Milevsku chybí smuteční síň. Někteří lidé nechtějí mít pohřeb v kostele

Za předchozího vedení města přišla od Strahovského kláštera nabídka, aby si město zrekonstruovalo pro tyto účely bývalou sýpku v klášteře. Kdo se na ni ale podívá, je mu jasné, že rekonstrukce tak zchátralé budovy je daleko za možnostmi města. Když svého času uvažovala Česká spořitelna o stěhování své pobočky na Růžek, probírala se dokonce varianta prostor po této pobočce, tedy v přízemí pod muzeem maškar. Spořitelna ale od stěhování upustila a tím tyto úvahy padly. Ještě dříve se uvažovalo i o synagoze. Město se nakonec dohodlo s premonstráty, že občanské obřady mohou probíhat za určitých podmínek v bazilice.
Starosta Ivan Radosta k tomu říká: „Původní dohoda zněla, že i na tyto obřady přijde kněz, od toho pak premonstráti ustoupili. Pokud vím, tak kněz na občanské obřady nechodí, takže si myslím, že to prostředí je důstojné a vhodné. Je to národní kulturní památka,“ říká starosta. Město totiž žádný jiný záložní plán nemá. „Museli bychom stavět jedině na hřbitově. Nevím, jestli by se dalo něco malého vybudovat v našem objektu, který má pronajatý správa hřbitova. Každopádně to ale teď není na pořadu dne, protože bojujeme s financemi.“
Taková odpověď ale obyvatele bez vyznání asi neuspokojí. „Lidé nevidí důvod, proč by měli mít pohřeb v kostele, když tam celý život nechodili. Musí pak hledat možnost v Táboře, v Písku nebo v Blatné a co jsem slyšela, tak se kvůli tomu i zvyšuje počet lidí, kteří raději nemají žádný obřad na rozloučenou,“ dodala žena. Podle Pohřební služby Milevsko to určitý problém je, i když zas ne tak častý. „To, že lidé úplně odmítli obřad v bazilice a raději zvolili obřadní síň v Písku, se stalo snad jen jednou. Šlo o hudbu při obřadu, protože s premonstráty jsme dohodnutí na určitém druhu hudby, který je do baziliky vhodný. A to není třeba rocková hudba, i kdyby si ji někdo přál,“ zaznělo. Podle Pohřební služby Milevsko ale nelze vyloučit, že se lidé, kteří pohřeb svého blízkého v kostele nechtějí, neobracejí rovnou do Tábora nebo Písku. Určité výhrady k jediné milevské možnosti – pohřbu v kostele – už každý z Pohřební služby někdy zaslechl.
V Pohřební službě se shodli, že pro část obyvatel absence občanské smuteční síně problémem je. Šikovný architekt by podle zkušených pohřebníků dokázal navrhnout obřadní síň v objektu na hřbitově. Potvrzují také, že přibývá zpopelnění zemřelých bez obřadu, ale důvody budou prý spíš jiné. Například finanční.
Diskuse k článku