Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Milevští odepisují dluhy za městské byty. Tábor a Strakonice jsou razantnější!

Ilustrační foto. , Autor: Libuše Kolářová - Jižní Čechy Teď

Ilustrační foto.     Autor: Libuše Kolářová - Jižní Čechy Teď

MILEVSKO, TÁBOR, STRAKONICE - Boj s dlužníky nájemného v milevských obecních bytech je stará písnička. Město už vícekrát avizovalo, že našlo účinný nástroj v uzavírání jen časově omezených nájemních smluv, ale jak se zdá, tak úplně to nefunguje. Rada města musela nedávno vyřadit z účetní evidence jedenáct nedobytných pohledávek v hodnotě 48 788 korun.

 

Zastupitelé dostali ve středu 12. září na stůl ještě větší sumu - 16 případů, kdy nájemníci městu dluží celkem 693 165 korun. Jedná se o dluhy z let 1995 až 2014. A odepsání dluhů schválili. Místostarosta Martin Třeštík ujistil, že pohledávky tímto nezanikají, pouze se vyřazují z účetnictví, ale kdyby náhodou někdo z dlužníků později přišel k majetku, město může svou pohledávku kdykoliv později uplatnit.

„Smlouvy děláme s novými nájemníky na zkoušku jen na půl roku, vybíráme kauce. Stejně se toto opatření ale mine účinkem, jestliže nájemník neplatí a ani se z bytu nevystěhuje. Musíme čekat, než nám soud povolí exekuční vystěhování a mezitím dluh pořád jen narůstá," říká místostarosta Martin Třeštík. U dluhů, které teď rada a zastupitelstvo odepisují, už není kde brát. Město dotáhlo dluh až k soudu, ale soud exekuce pro nemajetnost dlužníků zastavil.

V Táboře bytový podnik zřídil speciální funkci vlastního vymahače, který navštěvuje lidi v bytech v odpoledních a večerních hodinách, kdy už jsou doma z práce. Do terénu vyráží, jakmile systém upozorní na druhý neuhrazený nájem. Upozorňuje nájemníky na nepříjemnosti, které jim z dluhu můžou vzniknout a podle táborského Bytesu má toto osobní jednání poměrně slušný efekt. "Takovou práci by tady asi nikdo nechtěl dělat," konstatoval milevský místostarosta Třeštík.

I ve Strakonicích se pustili do boje s dlužníky, a to tak razantně, že si potrefené husy stěžovaly až u ombudsmana. Tamní rada města totiž rozhodla o systému "třikrát a dost". Kdo nezaplatí třikrát nájem, automaticky dostává výpověď. Ombudsman město Strakonice vyzval, aby tyto podmínky zmírnilo, ale
strakoničtí radní vzali jeho názor na vědomí a tím to pro ně končí.

Nájemní smlouvy uzavírají ve Strakonicích se slušnými nájemníky na rok nebo na půl roku, s problematičtějšími na tři měsíce nebo dokonce jen na měsíc. Úředníci s tím mají hodně papírování, ale funguje to. Problematických nájemníků, s nimiž se uzavírá smlouva každý měsíc - pokud ovšem zaplatí, tam mají šestnáct.

Diskuse k článku - 2 příspěvky
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  jo, milevský městský vymahač dluhů, to by byla prča

  Vloženo 21.9.2018 10:26:43

 • dluhy 

  Reagovat

   

  Až to bude muset Radosta s Třeštíkem platit ze svého, pak se teprve v Milevsku něco pohne. Strhnout jim to z odměny a bylo by vyřešeno.

  Vloženo 21.9.2018 09:59:00

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace