Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Po zapojení dalších testovacích pracovišť nemocných skokově přibylo. Na jihu už jich je 50

ČESKÉ BUDĚJOVICE – V Jihočeském kraji zaznamenali hygienici k dnešní 18. hodině 16 nových případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2. Celkový počet nemocných s diagnózou COVID-19 se tak v regionu zvýšil na 50. Jde o zatím nejvyšší mezidenní nárůst pozitivně testovaných v kraji od výskytu prvního případu. Mezi nemocnými je 32 žen a 18 mužů. Převažuje věk 25 až 65 let. Patnáct nemocných má trvalé bydliště na Strakonicku, dvanáct je z Českobudějovicka, jedenáct z Českokrumlovska, deset z Prachaticka a dva z Táborska. Písecko a Jindřichohradecko zatím stále vykazují nulu.

V Českém Krumlově je ohnisko v sociálních službách

Českokrumlovská radnice potvrdila, že nemocí COVID-19 je nakaženo sedm klientů a tři pracovníci personálu odlehčovací sociální služby Sovy na pracovišti Za Soudem. Dva klienti jsou hospitalizováni. 

Stoupá počet vyšetřených

Dnes vyšetřily laboratoře Nemocnice České Budějovice, českobudějovického Biologického centra Akademie věd ČR a nově Nemocnice Strakonice celkem 163 suspektních vzorků od osob, u kterých lékaři vyslovili podezření. Šestnáct z nich bylo pozitivních. "V tuto chvíli na území našeho kraje evidujeme celkem padesát pozitivně testovaných osob," uvedla ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Kvetoslava Kotrbová. Více než dvě třetiny z nich tvoří takzvaní pendleři spolu s navrátilci ze zahraničí a jejich přímé či rodinné kontakty.

„Žádáme všechny, kteří z jakéhokoliv důvodu přijíždějí ze zahraničí, zvláště ze zemí s vysokým rizikem nákazy, o maximální opatrnost a ohleduplnost a skutečně důsledné dodržování podmínek karantény," zdůraznila docentka Kotrbová.

Pro podezření na onemocnění COVID-19 bylo na jihu Čech dosud indikováno k vyšetření celkem 2227 osob. V povinné karanténě je v současné době 1825 Jihočechů.

Indikace k odběru na vyšetření COVID-19 stanovují praktičtí lékaři, infektologové a lékaři oboru epidemiologie. Pacienti jsou směrováni do odběrových míst, která jsou zřizována mimo zdravotnická zařízení tak, aby vnitřní prostory zdravotnických zařízení nebyly kontaminovány. V provozu jsou vedle českobudějovické nemocnice také v Táboře, Strakonicích, Jindřichově Hradci a Prachaticích. Seznam odběrových míst je k dispozici na webové adrese: https://koronavirus.mzcr.cz/seznam-odberovych-center/ .

„Pacienti se k odběru dostaví vlastním autem. Pokud tuto možnost nemají, mohou požádat svého lékaře o odeslání mobilního odběrového týmu do místa jejich pobytu," doplnila epidemioloožka Jitka Luňáčková. Na výsledky testů se čeká doma s tím, že po tuto dobu se musí chovat jako v karanténě. „Pokud je pacient vyšetřen a výsledek je negativní, je důležité po celou inkubační dobu 14 dnů zůstat v domácí izolaci a dodržovat základní hygienická pravidla s důslednou izolací osob. Sledovat svůj zdravotní stav, měřit si teplotu a v případě zdravotních komplikací kontaktovat svého praktického lékaře nebo zdravotnickou záchrannou službu," konstatovala Jitka Luňáčková.

Diskuse k článku - 25 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
« Novější příspěvky |  1 2 Starší příspěvky »
 • Miloš 

  Reagovat

   

  Ve Strakonicích hlásí v městském rozhlase, že si senioři mají dojít pro mléko zdarma na úřad, všiml jsem si, že se tvoří fronta a nechodí jen senioři. Vzhledem k rostoucímu počtu nemocných ve městě, nařízení, že se nemají shlukovat více než dva lidi a faktu, že se jedná o nejrizikovější skupinu, není to tak trochu proti zdravému rozumu?

  Vloženo 26.3.2020 01:17:59

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Opravdu velmi nešťastné řešení, ono nestačí, že již nyní máme nejvíce nemocných a paralyzovanou polikliniku

   Vloženo 26.3.2020 05:23:33

   • anonymní čtenář 

    Reagovat

     

    Nebojte se, nejste sami, i v jiných obcích jsou lidé vyzýváni, aby si hromadně přišli na úřad pro to a to. Vážnost úřadu nemůže být znevážena za jakýchkoli okolností

    Vloženo 26.3.2020 06:47:55

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Jestli je to pravda, tak je to v nynější situaci obyčejný hazard se zdravím lidí. Protože jak se pustí mezi lidi a seniory speciálně, že je někde něco zdarma, tak ztrácejí pud sebezáchovy. Pokud tam tedy máte na radnici takové experty v krizovém štábu, kteří přijímají takováto "opatření", tak se nedivte tomu, že je tam tolik nakažených.

   Vloženo 26.3.2020 06:40:44

  • Z Písku 

   Reagovat

    

   Tak to vypadá, jako by se ve Str seniorů chtěli co nejdříve zbavit.

   Vloženo 26.3.2020 07:22:19

  • občan 

   Reagovat

    

   Koho tam máte na tom úřadě, že je tak proti nařízení neshlukovat se? Kdo to má na zodpovědnost?

   Vloženo 26.3.2020 10:07:11

   • Jana 

    Reagovat

     

    Ještě, že nejsem ze Strakonic.

    Vloženo 26.3.2020 10:28:41

« Novější příspěvky |  1 2 Starší příspěvky »
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace