Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Hypnotizér Jakub Kroulík

    pondělí 17.2 18:00 - Spektrum Sezimovo Ústí

    Přednáška.

  • Mentalista

    pondělí 17.2 18:00 - Spektrum Sezimovo Ústí

    Přednáška.

Zobrazit všechny události
 
 
 
 

Soutěže (1)

 

Jihočeské památky zahájí novou sezónu, vstupné na hrady a zámky podraží

Zámek Hluboká , Autor: Jana Urbanová

Zámek Hluboká     Autor: Jana Urbanová

AKTUALIZOVÁNO - 30.3.2019 06:16

JIŽNÍ ČECHY - Konec března znamená čilý ruch na jihočeských památkách. Vše se totiž chystá na zahájení nové sezóny. Kromě spousty zajímavých akcí a nových prohlídkových tras, ale čeká návštěvníky i o něco vyšší vstupné. Jihočeské památky v loňské sezóně navštívilo bezmála 1 200 000 lidí.

 

Vetšina jihočeských hradů a zámků, až na výjimky, otevře své brány návštěvníkům už příští sobotu 30. března. "Zlatá koruna otevře 2. dubna a hrad Landštejn 6. dubna. Zámek Vimperk bude mít letos úplně jiný program, takže bude otevřen jen speciální prohlíkový okruh na dolním zámku, a to od července do září," upřesnil ředitel jihočeských památkářů Petr Pavelec.

Turisté si ale v letošním roce na některých hradech a zámcích připlatí. Vstupné vzroste na větších památkách až o 20 korun. Na vině jsou podle Pavelce rostoucí náklady na údržbu a provoz. "Inflační spirála se mírně roztáčí, v letošním roce extrémně stoupají ceny energií a další náklady, které souvisí s restaurátorskými pracemi i stavebními pracemi," vysvětlil nárůst cen.

Hrady a zámky chystají na novou sezónu řadu novinek. Například zámek Hluboká připravil pro návštěvníky specializované prohlídky na jednotlivých trasách. "Vedle kastelánské a kurátorské to bude například tématická podvečerní prohlídka, která bude zaměřená na tapiserie a také speciální prohlídky zámeckých zahrad od května do září," upřesňuje kastelán zámku Hluboká Martin Slaba. Své vlastní prohlídky povede také bývalý ministr kultury Daniel Herman, který dříve na Hluboké pracoval jako průvodce.

Český Krumlov letos zahájí II. etapu obnovy objektu bývalé mincovny, který bude po dokončení využíván jako celoroční galerie. Úprava interiérů si vyžádá obnovu původní šablonové výmalby z přelomu 19. a 20. století i dřevěných prkenných podlah. Sezónu v Krumlově odstartuje historický průvod na téma "Setkání Oldřicha II. z Rožmberka s Jiřím z Poděbrad aneb tragický osud Perchty z Rožmberka."

Začátek sezóny na zámku v Třeboni pak i letos doprovodí tradiční výstava nádherných květů amarylis, která prostoupí interiéry od 13. dubna. Červená Lhota letos dokončí odbahnění rybníka kolem zámku a pro turisty si přichystala hudebně dramatické noční prohlídky zvané "Black Friday" s tématikou Kristova utrpení. Zámek v Jindřichově Hradci nabídne dvě nové expozice a tradiční velikonoční výstavu "Splašená vejce." Hrad Landštejn pak návštěvníkům letos ukáže dělové koule, nalezené archeology v hradní studni, které připomenou dobývání hradu husity v roce 1420.

Nejnavštěvovanější památkou v České republice zůstává Státní hrad a zámek Český Krumlov. Loni přilákal téměř 430 000 lidí. Na třetí příčce je zámek Hluboká s 288 000 lidmi.

 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace