSD jej však v pátek z 22. místa škrtlo. V jihočeské ČSSD to vyvolalo pobouření.

 

Na dnešek svolali hejtmanka Ivana Stráská a navržený lídr jihočeské kandidátky, starosta Jindřichova Hradce Stanislav Mrvka jednání krajského výboru. Ten jednomyslně vyjádřil podporu setrvání bývalého hejtmana na kandidátce a rozhodl se požádat podle stanov o rozhodčí řízení. "I proto, že před rozhodnutím o vyškrtnutí Jiřího Zimoly s námi nikdo nejednal," říká Ivana Stráská.

Předseda strany Bohuslav Sobotka podle médií svůj krok odůvodňuje tím, že Jiří Zimola jako hejtman umožnil skupině manažerů pobírat vysoké odměny v Jihočeských nemocnicích. Zimola se snažil v minulých dnech tyto záležitosti objasnit, přijal politickou odpovědnost, odstoupil a řekl, že se rozhodl ověřit u voličů, zda mu důvěřují přijetím posledního místa na kandidátce do poslanecké sněmovny, kde ho mohou lidé vykroužkovat vzhůru.

Totéž navrhoval před časem na sněmu hnutí ANO všem svým poslancům Andrej Babiš a prohlásil, že sám půjde příkladem. Nakonec od toho ustoupil a nevypadá to ani na to, že by s jeho nápadem hodlali experimentovat ostatní poslanci hnutí ANO. Jihočeský exhejtman se o tento krok chtěl pokusit, ale snaží se mu to znemožnit vlastní předseda strany. 

K dnešnímu průběhu jihočeského krajského výboru uvedla Ivana Stráská, že zaznívaly názory od radikálních až po vůli s centrem jednat. První reakce po zásahu ústředí ČSSD do jihočeské kandidátky totiž naznačovaly i to, že někteří členové z kandidátky odejdou, což by mohlo znamenat její rozpad. Jiří Zimola přitom v dopise Bohuslavu Sobotkovi připomněl, že na jihu Čech loni na podzim sociální demokracie vyhrála krajské volby se ziskem 22 procent, zatímco celorepublikový průměr byl 15 a celostátní preference ČSSD stále klesají. 

Premiér ale nevzal nic z toho v úvahu a pustil se s jihočeskou ČSSD do otevřeného střetu.

"Nám jde o podporu socdem myšlenek a zastáváme názor, že rozhodnout by měli naši členové, a to o původní a všemi demokratickými procesy požehnané kandidátce," sdělila portálu Jižní Čechy Teď po dnešním jednání hejtmanka Ivana Stráská. 

Nyní tedy má dojít na stranické rozhodčí řízení. 

 

Diskuse k článku - 70 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
« Novější příspěvky 1 2 3 4 5  | Starší příspěvky »
 • Čangajšek 

  Reagovat

   

  Namyšlené nejvyšší vedení ČSSD jedná jak je pro ně nejvýhodnější bez ohledu na vlastní stanovy a názory svých členů. Jak ukazuje čas ztrácí půdu pod nohama a také voliče a členy ZO organizací.Je to důsledek jejich arogance,která poškodila celou stranu.Proč by naslouchali zakládajícím členům,kteří neví,že jde především o peníze těch u koryt a ne o samotnou stranu.Čas ukáže a už ukazuje propad strany,ale oni už mají budoucnost zajištěnou tak o co jde "přátelé"...

  Vloženo 24.6.2017 09:32:39

 • Venas 

  Reagovat

   

  Byl jsem členem ČSSD na rokycansku a podobným způsobem se k nám chovali z nejvyššího vedení několik let.Neodpovídali nikomu na dopisy členů k situaci na okrese,nerespektovali ani výsledky konferencí a dosáhli však toho, že z 9 organizací zbyly pouze tři a i z těch 3 organizací ukončilo mnoho lidí své členství.Především rozpory z krajským výborem,který si dovolil nerespektovat ani zvoleného kandidáta na senátora konferencí plzeňského,části berounského a severního plzeňska. Kraj si odhlasoval svoji kandidátku do senátu aniž by výsledky voleb respektoval.Podobných připadů bylo mnoho ,přeregistrace,neustálé rozmíšky atd.,je toho hodně co bylo v rozporu se stanovami.Stanovy nahrazují rozhodnutím několika členů z nejvyššího vedení,protože jen oni ví,co je pro ČSSD nejlepší.Rozumím tomu co dělají v jihočeském kraji,co zaseli teď sklízí.

  Vloženo 23.6.2017 14:12:45

 • Eduard Oberfalcer 

  Reagovat

   

  Nechápu krátkozrakost vedení jihočeské ČSSD, jak úporně prosazuje bývalého hetmana Zimolu. Většině normálních voličů vadí jeho rozhazovačnost peněz od státu (nás daňových poplatníků). Slíbil, že očistí své jméno. Zatím nikde nic není vidět. To, že v krajských volbách na jihu Čech uspělo ČSSD není zásluhou pana Zimoly. Je směšné, když se něm mluví jako o ikoně (možná je pro někoho, kdo je slepý, nebo nějak je mu zavázán). On ČSSD moc nepomohl, naopak, ukázal se jako podrazák, který straně škodí (návštěvy u Zemana, až hloupé kritiky Sobotky...). Jestliže nadále usilujete o jeho návrat na kandidátku pro sněmovní volby, a zřejmě i po diskusi s prezidentem, který by Sobotku nejraději zadupal do země, pak jste ztratili mou důvěru. Předvedli jste, že slušnou a poctivou politiku neumíte, či spíše nechcete, dělat. Ztratili jste proto dva hlasy - můj a mé ženy. Dost mne zklamala paní Stráská, měl jsem zato, že představuje tu lepší, poctivější část funkcionářů.
  S pozdravem
  E. Oberfalcer

  Vloženo 12.6.2017 21:22:52

 • petr 

  Reagovat

   

  Politika je žumpa. V roce 89 jsem věřil, že politici budou jiní, pomalu tyto ideály ztrácím.

  Vloženo 24.5.2017 05:58:57

 • znalec 

  Reagovat

   

  Neni toho na tu Ivanku moc. Hejtmanka , dále řídí zdravotnictví v Milevsku před. MO ČSSD ...
  Nebo se mýlím ?
  Zdravotnictví má v gestci ? A předsedování v Milevsku předala někomu jinému ?

  Vloženo 23.5.2017 13:18:28

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   V Milevsku by to měla předat Mgr. Třeštíkovi, místostarostovi, ten má hodně zkušeností. Ten je téměř od revoluce v orgánech města a celou dobu jeho firma dodává městu, údajně dělá místostarostu a současně jednatele soukromé firmy, která dodává městu. Je to profík. Na toho střed zájmu neplatí. V Milevsku je nepostradatelný.

   Vloženo 23.5.2017 15:26:42

  • zřejmě znalec na baterky 

   Reagovat

    

   Předsedkyně MO už není delší dobu.

   Vloženo 23.5.2017 16:31:57

   • znalec 

    Reagovat

     

    snad né tomu třeštíkovi

    Vloženo 23.5.2017 18:13:53

    • anonymní čtenář 

     Reagovat

      

     nikoliv

     Vloženo 23.5.2017 18:22:16

   • znalec 

    Reagovat

     

    tak je vidno, že to v Milevsku neznáš, je předsedou !

    Vloženo 23.5.2017 20:38:37

    • anonymní čtenář 

     Reagovat

      

     předsedou je Reiniš

     Vloženo 23.5.2017 21:45:47

     • Nèèèè 

      Reagovat

       

      ten je u komoušů)☆(

      Vloženo 23.5.2017 22:36:56

      • anonymní čtenář 

       Reagovat

        

       co tady meleš blbiny

       Vloženo 24.5.2017 05:48:25

      • ZNALEC 

       Reagovat

        

       JE vidět, že máš o Milevsku velký přehled.

       Vloženo 24.5.2017 07:35:23

      • anonymní čtenář 

       Reagovat

        

       když nic nevíš,tak neplácej plácačko

       Vloženo 24.5.2017 08:07:23

« Novější příspěvky 1 2 3 4 5  | Starší příspěvky »
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace