Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Maškarní bál

  sobota 29.2 14:00 - Sedlice, Sokolovna

 • Hasičský ples

  sobota 29.2 20:00 - Radomyšl, KD

  K tanci a poslechu zahraje kapela Johny Band Písek.

Zobrazit všechny události
 

V Předbořicích oslavili 800 let od první zmínky o obci

PŘEDBOŘICE - Vesnička Předbořice na severním okraji píseckého okresu i Jihočeského kraje má něco přes stovku obyvatel. Dnes se do ní ale sjely stovky lidí, aby si společně připomněli, že první písemná zmínka o Předbořicích pochází už z roku 1219. V tomto roce vladykové z předbořické tvrze Ozel a Jůra jsou zmiňováni jako členové družiny krále Přemysla Otakara I. při sepisování smlouvy o tom, že král prodal obec Bojenice milevskému klášteru. Předbořice už jsou tu tedy prokazatelně minimálně 800 let.

 

Jen předbořických rodáků zareagovalo na pozvání na 320 a sjeli se i významní hosté v čele se senátorem Jaroslavem Větrovským, hejtmankou Jihočeského kraje Ivanou Stráskou a náměstkem hejtmanky Pavlem Hrochem, který je současně starostou Kovářova, k němuž dnes Předbořice patří. Rodáci a hosté dostávali na památku velmi pěknou knížečku o Předbořicích, která byla vydána k této příležitosti, a také keramický zvoneček. 

Největší rozmach Předbořice podle bývalého kronikáře Václava Kotrbáčka zažily kolem roku 1880. To měla obec přes 400 obyvatel. Dnes je stálých obyvatel jen stovka, hodně chalup je využíváno k rekreaci. Rodačka Anna Mošanská, které je 86 let, ale pamatuje doby, kdy ve vsi bývala škola, dva obchody, dva hostince a bufet na návsi. Na druhý stupeň školy pak zdejší děti chodily do Petrovic, které dnes už leží ve Středočeském kraji. Obchody provozovali před válkou židovští obchodníci, ani jedna ze tří zdejších židovských rodin se už z odsunu do koncentračních táborů nevrátila. 

Na úvod slavnostního dne se v kostele svatého Filipa a Jakuba sloužila mše, po ní položili hasiči věnec k pomníku padlým a čest jim vzdali i senátor Jaroslav Větrovský, hejtmanka Ivana Stráská a její náměstek Pavel Hroch. 

Poté už se lidé z návsi vydali průvodem na hřiště, kde probíhal další bohatý program. Ve stanu bylo například připraveno improvizované kino, kde mohli návštěvníci shlédnout několik dokumentů o životě v Předbořicích od 60. let až do současnosti. Organizátoři mysleli při přípravách programu na dospělí i děti, vystoupil folklorní soubor Kovářova, odehrál se rytířský turnaj, fireshow a po setmění nachystali ohňostroj. 

O vzpomínky na život v Předbořicích se v příštích Milevských novinách podělí nejen Anna Mošanská, která pochází z rodiny Sasinových, ale také Božena Rokosová z Písku a Marie Řežábková z Pechovy Lhoty, které pocházejí z předbořické rodiny Mášových, i další lidé, kteří si dnešní slavnost nenechali ujít, rádi se do rodné vsi podívali.

Diskuse k článku - 1 příspěvek
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • vera Gregorova- Dolistova 

  Reagovat

   

  Predborice jsou tez mistem odkud castecne prisli moji predkove,muj deda Jose Dolista se tam narodil a tez patril k zakadatelum Predborickych rodaku,jako dite jsem tam travila s mymi prarodici a setrenicemi prazdniny,ano Predborice jsou mistem na,ktere se nezapoomina,lituji,ze jsem nemohla se zucastnit oslavy z duvodu me nemoci,jsem po operaci ,presto jak budu moc navstivim rada Predborice kde zili nasi predkove.

  Vloženo 19.8.2019 21:15:00

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace