Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Stádlecký masopust zakončil letošní rej masek

 Autor: Eva Výborná

    Autor: Eva Výborná

STÁDLEC – V sobotu 7. března prošel Stádlcem maškarní průvod. Tradičně se masky sešly ve Stádlecké hospodě a pak vyrazily na obchůzku městysem. Na voze opentleném pestrobarevnými fáborky a taženým traktorem jela dechová hudba Nová lidověnka s kapelníkem Václavem Richterem. Volant svého traktoru Zetor 25 ovládal Jaroslav Anděl ozdobený šviháckým knírkem. Převlek, masku holiče, doladil i zrcátkem organizátor stádleckého průvodu Petr Kyrian. S organizací průvodu pomáhali stádlečtí hasiči a šipkaři.

 

Z Milevska a Božetic přijely v krásných maskách s úžasnými klobouky Jana Haitová, Romana Fučíková a Petra Prošková. Klobouky si zdobily samy a skutečně se jim povedly. „Jsme jaro, léto, podzim a zima je venku okolo nás," prohlásly unisono. A měly pravdu, protože pěkně fičelo. Některým maškarám, pokud si pod maskou nenechaly bundu, musela být docela zima. Ne tak Karlu Procházkovi mladšímu, který si oblékl vězeňský mundúr. „Na maškary za nějakou masku chodím už deset let od svých devatenácti, co táta začal organizovat milevské maškary," zmínil Karel Procházka mladší.

Také baba Jaga z Mrazíka odkudsi přiletěla, i když na dotaz mládeže, zda umí na svém košťátku létat, odpověděla: „Ne, kdybych to uměla, tak přece nechodím pěšky." Pod skvěle propracovaným převlekem se skrýval Ladislav Češka. Masku z daleké Číny s portrétem čínského draka si oblékli otec a syn Vladimír a Martin Hanžlovi z Opařan. V průvodu se vyjímali také velký žabák a vodník alias Josef Luxemburg.

V průvodu šlo přes dvacet stádleckých masek. Doprovázeli je kolegové z Milevska, Květova nebo ze Skal. „Ti všichni jsou v Českomoravské maškarní unii, kterou jsme před pár lety v Milevsku založili. Inspirovali jsme se v zahraničí, v německy mluvících zemích. Celkem je v unii jedenáct členů, obcí. Letos budeme do maškarní unie přijímat nového člena, město Hustopeče, které jsou partnerským městech Milevska," sdělil Karel Procházka, který organizuje vyhlášený průvod v Milevsku. Šel ve své masce Švejka a doprovodila ho kouzelnice Jitka Hejná.

Z Milevska přijeli podpořit Stádlecké také mušketýři František Míka a Václav Čunát. „Třetího mušketýra, pod jehož nalíčením se skrývá mladá slečna, jsme letos nechali doma. Někdy máme s sebou i D'Artagnana," prozradili. Z Písku přijeli čmeláci. Průvod se vždy zastavil u některého ze štědrých sousedů, třeba u Evžena a Olesji Oharových. Ke koštu bylo pokaždé něco dobrého na zub, jak od masa tak sladkého, nebo stopečka něčeho ostřejšího do jedné či druhé nohy. Masky prošly kolem Petrovského rybníka, pak se stočily pod stádlecký zámek, opět do kopce zpět na náměstí a zamířily na Rafandu. Zakončení bylo zase ve Stádlecké hospodě večer při posezení s hudbou.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace