Milevským strážníkům bylo horko z vraku afrického majitele - Jižní Čechy Teď!
14. 12. 2020 12:59

Milevským strážníkům bylo horko z vraku afrického majitele

MILEVSKO – Od května platí novela zákona o pozemních komunikacích, která usnadňuje odstraňování aut s propadlou technickou kontrolou z veřejných prostranství. Ve Strakonicích nebo v Písku vytipovali v ulicích desítky blokovaných parkovacích míst, na jejichž uvolnění teď pracují. V Milevsku je vraků momentálně třináct. Do doby, než vešla novela zákona v platnost, mohly města, městyse i obce sice konat, ale řešení odstavených aut v ulicích, respektive domluva s jejich majiteli byla zdlouhavá. Často papírování a složitá administrativa nepřinesly kýžený výsledek. I strážníci se mnohdy jen bezmocně dívali, jak rozbitá a nepojízdná auta hyzdí ulice a zabírají parkovací místa.

Milevským strážníkům bylo horko z vraku afrického majitele - Jižní Čechy Teď!

 

Novela zákona říká, že auta, která mají půl roku propadnou technickou kontrolu, se mohou z veřejné komunikace odstranit. Městská policie má možnost zjišťovat majitele v registru vozidel. Během půlročního hájení putuje k provozovateli auta výzva, aby buďto vozidlo zprovoznil platnou technickou kontrolou nebo jej sám z komunikace odstranil. V případě, že není možné výzvu provozovateli vozu doručit, je na dva měsíce zveřejněna na úřední desce městského úřadu. Pokud provozovatel do dvou měsíců od doručení nebo vyvěšení výzvy vůz neodstraní, dojde na odtah.

Vraky už nemusí blokovat parkoviště

Například ve Strakonicích určili pro odtažená auta bývalý sběrný dvůr. Odtahy zajišťuje vybraná firma a odtah jednoho vozidla je nákladem majitele vozu a účtuje se 605 korun. Následně pak naskakují náklady za každý den uskladnění vozidla. Ve sběrném dvoře auta budou stát tři měsíce. Po tuto dobu si je majitelé mohou stále ještě vyzvednout. Poté silniční správní úřad rozhodne o veřejné dražbě těchto aut. Ve Strakonicích řešili za posledních 20 let celkem 945 vraků. Od začátku letošního roku jich má tamní městská policie v hledáčku 63. První odtahy do sběrného dvora začaly v polovině září. Jeden z tamních vraků zmizel z ulice po deseti letech. Uvolněná parkovací místa jsou samozřejmě vítána.

A v Milevsku?

Na městské policii vede agendu vraků strážník Martin Hrtoň. V roce 2018 řešil vraků 16, loni 15, z toho 14 se jich podařilo odstranit. Od začátku letošního roku eviduje 13 vraků, z toho devět už jich zmizelo, dva jsou v jednání a další dva už jsou oznámeny odboru investic a správy majetku města, který vyvěšuje na dva měsíce výzvu. Když v této lhůtě nebude vrak odstraněn, zlikviduje ho město.
„Před květnovou novelou zákona bylo někdy těžké stanovit, co je to vrak. Dnes je jasné, že když vozidlo nemá půl roku platnou technickou, nebo na autě není poznávací značka a nejde zjistit ani identifikační číslo, tak se vůz považuje za vrak,“ popisuje strážník Hrtoň. „Poté, co vylustruji majitele, tak se ho snažím kontaktovat. Někdy majitel vozu řekne, že má v plánu auto zprovoznit. Takže si stanovíme termín a ten musí dodržet,“ dodává Martin Hrtoň.

Hrozí velké pokuty

Majitelům vraků hrozí pokuta 5000 až 40 000 korun, pokud odstavené auto není pojištěné podle zákona o odpovědnosti z provozu. Silniční správní úřad může v rámci svého správního řízení uložit pokutu až 300 tisíc.
Vraky, které stojí na zeleni nebo jinde mimo komunikaci, se řeší podle zákona o odpadech a postup je podobný. „I na tato auta vylepíme výzvu a pokud nikdo nereaguje, následuje správní postup odboru životního prostředí, který má nakonec právo vozidlo odstranit. Pokuta podle zákona o odpadech tady může být až 20 tisíc korun,“ upozorňuje Martin Hrtoň.
Podle jeho slov většina lidí na výzvu reaguje. Problémy bývají tak se dvěma majiteli vraků do roka. A na závěr přidává strážník i kuriozitu. „Jednou jsem při lustrování majitele vozu zažil docela šok. Provozovatelem vozu byl člověk z Afriky. Auto si zjevně někdo přivezl do Česka a už ho na sebe nepřihlásil. Říkal jsem si, že nás čeká pořádný oříšek. Vylepil jsem na auto cedule a naštěstí jsem při další kontrole za měsíc zjistil, že auto zmizelo,“ oddychl si nejspíš nejen Martin Hrtoň, když se korespondence s Afrikou nemusela konat.

Libuše Kolářová
Libuše Kolářová

Diskuse k článku

Pro přidávání a zobrazení komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.