Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Z Písku až na Kamčatku II.

    pondělí 24.2 10:00 - Písek, Divadlo Fráni Šrámka

    Povídání a promítání s Ing. Václavou Altschmiedovou.

  • Dokonalá svatba

    pondělí 24.2 19:00 - Písek, Divadlo Fráni Šrámka

    Divadelní představení.

Zobrazit všechny události
 
 
 
 

Soutěže (1)

 

V Temelíně řešili fiktivní havárii s únikem radioaktivity

Jako místo pro matky s dětmi sloužila i budějovická sportovní hala.

Jako místo pro matky s dětmi sloužila i budějovická sportovní hala.

JIŽNÍ ČECHY - Třídenní cvičení Zóna 2015 odstartovalo v úterý 22. září a skončilo ve čtvrtek 24. září ve 13 hodin. Jeho cílem bylo procvičit reakci na únik radioaktivity z Jaderné elektrárny Temelín, který by nastal při havárii I. bloku. Celkem se ho zúčastnilo více než tisíc lidí. Mimo jiné pracovníci elektrárny, složky integrovaného záchranného systému (IZS) a armády, krajského úřadu i starostové obcí s rozšířenou působností. Podívejte se, jak krizovou situaci pověřené orgány řešily.

 

První den cvičení

Cvičení odstartovala v úterý v 8 hodin mimořádná událost na Temelíně bez úniku radioaktivity. V 9.30 hodin fiktivně spouštějí hasiči varovné sirény, což je signál k ukrytí obyvatel. Ředitel Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje požádal hejtmana Jihočeského kraje, aby převzal koordinaci záchranných a likvidačních prací. Krizový štáb se poprvé sešel v 11 hodin. Během zasedání začaly ve 12 hodin z elektrárny unikat do okolí radioaktivní látky. Hejtman požádal předsedu vlády o vyhlášení nouzového stavu pro celý Jihočeský kraj a zároveň pověřil ředitele složek IZS konkrétními úkoly v rámci řešení mimořádné události. Současně byla zprovozněna Zelená informační linka pro obyvatele na čísle 800 100 450.

V 11.20 uzavřela policie třináctikilometrovou zónu havarijního plánování a rovněž začala odklánět veškerou dopravu. Podruhé se krizový štáb sešel v 15.50 hodin. Poté pokračuje v cvičném řešení následků mimořádné události v elektrárně, ze které stále unikají radioaktivní látky. Personál elektrárny se snaží tento únik zastavit a dostat blok pod kontrolu. Na základě žádosti hejtmana vyhlásil premiér nouzový stav pro celý Jihočeský kraj. Platit začal v 19 hodin a trvat má do 21. října. Na základě informací poskytnutých složkami IZS a dalších členů krizového štábu vydal hejtman opatření k řešení následků radiační havárie.

Druhý den cvičení

Třetí zasedání krizového štábu se odehrálo ve středu 23. září v osm hodin. Zástupce elektrárny informoval přítomné o zastavení úniku radioaktivních látek v 7.15. Na území Jihočeského kraje stále platí nouzový stav, opatření vlády byla rozpracována rozhodnutím hejtmana Jiřího Zimoly na konkrétní úkoly. Složky IZS informovaly krizový štáb o připravovaných opatřeních k řešení mimořádné situace, zejména ohledně evakuace obyvatel z třináctikilometrové zóny havarijního plánování.

Zástupce Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) informoval o aktivaci výjezdových skupin, které vyrazily do terénu s úkolem vyhodnotit aktuální stav radiace na zasaženém území a případných evakuačních trasách. Obdobná opatření učinil i provozovatel elektrárny. Počtvrté se krizový štáb sešel ve středu v 15.15 hodin. Pokračoval v přípravě konkrétních kroků k evakuaci obyvatel z uzavřené třináctikilometrové zóny havarijního plánování v okolí elektrárny. Aktuálně jsou připravována dekontaminační místa na evakuačních trasách a přijímací střediska. Ukrytí občané byli vyzváni, aby setrvali na svém místě a na evakuaci se náležitě připravili.

Třetí den cvičení

Páté zasedání krizového štábu se uskutečnilo ve čtvrtek 24. září v 7 hodin. Hejtman nařídil evakuaci obyvatel z části zóny havarijního plánování zasažené radioaktivními látkami. Začátek evakuace byl stanoven na 10 hodin. Pro všechny obyvatele třináctikilometrové zóny havarijního plánování i nadále platí, že mají zůstat ukryti. Od 10.15 pak byla na programu praktická ukázka přesunu evakuovaných figurantů z Žimutic do příjmového střediska v Třeboni do místního domova dětí a mládeže. Dvěma autobusy bylo převezeno 40 lidí. Evakuace skončila v 12.45.

Hejtman rovněž vydal pokyn k odvolání ukrytí obyvatelstva v zóně havarijního plánování Jaderné elektrárny Temelín, a to od 10.30 hodin. Ve stejnou dobu vydal pokyn k zákazu vstupu, pobytu a pohybu osob na vymezeném území, které je znečištěno radioaktivními látkami. Nebezpečnou oblast, která je vymezena dopravními značkami, policie uzavřela a dohlíží na ochranu majetku evakuovaných obyvatel. Mimo tuto oblast v zóně havarijního plánování již funguje vlaková i autobusová doprava bez omezení. Cvičení ukončil jihočeský hejtman ve 13 hodin.

 

 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace