Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Za úplatu pomáhali Turkům nejen do Čech

 Autor: Policie ČR

    Autor: Policie ČR

JIŽNÍ ČECHY – Příslušníci krajského ředitelství z odboru cizinecké policie odvedli obrovský kus práce v boji proti nelegálnímu pohybu osob na území státu Evropské unie. Od roku 2008, ve spolupráci s dalšími sousedními zeměmi Rakouskem a Německem, objasnili rozsáhlou a propracovanou trestnou činnost skupiny osob z České republiky a Turecka, kteří podvodně a za úplatu napomáhali k neoprávněnému pobytu tureckých občanů.

Za dobu nejméně pěti let se pomocí administrativních úkonů přes naše území dostalo 85 osob. Do ČR fakticky přicestovala skupina 29 lidí, zbytek se dostal dále na západ Evropy. Podezřelí falšovali údaje na dokumentech, o mnohých osobách ani nevěděli a přesto jim umožnili pohyb po Evropské unii.

Podařilo se zjistit, že někteří občané Turecka jsou vedeni jako osoby s nežádoucím pobytem na území několika států, mnoho jich požádalo o politický azyl a po některých osobách bylo vyhlášeno pátrání v Schengenském informačním systému.

Hlavou uvedené skupiny byl občan turecké národnosti s pobytem na území EU. Jeho čtyři pomocníci ve věku od 32 do 55 let byli z České republiky. Aby zajistili vstup tureckým občanům, padělali úřední listiny a razítka, aniž by si uvědomili, komu skutečně umožnili vstup. Cíleně je dostávali do Schengenského prostoru. Za svou činnost dostali odměny v řádek stovek eur a další bonusy.

Koncem června jim policisté sdělili podezření ze spáchání přečinu Napomáhání k neoprávněnému pobytu na území republiky. V případě prokázání viny mohou být potrestáni odnětím svobody až na jeden rok a zákazem činnosti. V případě organizátora je trest až na tři léta.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace