Odpadová krize. Lidé přestávají třídit. S odběrem vytříděného odpadu jsou problémy

„Separace je výrazně dražší, přestává se třídit, v komunálním odpadu přibývá plast a papír, kolem kontejnerů se objevuje velké množství kartonů. Naše třídící linka jede na 110 procent, abychom si to všechno nevyvezli na skládku,“ řekl Miroslav Krch.
V Opařanech projednávali, že nově bude obec platit Rumpoldu za odebrání tuny vytříděných plastů a nápojových kartonů 2200 korun a za papír 0 – 2500 korun za tunu podle aktuální situace na trhu. Odběrní ceny papíru se podle Miroslava Krcha mění, situace se zhoršuje už dva roky, kdy papír přestala odebírat z Evropy Čina. Putovalo tam původně 30 procent starého papíru z Evropy. Dramaticky se situace změnila nyní na přelomu roku, protože papírny mají dost suroviny z kůrovcového dřeva. „Doufáme, že by mohlo dojít ke zlepšení, až se dostaví dvě velké papírny, jedna v Německu a druhá na Slovensku,“ doufá Krch. I proto Rumpold navrhuje cenu za odebraný papír v rozmezí 0 – 2500 korun za tunu s tím, že může být pohyblivá. Jenže to se zastupitelům moc nelíbilo.
„Kde máme záruku, že z ceny 2500 korun podle aktuální situace zlevníte?,“ ptal se místostarosta Oldřich Sadil. Miroslav Krch řekl, že záruka je v dlouhodobém dobrém partnerství. Ale na to zastupitelé moc neslyšeli, vymohli si do usnesení, že budou od Rumpoldu dostávat čtvrtletně informace o aktuálních výkupních cenách u velkých odběratelů druhotných surovin. Protože to si mohou pak ověřit. Teprve po zaslání těchto cen se bude vystavovat na Rumpoldu faktura. Rumpold také do smluvního dodatku zakotvil, že může do faktury nově zahrnout poplatky za průjezdy vozidel po silnicích zatížených mýtným.
Ve skutečnosti nejde o závratné částky – pro Opařany to bude navíc zhruba 9500 korun čtvrtletně. A zastupitelé nakonec na dodatek ke smlouvě kývli. Obavy budí spíš prognózy – co bude s odpadem v budoucnu. Miroslav Krch připustil, že jednání o zpoplatnění odebraného tříděného odpadu neprochází ve všech zastupitelstvech tak hladce, ale nakonec se dodatky sjednat daří. Jaký by byl katastrofický scénář, pokud by obce na nové ceny nepřistoupily, je ale jasné. Zřejmě rozvázávání smlouvy a případně hledání jiné svozové firmy, která se ale bezpochyby potýká s úplně stejnými problémy.
Před pár dny se Jihočeské týdeníky o problém s odpady zajímaly také například v Albrechticích nad Vltavou na Písecku. Tamní starosta Miroslav Ušatý dokonce vyslovil hypotézu, že záplavy papíru z Evropy leží v přístavech a neputují dál do Číny v reakci na vyvěšování tibetských vlajek a politiku Evropské unie vůči Číně.
Diskuse k článku