Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Na návštěvě v táborském kurzu kreslení pravou mozkovou hemisférou

Vpravo lektorka Jana Staňková. Pro každého měla radu.

Vpravo lektorka Jana Staňková. Pro každého měla radu.

TÁBOR - O víkendu 5. a 6. listopadu se v salonku táborského hotelu Slavie sešli účastníci kurzu kreslení pražského Atelieru Mozaika. Jeho lektoři pracují zvláštní metodou s využitím pravé mozkové hemisféry a dokáží přivést k úspěchu i toho, kdo byl o sobě dosud přesvědčen, že se kreslit nikdy nenaučí. Kurz byl zcela zaplněn, další se koná 12. a 13. listopadu v Písku a i tam už je plno. Nejsou to ale poslední aktivity Atelieru Mozaika na jihu Čech, budou určitě pokračovat.

 

"Učíme zájemce tužku, pastelku, křídu, akvarel nebo i olejomalbu na plátno. Každý si může vybrat, čemu se bude chtít věnovat. My se přizpůsobíme," zmínila na táborském kurzu lektorka Jana Staňková. Většina účastníků se v Táboře věnovala kresbě, ale objevil se i pastel. Do kurzů přicházejí lidé, kteří se s kreslením kromě školních pokusů nesetkali, ale i ti, kteří navštěvovali výtvarný obor v základních uměleckých školách. "Shodují se, že to je úplně jiný postup a přístup. Učíme se pomocí cvičení, aby každý dokázal reálně nakreslit to, co vidí. Jde o vnímání linií, hran, ostatních prostorů, světla a stínu. To je pět základních schopností. Děláme cvičení poslepu, vzhůru nohama, negativně, hrajeme si s motorikou ruky. Za dva dny tu každý udělal ohromný pokrok," říká Jana Staňková. Věnuje se každému individuálně od rady, jak držet tužku, jak stínovat až po to, jak si poradit s perspektivou. Už proto je počet účastníků v kurzech omezený.

Na otázku, jak je možné, že se tolik lidí chce naučit kreslit a proč nechtějí třeba zpívat, se Jana Staňková zamyslela: "Možná je to tím, že na kreslení lze částečně nahlížet jako na řemeslo. Dá se to naučit a není nutné mít výtvarné vlohy. Umělcem se pak stane ten, kdo k tomu přidá nějakou originalitu."

V neděli odpoledne už mohl každý v táborské Slavii porovnávat, kam se za dva dny posunul. Svůj první a závěrečný obrázek. "Chci to umět. A budu si kreslit i doma, protože se přitom člověk uzavře do svého světa a tím relaxuje," prozradila Gabriela Vrkočová z Tábora, proč se do kurzu přihlásila. Monika Šindelářová, která přijela z Chotovin, s ní souhlasila: "Já kreslím ráda a chci se zlepšit. I pro mě je to relax od dětí."

„Nabízíme i celou řadu dalších možností, jak pokračovat. Inspirovat se zájemci mohou některými dalšími kurzy v naší nabídce na www.ateliermozaika.cz,“ vzkazuje zakladatelka Atelieru Mozaika Pavla Macháčková.

O tyto akce je tak velký zájem, že je u vybraného kurzu a termínu vždy potřeba na mailu info@ateliermozaika.cz ověřit, jestli ještě jsou volná místa. Na www.ateliermozaika.cz najdou zájemci celý program kurzů na několik měsíců dopředu, v různých místech republiky. Poukazy do kurzu jsou podle všeho i šikovným dárkem. Díky darovanému poukazu se v táborském kurzu ocitla například Simona Kokrmenová z Jindřichova Hradce. Přijela i se synem Adamem, který taky kreslil. "Rozdíl obrázků z prvního a druhého dne je fakt vidět, jsem moc spokojená," řekla mladá maminka.

-pr-

 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace