Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Jubilejní desátý Blatenský fotofestival navštíví známý fotograf Vladimír Birgus

BLATNÁ - A nezůstane jen u návštěvy! Vladimír Birgus vystaví v rámci desátého ročníku Blatenského fotofestivalu část své tvorby ve Starém paláci na zámku Blatná. Ale třetí zářijový víkend, 19. - 20. září, na vás v Blatné čeká z fotografického světa ještě mnohem více v podobě výstav Evy Heyd, Kamily Berndorffové, Miloně Novotného, Ondřeje Prosického, Michala Novotného, Jaroslava Malíka, Jana Tichého, Jarmily Štukové či Filipa Singera. S mnohými z výše jmenovaných budete mít možnost se setkat v průběhu víkendu také osobně.

Ti, kteří dávají jméno české fotografii

Je už tradicí, že v rámci Blatenského fotofestivalu se v Blatné představí ikony české fotografie. Nejinak je tomu i v případě jubilejního desátého Fotofestivalu, který se tematicky inspiroval cestou Lva z Rožmitálu „až na konec světa“, od které letos uplynulo 550 let. Fotofestival se tedy nese v duchu cestování – a proto by rozhodně neměly chybět například fotografie Miloně Novotného z jeho slavného cyklu Londýn, který se stal v českém prostředí kultovní záležitostí.

Milovníky fotografie a fotografování jistě potěší, že letos svou návštěvou i výstavou poctí Fotofestival

prof. Vladimír Birgus, vedoucí Institutu tvůrčí fotografie v Opavě. „Na první pohled vyprávějí fotografie Vladimíra Birguse o miniaturních událostech, odehrávajících se v nejroztodivnějších místech naší planety, ale při jejich podrobnějším zkoumání pak vyprávějí především o současné globalizované společnosti, žijící v neustálém spěchu, o samotě v davu, o kontrastech mezi sny a skutečností, o tom, co není vysloveno, ale jen stěží vytušeno. To znamená, o našem vnitřním stavu, jenž si s různým napětím nosíme v našich duších.“, říká o fotografiích Vladimíra Birguse doc. Václav Podestát. Birgusovy fotografie tak ukazují jistou univerzálnost světa – společnosti, ve které všichni žijeme a prožíváme náš každodenní život.

Na zámku Blatná, stejně jako Vladimír Birgus, vystaví své soubory i další významní čeští fotografové. V prvé řadě Eva Heyd, která prožila v New Yorku dvacet let svého života a nyní žije v nedalekém Rožmitále pod Třemšínem. Svou tvorbou jistě zaujme i Ondřej Prosický, který představí fotografie zvířat v jejich přirozeném prostředí a v neposlední řadě na zámku najdete také soubory z Bukurešti Tomáše Bicana, Malou prózu Rózu v Indii Jaroslava Malíka či video Jana Tichého, které funguje jako časová fotografie.

Hlavní sekci vystavujících doplní výstava v Městském muzeu Blatná, která představí fotografické soubory dokumentující významné události i každodenní život obyvatel Afriky, Asie a Evropy od laureátů soutěže Czech Press Photo Kamily Berndorffové, Jarmily Štukové, Michala Novotného a Filipa Singera. Tuto výstavu doplní fotografiemi z Paříže blatenský fotoklub KAMFO.

 

Otevřená scéna a doprovodný program

 

Blatenský fotofestival ale také každoročně láká fotografy-amatéry, fotografy-studenty či fotografy-profesionály do sekce zvané Otevřená scéna. Každý z fotografů zde vystaví 5 – 10 fotografií a přiblíží jak svůj soubor, tak svou tvorbu. Letos se představí celkem 18 fotografů, fotografek či fotoklubů, jejichž snímky mohou návštěvníci zhlédnout v Městském muzeu Blatná, v Kaplance, v centru města Blatná a v Rejtově paláci na zámku Blatná. Tato výstava je otevřena výhradně festivalový víkend.

Na své si ale také přijdou například příznivci hudby. Sobotní večer v Kaplance se ponese v rytmech francouzského šansonu, po kterém se ještě představí Ozvěny Fotojatek.

Na sobotní odpoledne jsou také připraveny přednášky prof. Vladimíra Birguse a Filipa Singera, v neděli po poledni promluví k návštěvníkům legendární cestovatel po Asii Zdenek Thoma a Fotofestival zakončí svou přednáškou Jan Tichý, který bude z amerického Chicaga přítomen virtuálně.

V průběhu celého Fotofestivalu organizátoři připravili pro návštěvníky a kolemjdoucí tzv. fotokoutek, který bude přístupný široké veřejnosti, a ve kterém si příchozí mohou na počkání nechat udělat foto ve stylu připomenutí cesty Lva z Rožmitálu.

Přijeďte si do Blatné prohlédnout fotografie, nechat se vyfotografovat nebo sami vezměte své fotoaparáty a přijďte třeba fotit dění na festivalu! Ať už se rozhodnete pro cokoliv, jubilejní Blatenský fotofestival v čele s jeho organizátory Centrem kultury a vzdělávání, Kamilou Berndorffovou a KAMFO, se na vás těší!

Kompletní program:

 

Sobota 19. září 2015 (výstavy otevřeny: 09:00 – 18:00)

 

10:00                        J. P. Koubka 6 - Zahájení - Setkání s Evou Stanovskou

10:20            kostel, kaple sv. Michala - Setkání s Václavem Kočkou

10:30                        kostel - Setkání s Danou Kyndrovou o Miloni Novotném

11:00            Městské muzeum Blatná, I. patro - Setkání s Pavlem Matelou, Kamilou Berndorffovou, Michalem Novotným, Filipem Singrem, Jarmilou Štukovou, Kamfo Blatná

11:45            Městské muzeum Blatná, šatlava - Setkání s Janou Kupčákovou, Renatou Süssovou,  Hadisem Medenčevićem

12:15                        Kaplanka - Setkání s  Věrou Machkovou

14:00                        Zámek - Starý palác, přízemí - Setkání s Ondřejem Prosickým

14:30                        Zámek - Starý palác, II. patro - Setkání s Vladimírem Birgusem

15:00                        Zámek - Starý palác, rytířský sál - přednáška: Vladimír Birgus a Institut tvůrčí                                       fotografie SU v Opavě

17:00                        Zámek Starý palác, rytířský sál - přednáška Filipa Singera

18:30            Kaplanka – Setkání s vínem +  reBRELové aneb REsusCITÁL francouzského šansonu a ruského romansu v podání Janů Nepomuků Piskače a Podroužka

20:00                        Ozvěny FOTOJATEK – uvádí Honza Flaška

 

Neděle 20. září 2015 (výstavy otevřeny: 09:00 – 17:00)

 

10:00            Zámek - Rejtův palác, III. patro - Setkání s Petrem Balašem, Marcem Ceccaronim, Hanou Connor, FoPa Pardubice, Pavlem Jedličkou, Petrem Jílkem, Stanislavem Odvářkou, Krystýnou Šormovou a Janem Dytrychem, Martou Wojciechowskou

11:00            Zámek - Rejtův palác, II. patro – Setkání s Evou Heyd, Jaroslavem Malíkem a Janem Sakařem

11:30                        Zámek - Rejtův palác, I. patro – Setkání s Tomášem Bicanem a Janem Tichým

14:00                        Zámek - Starý palác, rytířský sál - přednáška Zdeňka Thomy: 45 toulek po Asii

16:00                        Zámek - Starý palác, rytířský sál - přednáška Jana Tichého

Všechny festivalové akce hudebně doprovází reBRELové

Po stopách Lva z Rožmitálu - venkovní fotografický ateliér / zámek, nádvoří

Vstupné na všechny výstavy je dobrovolné.

-Pl-

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace