Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Michail Bulgakov - Mistr a Markéta

  středa 19.2 19:30 - Městské divadlo, o.p.s., Český Krumlov

  Divadelní představení.

 • Jak se dělá tanečník

  středa 19.2 10:00 - Milevsko, KD

  Baby balet Praha.

Zobrazit všechny události
 
 
 
 

Soutěže (1)

 

Proč se jarní úklid opozdil? Dlouhá zima a nejsou lidi

Nejspíš to bude podobné i jinde, ale jsou tu signály hlavně z Tábora a Milevska. Lidé si stěžují, že ještě v květnu nepohodlně šlapali po drti, kterou se v zimě sype. Na chodnících i na ulicích. A chtějí znát viníky opožděného jarního úklidu. Odpověď asi neuspokojí, na sekání hlav to není. Na vině jsou - počasí a nízká nezaměstnanost.

 

Když naposled sněží v březnu, dá se v dubnu začít s úklidem a v květnu bývá uklizeno. Nemá ale smysl zametat drť, kterou by vzápětí bylo znovu třeba na chodníky a ulice sypat. A znovu zametat. A tak když letos meteorologové předpovídali sněžení i v dubnu, a dokonce se nemýlili, jarní úklid začal později. Problém je ale i s nedostatkem lidí na tuto práci. Tady si vypůjčím čísla z Milevska. Vít Král, jednatel Služeb Města, které úklid zajišťují, říká, že loni úklid zajišťovalo 14 zaměstnanců v režimu veřejně prospěšných prací, letos jen sedm. Všechny obce chtějí tyto pracovníky z registru nezaměstnaných, na jejichž mzdu pak přispívá úřad práce. Jenže nejsou. 

"Letošek je opravdu specifický. Ještě v březnu se rozhazoval štěrk a pak přišlo teplo, narostla tráva a za čtrnáct dní už se mělo začít sekat. Další lidi na veřejně prospěšné práce už úřad práce nemá, nezaměstnanost je nízká. Zkoušeli jsme oslovit i obyvatele města, ale zametání ulic zjevně není tím, co by chtěli dělat," říká jednatel Služeb Města Milevska Vít Král. 

Kam zmizeli lidé, kteří dříve pracovali na veřejně prospěšných pracích? Odpověď je jednoduchá. V dnešní bohaté nabídce volných míst si našli práci. Vždycky se říkalo, že 4 procentní nezaměstnanost už zahrnuje jen ty lidi, kteří pracovat nechtějí. Teď je na Písecku nezaměstnanost 2,4 procenta a předpokládá se další pokles ke dvěma procentům. Okres Písek je v nízké nezaměstnanosti v první desítce republiky. V milevském regionu je kolem 400 uchazečů o práci, bývalo jich kolem 2500. A v oné čtyřstovce nikdo, kdo by chtěl uklízet...

Úřadu práce se podařilo k 31. květnu dodat do Služeb Města Milevska 11 lidí na veřejně prospěšné práce. A k 1. červnu dalších 5. Jestliže jednatel Král mluví o nižších číslech, je to tím, že ne všichni dodaní skutečně nastoupí. A že mezitím zas skončí někteří dřívější. 

Obce a jejich komunální podniky velkou měrou viní z nepořádku nový zákon, který před lety osvobodil majitele domů z povinnosti uklízet v zimě chodníky před svými nemovitostmi. Povinnost je teď na obcích, ale ty nestíhají a rozvěšují známé cedule "tento chodník se v zimě neuklízí"... A v létě taky ne, chtělo by se dodat. Nejmenovaný jednatel jiného komunálního podniku než z Milevska totiž tvrdí, že kde jednou komunál zamete, už občan sám z vlastní iniciativy nikdy neuklidí. Hlavně ve městech to lidé nepovažují za svou věc. Na vsích to ještě často funguje jinak. 

Úklid tedy není populární práce, nikdo se do ní nehrne. Mají kritici nepořádku ve městech nějaký nápad? Žádný není slyšet.

Jeden se přesto nabízí. Nepopulární práce by možná rádi dělali pracovníci z ekonomicky chudších zemí. Ale ty tu všeobecně nechceme. Tak - co s tím?   

Diskuse k článku - 37 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 • Sek 

  Reagovat

   

  Nejsou lidí ? V Lužnický ulici se jich povaluje spousta.

  Vloženo 2.6.2017 12:38:51

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Ještě bych upřesnil, Lužnická 1586 Tábor
   Ale to asi neklapne.....

   Vloženo 2.6.2017 18:21:51

   • brigádní referent 

    Reagovat

     

    to nám není v Milevsku moc platno. Ono i my tu máme pár nemakačenků,ale ti radší fotí a nikdo nemá to srdce chtít,aby začali na stará kolena makat,když to nikdy nedělali.

    Vloženo 2.6.2017 19:27:53

  • široko 

   Reagovat

    

   Kdyby jen v Lužnické ulici , teď vzniklo nové gheto a to na Husově náměstí , Vietnamec tam má tři činžáky a komplet všechny pronajal cikánům.. za 14000 měsíšně od jedné famílie, město to klidně zaplatí takže 12x14000 to máme 168000 měsíčně , a to jim prý ještě město platí topení ...Do Husova parku v noci jedině s URNOU.

   Vloženo 5.6.2017 14:39:15

 • hůrka 

  Reagovat

   

  my z Hůrek si z 90 ti % bohužel musíme uklízet sami-sníh, štěrk po zimě i městské chodníky obrostlé trávou-a to několikrát do roka, kdybychom alespoň fasovali košťata anebo rundap...a hlavně se nemuseli koukat na ty městské lenochody!

  Vloženo 2.6.2017 07:31:19

  • hůrka2 

   Reagovat

    

   to jste vystih přesně a nedej bože, kdybysme si něco nechali na chodíku 3 dny, tak je tam policajt hned s výhrůžkou

   Vloženo 2.6.2017 08:02:57

  • hůrka 3 

   Reagovat

    

   a kdo vám tam naházel ten štěrk?

   Vloženo 2.6.2017 08:05:17

   • hůrka4 

    Reagovat

     

    ...no já jsem chodil s lopatičkou a "sypal" jsem ulice

    Vloženo 2.6.2017 08:30:35

 • Jiří Koliha 

  Reagovat

   

  Povšimněme si, že když někdo napíše svůj názor na současné vedení radnice, na Herouta, nebo na podivně dosazeného bývalého jednatele SMM Polaneckého, tak je hned dehonestován. Pánové, mějte také názor, nedehonestujte toho kdo se za svůj názor nestydí. Ti co to vedou, vedli, byli a jsou politici. Občan má právo nejen na názor ale též na oprávněnou kritiku, jak se přesvědčil Polanecký u soudu. Já se za svůj názor nestydím, nestyďte se za svůj. Jestli se někdo domnívá, že bylo město uklizené, tak je to jeho názor, nevyvracím jej. Já mám svůj názor, který ke všemu mohu doložit fotem. Je faktem, že když se zde objevil včera příspěvek, že není uklizeno v ul. Destinové a na Hůrkách, tak dnes v těchto ulicích jezdil zametací vůz a je uklizeno na totata. Takže ještě zbývají vyčistit kanálové vpusti, nebo utemovat(zasypat) viklající se kostky před radnicí (Heroutovo žížala). Každý názor, který občan uvede, slouží ke zlepšení života občanů v městě. Od toho ty politiky máme, hlavně aby slyšeli a viděli. Pak se jistě i na kritiku ze strany občana dostane oprávněná odpověď. Opravou či odstraněním závady. Starosta města by měl být vděčný za každý oprávněný názor, ukazující na nedostatek.

  Vloženo 1.6.2017 21:00:28

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   A kdepak na Hůrkách jezdil čistící vůz? Leda že by byl neviditelný a neslyšitelný.

   Vloženo 1.6.2017 21:35:24

  • žvanile, 

   Reagovat

    

   Přispěvěk byl skryt administrátorem, protože porušoval Pravidla pro vkládání příspěvků!

   Vloženo 1.6.2017 21:55:16

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Koliho, městu vládne už tři roky RADOSTA. Si posedlý Heroutem, ale ten už ti pomůže až na smrtelné posteli. Musíš brečet u Ivánka s Třeštíkem.

   Vloženo 2.6.2017 05:52:02

   • jenže on 

    Reagovat

     

    nenávidí hlavně Herouta a Polaneckého.Ty ostatní taky,ale méně,asi mu neřekli tak otevřeně co si o něm myslí.

    Vloženo 2.6.2017 06:03:10

  • když se nestydíš 

   Reagovat

    

   za svůj názor Koliho,proč tu píšeš pod 20 nicky?

   Vloženo 2.6.2017 08:03:09

   • Jiří Koliha 

    Reagovat

     

    Už jsem psal, zase lžeš.

    Vloženo 2.6.2017 13:45:22

    • ty už jsi toho 

     Reagovat

      

     psal Kordulko.... .

     Vloženo 2.6.2017 14:39:53

  • Tebe někdo 

   Reagovat

    

   Koliho dehonestuje?A to jde?Ha ha.Vždyť i soud zhodnotil tvůj význam jako nicotný.

   Vloženo 3.6.2017 11:08:27

 • Franta 

  Reagovat

   

  On se úklid opozdil?
  A do kdy mělo být uklizeno?
  Úklid asi někdo objednává a platí, pokud není realizace zakázky včas, jistě nastupuje penalizace.
  Může k tomu týdeník doplnit informace?

  Vloženo 1.6.2017 16:24:54

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   tyto otázky se paní redaktorce nehodí do krámu

   Vloženo 1.6.2017 20:48:41

 • Evžen 

  Reagovat

   

  Tenhle národ je fakt zdegenerovanej a řítí se do záhuby. Není uklizeno, brblá, když přijdou uklízet cizinci, bude brblat ještě víc a kdyby náhodou bylo uklizeno, zas se něco k nadávání najde. Nic jinýho než brblat u televize a nadávat u piva neumíme To je náš evropský profil.

  Vloženo 1.6.2017 15:27:56

« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace