Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Od Trosek na Hruboskalsko

    středa 26.2 16:30 - Městská knihovna Jindřichův Hradec

    Beseda.

  • Toulky za poznáním - Antarktida II.

    středa 26.2 18:00 - Dům kultury Milevsko

Zobrazit všechny události
 

Pokud se chcete vyhnout chřipce, správný čas na očkování je právě teď

JIŽNÍ ČECHY – Chcete-li předejít nepříjemné a někdy i nebezpečné chřipce, je potřeba nechat se očkovat před začátkem chřipkového období. Odborníci označují za ideální čas říjen a listopad, ochrana proti nemoci nastupuje zhruba za dva týdny po aplikaci vakcíny.

V České republice je dlouhodobě zájem o očkování proti chřipce nízký. „Proočkovanost proti této nemoci u nás nedosahuje více než 5 - 7%. V jiných západních zemích je naproti tomu očkováno 20% obyvatel, v USA pak dokonce 46%,“ říká mluvčí VZP Oldřich Tichý. Na chřipku a její komplikace zemřou v Česku ročně dva tisíce lidí. Závažný průběh onemocnění hrozí především lidem starším 65 let.

Očkování ochrání pouze na jednu sezónu, další rok se musí opakovat, protože virus chřipky je velmi proměnlivý a každou sezónu se trochu mění. Vakcína není hrazena z veřejného pojištění, u některých pojišťoven se ale dá proplatit přes bonusové programy. Cena vakcíny je 300 korun.

Někteří lidé mají z očkování strach kvůli nežádoucím účinkům, odborníci je však odmítají: „Jedním z důvodů malého zájmu českých pacientů může být i přežívající mýtus, že očkování může být zdrojem nákazy. To je ovšem nesmysl – u nás dostupné vakcíny jsou neživé, infekci proto způsobit nemohou. Očkování snižuje u zdravých dospělých riziko nákazy chřipkou až o 90 %,“ vysvětluje Oldřich Tichý.

Podle informací Státního zdravotnického ústav jsou vakcíny proti chřipce jedny z nejbezpečnějších. Riziko vedlejších účinků je velmi malé, nejčastější je krátkodobé zarudnutí v místě vpichu. Může se objevit únava, bolesti svalů a kloubů, zvýšená teplota, které rychle bez další léčby odezní. Závažné alergické reakce hrozí u pacientů s alergiemi na vaječnou bílkovinu (u vakcín připravovaných na kuřecích vejcích) a antibiotikum neomycin. Jakékoli nežádoucí účinky je potřeba hlásit praktickému lékaři nebo přímo Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace