Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Má Český Krumlov zájem o písecký filmový festival?

 Autor: Petr Eliáš - Jižní Čechy Teď

    Autor: Petr Eliáš - Jižní Čechy Teď

AKTUALIZOVÁNO - 6.11.2018 18:29

PÍSEK – Mezinárodní festival studentských filmů se letos v Písku v tradiční podobě konat nebude. Akci pořádala filmová škola a pro tento rok žádala od města dotaci 800 tisíc korun. S tím zastupitelstvo nesouhlasilo, takovou podporu označilo za nesystémovou. Už vloni festival spolupořádala filmová škola s Centrem kultury, ale spolupráce škole nevyhovovala a chtěla akci připravovat sama.

 

Když město vyšší dotaci neschválilo, filmová škola se rozhodla festival letos nepořádat. Ředitelka festivalu Vladana Terčová se nechala slyšet, že je to pro ní signál o nezájmu k festivalu. Naznačila, že by se mohl přesunout do jiného města a jako zájemce jmenovala Český Krumlov.

Referent kultury z kanceláře krumlovského starosty Filip Putschögl uvedl, že o žádném oficiálním jednání o přesunu zatím neví. „Jestli se ale jednalo neoficiálně, o tom nemám informace," prohlásil. Zmínil, že kdyby písecká filmová škola o festival v Českém Krumlově stála a žádala stejnou dotaci, jako v Písku, mohl by to být problém. „Za sebe říkám, že částka 800 tisíc mi přijde na Český Krumlov s třinácti tisíci obyvatel dost vysoká," dodal Filip Putschögl.

Ředitel Soukromé vyšší odborné školy filmové Miloň Terč k tomu sdělil: „Nerad bych, aby vznikl dojem, že jsme si Krumlov jako alternativu pro pořádání Mezinárodního festivalu studentských filmů vymysleli. Vedli jsme zatím jen neoficiální jednání se starostou Českého Krumlova panem Cardou, sondovali jsme ubytovací kapacity a možnosti tamního klášterního areálu. Vstoupili jsme do kontaktu s Jihočeskou filmovou kanceláří."

Podnět podle jeho slov vzešel od rektora školy, který měl signál, že Český Krumlov by si přál mít ve městě vysokou školu. „Zjišťovali jsme, zda by byla v Krumlově možnost stáží našich zahraničních studentů a při té příležitosti přišla řeč i na festival. Naše škola letos uspořádá festival jednodenní, ale i tak musíme za pronájem píseckého kina zaplatit 20 tisíc korun, další náklady jsou na stojky po městě a podobně. Pokud by město, kde by se festival konal, tyto náklady nepožadovalo, mohly by se náklady festivalu pohybovat někde kolem částky 500 tisíc korun," dodal.

V Krumlově se tedy podle ředitele jednalo jen o předběžnou, neoficiální debatu. „Pro nás je Písek stále nejlepší varianta, protože jsme tu doma a za 17 let si na festival zvyklo i publikum. Varianty jsou ale jen tři – buď dokážeme festival uspořádat v Písku nebo ho nebudeme dělat vůbec anebo by se mohl pořádat tam, kde bude mít podporu," uzavřel Miloň Terč.

Diskuse k článku - 4 příspěvky
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Alžběta 

  Reagovat

   

  Kulturní nabídka je v Písku na jedno brdo a je pravdou, že se za poslední roky hodně zhoršila. My jezdíme na akce do Budějovic, rodiče zase tancovat do Vráže,.... Filmový festival by se měl konat, zviditelňuje to město Písek. To co teď jako alternativu vyplodilo kulturní centrum za 500 tisíc byla katastrofa a peníze zcela vyhozené.

  Vloženo 7.11.2018 13:20:41

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Tak je pravdou, že dost lidí z Písku už několik let jezdí za kulturou do jiných měst našeho kraje.

  Vloženo 7.11.2018 06:32:11

  • Jedlička 

   Reagovat

    

   Ano souhlasím. Také jezdíme jinam. Hodně se tu kulturní nabídka zhoršila.

   Vloženo 7.11.2018 11:24:12

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Částka opravdu není nízká, chtělo by to vymyslet lowcost alternativu, což u studentů ani nevypadá špatně, navíc nádech "ilegality" by tomu přidal na atraktivitě.

  Vloženo 6.11.2018 19:01:36

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace