Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Jihočeský kraj zavede ve veřejné dopravě bezkontaktní a mobilní platby

Ilustrační foto , Autor: JčTeď

Ilustrační foto     Autor: JčTeď

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Jihočeský kraj zavede ve veřejné dopravě možnost bezkontaktních plateb debetními a kreditními kartami a platby prostřednictvím mobilních telefonů. Ucelenou Strategii integrace bezkontaktních a mobilních plateb do veřejné dopravy připravila společnost Mastercard a následně 1. listopadu schválila rada kraje.

 

Strategie popisuje, jak budou zapojeny platební karty do odbavení pro jednotlivé i časové jízdné a jak by měla vypadat mobilní aplikace. Obsahuje analýzu současného stavu, aktuální trendy v oblasti elektronického odbavování cestujících, popis cílového stavu v Jihočeském kraji a návrh postupných kroků k jeho dosažení včetně propočtu nákladů na zavedení systému.

„Elektronické platební a odbavovací systémy přinesou cestujícím jednoduché pořízení jízdních dokladů, přičemž zachováme i možnost odbavení papírovými jízdenkami. Přeskočili jsme vývojovou etapu krajských dopravních karet, takže celý systém bude výrazně levnější," uvedla hejtmanka Jihočeského kraje Ivana Stráská.

Podle prvního náměstka hejtmanky Josefa Knota je dobře, že se kraj rozhodl jít touto cestou. „Na zpracovanou strategii naváže podrobný prováděcí projekt. Předpokládáme, že v průběhu dvou až tří let budou všichni dopravci v závazku veřejné služby Jihočeského kraje vybaveni odpovídajícími odbavovacími systémy. Dále chceme vytvořit i mobilní aplikace, aby si cestující měl možnost jízdenku koupit s předstihem, respektive si ji rezervovat. Mým úkolem je nyní svolat pracovní skupinu, ve které budou zástupci jednotlivých dopravců včetně města České Budějovice, se kterými budeme o této věci dále jednat," naznačil Knot.

Za důležité pak první náměstek hejtmanky považuje, že bezkontaktní platební karty Mastercard a VISA bude možné využít bez ohledu na to, jakým vydavatelem (bankou) byla karta vydána.

Diskuse k článku - 4 příspěvky
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Logika je pohrobkům Jyrky Zymoly 

  Reagovat

   

  Vlastní. Nejprve lidi z vlaků busů vyženou, ti pak svými auty ucpávají města, protože jim v zájmu švindlu a rozdělení ušetřených prachů zrušili kvanta vlaků, či busů. A namísto nápravy tristního stavu veřejné dopravy přijdou s takovou naprosto podružnou věcí, navíc v okolí zaostalého, veřejné dopravy téměř prostého JČ kraje úplně běžnou. Komedie. Pořád je pro papaláše výnosnější řešit dlouze a veledůležitě marginálie, než třeba spustit doopravdový integrovaný systém veřejné dopravy - zbylo by jim méně do tobolek. Nejprve tedy musí přesměrovat toky prachů - třeba od dpmcb, či ČD k firmám s pofidérními vlastnickými vztahy a tak se všichni cestující musí uskrovnit:(

  Vloženo 6.11.2018 19:27:56

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Při nástupu nebude prostor pro zakoupení jízdenky mezi nástupem a kontrolou revizora. Esli von to není právě účel, aby se na pokutách od lidí bez zap=lacení hojili. Lidi jsou čím dál větší "ovce". Kvůli pohodlí a neskromnosti je téměř třičtvtě Čechů zadlužených až po uši. O státu vedený komunisty a sociály nemluvě. Než se všichni vzpamatují, bude bídy pytel.

  Vloženo 6.11.2018 15:49:26

 • Kubicq 

  Reagovat

   

  Super, vyzkoušel jsem si to v Ostravě a paráda. Jen se obávám, že při nástupu více lidí současně, nebude prostor pro nakoupení jízdenky mezi nástupem a kontrolou revizora...

  Vloženo 6.11.2018 14:26:56

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Sem to pochopil, že na veřejné dopravě, t.j. linkové dopravě. Nikoli MHD.

   Vloženo 6.11.2018 14:35:21

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace