Vaňousová: Obliba buldočků i mopsů roste, jejich chov ale může hraničit s týráním

„Lidem připadají roztomilí, neuvědomují si ale, že právě tyto vyšlechtěné znaky způsobují, že plemena mají horní cesty dýchací nejen zkrácené, ale i zúžené, získávají proto daleko méně kyslíku, u těch nejhorších případů až třeba o 80% méně. Zvíře se tak vlastně permanentně dusí,“ přibližuje Radka Vaňousová. Vyskytuje se však i řada dalších zdravotních komplikací.
Prožít život s těžkými dýchacími obtížemi by si nikdo z nás nepřál, ale přesto zájem o pořízení těchto psů roste nejen na západ od našich hranic, ale už i u nás. „Jestliže ale musíme jako veterináři provádět chirurgické zákroky u každého druhého či třetího zvířete, měli bychom si položit otázku, zda je vůbec v pořádku takováto plemena chovat,“ zdůrazňuje Radka Vaňousová. V německé legislativě mají už pojem týrání chovem zakotvený. Veterináři přesto sází hlavně na osvětu. „Legislativní změny nechystáme, dáváme přednost osvětě a za chovatelskými svazy přicházíme s nabídkou pomoci problém řešit či spíše mu předcházet,“ vysvětluje Radka Vaňousová.
Osvěta ale příliš nepomáhá, šlechtitelské svazy nejsou v názoru na chov a šlechtění jednotné a veřejnosti se zvířata líbí. Komora veterinárních lékařů proto zvažuje i možné legislativní kroky.
Diskuse k článku