Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Rendez-vous předvánoční

  středa 11.12 17:00 - Městská knihovna, Vimperk

  Sváteční koncert Vojty Violinisty a Vánoce podle paní Růženy Váchové.

 • Česko zpívá koledy

  středa 11.12 18:00 - Spektrum Sezimovo Ústí

  Zpívání pro všechny.

Zobrazit všechny události
 

Ministerská kontrola zjistila v Olešné porušování lidských práv seniorů. Domácí násilí, sexuální obtěžování i bránění volebnímu právu

OLEŠNÁ – Policie provádí výslechy desítek klientů Domicilu pro aktivní seniory v Olešné a nechává vypracovat znalecké posudky jejich zdravotního stavu. Jihočeské týdeníky už v roce 2014 pronikly z popudu blízkých jednoho z klientů na zapřenou do domova a vynesly na světlo šokující poměry, která tam panovaly. Nic se ale nestalo, byť - jak se nyní ukazuje - v zařízení proběhlo několik kontrol. Teprve apel lékařky Barbory Kolářové, která dostala tamní klienty coby praktická lékařka do péče a upozornila na alarmující situaci, uvedl věci do pohybu. Těsně před Vánocemi 2017 byli klienty náhle rozváženi do okolních nemocnic a domovů důchodců. Do zařízení nastoupila policie. V redakční poště se nedávno objevil anonymně protokol z poslední kontroly ministerstva práce a sociálních věcí. To od 14. do 16. listopadu 2017 provádělo v Olešné inspekci sociálních služeb. Protokol potvrzuje to, co mezi lidmi koluje roky. Nabízí se tedy otázka, proč vše zůstávalo v klidu a situace dospěla až do současného stavu, kdy musela být většina klientů odstěhována.

Byznys se stářím

Ministerstvo práce a sociálních věcí při listopadové inspekci v domicilu například zjistilo, že domov porušoval zákon při omezování pohybu klientů. K tomu smí docházet jen při přímém ohrožení zdraví a života. I když to situace podle inspektorů nevyžadovala, dva klienti domova byli poutáni k posteli a vozíku. „Jde o způsoby omezení pohybu, které zákon o sociálních službách nepřipouští,“ uvádí ve zprávě inspektoři. Inspekce popisuje i praktiky při zacházení s penězi klientů. Ti si podle inspektorů nemohli sami nakupovat a rozhodovat o výdajích. „Poskytovatel nahrazuje běžně dostupné veřejné služby tím, že si klienti mohou nakupovat pouze přes firmu Jessenisus,“ stojí v kontrolní zprávě. Společnost Jessenius patří podle rejstříku firem řediteli domicilu Josefu Králíčkovi. Inspektoři uvádí, že o tom, co a kdy si mohli někteří klienti koupit, měla rozhodovat účetní zařízení. Někteří oslovení klienti, které inspekce v protokolu uvádí pod čísly, neměli ani přehled o svých financích.

„Klientům chybí stomatologická péče, péče gynekologa, rehabilitační péče a další pomůcky, jako brýle, zubní protéza či invalidní vozík,“ vyjmenovává inspekce. Dalším znepokojivým zjištěním kontrolorů je tvrzení, že domicil nezprostředkoval rychlou záchrannou službu při vysoké hladině glykémie klientů, nebo jim neumožnil kontakt s volební komisí při parlamentních volbách. Potvrdilo se, že v domicilu se nepodporoval či dokonce omezoval kontakt klientů s jejich blízkými, i když si klienti návštěvy přáli. Domicil aktivních seniorů tak v příkrém rozporu se svým názvem připomínal spíš vězení. 

"Péče o základní potřeby klientů je nedostatečná a z jejího zanedbání vznikají zdravotní komplikace např. proleženiny a zhoršování pohyblivosti či nedostatečné výživy v důsledku poskytování stravy, která neodpovídá zásadám racionální výživy a potřebám dietního stravování," stojí v inspekčním protokolu. Ten hovoří i o neřešeném domácím násilí, sexuálním obtěžování a nucení klienta k setrvávání v domicilu i proti jeho výslovné vůli. 

Porušování lidských práv

Jako porušování lidských práv kontrola označila zamykání klientů na pokoji a omezování vycházek ven, kurtování klientů, ponechávání klientů bez hygienické podpory a pomůcek, nezajištění soukromí - například do koupelny je vidět zvenčí, omezování návštěv, plošné odebírání občanských průkazů, kartiček zdravotní pojišťovny i peněz klientům, nedůstojné zacházení se zemřelými, neumožnění výkonu volebního práva či znemožnění využití práva na sníženou úhradu za služby.

Závady vidí kontrolní skupina ministerstva i v uzavřených smlouvách, do kterých nahlédla. Rozsah poskytovaných služeb je ve smlouvách uveden pro všechny prověřované klienty identicky a je formulován značně zavádějícím způsobem. Problémy byly shledány i ve vybíraných částkách. Ministerstvo domicilu také vytýká, že nepředložil srozumitelná vnitřní pravidla pro poskytování sociální služby, nebo že mu chyběly písemné pracovní postupy pro základní činnosti, jako přivolání záchranné služby, polohování, zprostředkování odborné lékařské péče, podávání léčiv, péče o tělo zemřelého a další. Přítomní pracovníci neznali postupy pro polohování pacientů či podávání stravy, neměli k dispozici inkontinenční pomůcky. Někteří ani nesplňovali kvalifikační předpoklady. „Personální zajištění je nedostatečné, neodpovídá druhu sociální služby, kapacitě a zejména potřebám klientů,“ dodávají kontroloři. 


Kontroly chodily, ale klienty neochránily

Kontrola nad výkonem sociální služby náleží jak ministerstvu, tak krajskému úřadu. Krajský úřad podle svého vyjádření o listopadové inspekci údajně informován nebyl. „Ministerstvo práce a sociálních věcí krajskému úřadu nesdělilo, že je na základě inspekce podáno trestní oznámení. Tuto informaci zjistil Krajský úřad Jihočeského kraje v rámci své činnosti až v prosinci 2017. Krajský úřad si ihned vyžádal výsledek inspekce. Tento mu však byl doručen na základě opakovaných urgencí až 24. ledna 2018. Provádění inspekcí krajský úřad nevykonává, tato kompetence výlučně náleží ministerstvu,“ uvádí mluvčí krajského úřadu Jihočeského kraje Hana Brožková.  Vyjmenovává, že v posledních letech proběhla v Olešné kontrola například v prosinci 2015, kdy se ověřovaly registrační podmínky, a další na konci minulého roku. „Další kontrola začala v prosinci 2017, ta dosud není ukončena. Při kontrole byly zjištěny nedostatky a byla stanovena opatření k odstranění,“ dodává Brožková.

Ministerstvo práce a sociálních věcí na dotaz Jihočeských týdeníků uvádí, že monitoruje situaci ohledně stěhování obyvatel domova pro seniory Domicil na Písecku. "Není možné se však k situaci blíže vyjadřovat, jelikož MPSV vede správní řízení týkající se tohoto případu. Celý případ je podrobně posuzován. Současně však doplňujeme, že každou situaci, která v praxi poskytování sociálních služeb vzniká, je nezbytné individuálně posuzovat, vyhodnotit a posoudit možná rizika. A je-li vyhodnoceno akutní riziko ohrožení života a zdraví klientů sociálních služeb, je nezbytné, aby odpovědný orgán neprodleně podle svých zákonných pravomocí jednal. Od roku 2014 až do roku 2017 byly vykonány čtyři inspekce sociálních služeb u poskytovatele Domicil seniorů Olešná," sdělil mluvčí ministerstva Petr Sulek.

První inspekce byla podle jeho slov vykonána v říjnu 2014 Krajskou pobočkou Úřadu práce v Českých Budějovicích. Po provedené inspekci byla poskytovateli uložena opatření s datovaným termínem a následně bylo zahájeno správní řízení. Dále byla v tomto zařízení vykonaná inspekce sociálních služeb v říjnu 2015 a to již inspektory sociálních služeb, přesunutými z krajských poboček úřadu práce na ministerstvo právě a sociálních věcí. Po provedené inspekci bylo s poskytovatelem zahájeno správní řízení. Další inspekce byla provedena v březnu 2016. Po provedené inspekci, kde bylo zjištěno, že poskytovatel nesplnil uložená opatření z minulých inspekcí, bylo s poskytovatelem zahájeno správní řízení.Poslední inspekce, z níž má redakce k dispozici protokol, se odehrála v listopadu 2017. Klienti však setrvávali v neuspokojivých podmínkách další měsíc, než se důrazně ozvala bernartická lékařka.

Policie vyšetřuje

Nyní ministerstvo sděluje, že podalo informace na okresní státní zastupitelství v Karlových Varech, Oblastnímu inspektorátu práce pro Jihočeský kraj a Vysočinu a Krajské hygienické stanici Jihočeského kraje. Dále byl předán podnět Hasičskému záchrannému sboru Jihočeského kraje, Krajskému úřadu Jihočeského kraje a v neposlední řadě byl podán podnět ke krajskému soudu. Podnět byl předán i opatrovnickému soudu.

Ředitel domicilu v Olešné Josef Králíček se médiím dlouhodobě vyhýbá. Pro Jihočeské týdeníky problémy kolem fungování domova komentoval prakticky jen v roce 2014. Na dotaz, co říká na závěry kontroly úřadu práce, odvětil, že by to přeci nebyla kontrola, kdyby něco nenašla. Kdo všechno bude za porušování lidských práv klientů v domově odpovědný, zůstává otázkou. Policie odhaduje, že vyšetřování celé záležitosti si vyžádá měsíce práce. A jelikož minimálně od roku 2014 měli všichni dost času, někteří klienti už bohužel ani nestihnou promluvit.  

 

 

 

Diskuse k článku - 22 příspěvků
 

Kam dál?

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
« Novější příspěvky 1 2 3  | Starší příspěvky »
 • Prostero 

  Reagovat

   

  Pokud se ukáže pravdou o krutém zacházení ošetřovatelů vůči seniorům -.zda ještě není uzákoněn trest -tak dle mě nejméně 4 roky bez odkladu na tvrdo! Po výkonu trestu se mohou adaptilní jednici ucházet o místo bachařů . Lidská zrůdnost je někdy bez hranic.

  Vloženo 21.11.2019 22:24:40

 • jirka 

  Reagovat

   

  Také sem tam pracoval. Ale co čtu je hrůza co lidi dokážou. je tam hodně lži. Ano že doktor Králíček byl přísní je pravda ale chtěl aby vše fungovalo jak má ale někteří zaměstnanci si tam opravdu dělali co chtěli. porušování lidských prav co sem četl je také blábol. prostě samé příšerné lží. Jak opravdu co nejvíc to ze všech stran poškodit aby lidé si o tom povídalo co jeto za ustav. ten kdo napsal že jeto jak vězeni tak si musí dat facku přes celou pusu. s pozdravem jirka

  Vloženo 24.7.2018 11:02:33

 •  

  Reagovat

   

  Poslala jsem informace na TV Prima, snad se tomu budou věnovat.

  Vloženo 4.3.2018 19:42:46

  • Ty 

   Reagovat

    

   To bude pro ně překvapení, teď když už to bylo všude. Teď je třeba aby nastoupily trestní orgány.

   Vloženo 5.3.2018 05:31:34

  • hh 

   Reagovat

    

   Ráda bych se přidala....nevím jaké máte zkušenosti vy,ale já ty nejhorší.....sice o mých rodičích píší v tisku,ale reportáž v TV by neuškodila. Nemělo by se to nechat utichnou.....

   Vloženo 16.3.2018 16:48:31

 • petr 

  Reagovat

   

  Tenhle stát vyhazuje peníze na zbytečnosti ale do domovů pro seniory a jiná zařízení se moc neinvestuje. Pak se toho chopí takový podnikatel, který kouká na zisk a podmínky jsou tragické. A naši politici se pořád jen hádají o blbostech. Plnou hubu demokracie a svobody, ale udělat něco pro seniory, to ne.

  Vloženo 4.3.2018 18:22:24

 • Lidka 

  Reagovat

   

  Tak jen pro vaši představu o řediteli Králíčkovi bylo letos 83 sám byl částečně dementní již 2011, když se to zakládalo, z vedení ústavu sídlí jeden člověk v Německu je to rodilá Němka a druhý v Portugalku taky cizinec.
  Dělat v tomto ústavu s lidmi s demencí byl a to ve velmi pokročilém stádiu, není žádná legrace za minimální plat v jedné osobě na noční směně....a nemáte odvolání. Zaplať pámbů za paní doktorku že to zavřela.
  Po této zkušenosti jsem řekla že mámu nikdy do žádného ústavu nedám, ona se starala o mne já se postarám o ní.

  Vloženo 4.3.2018 15:47:37

  • Luca 

   Reagovat

    

   Můžu se zeptat, když jste tam pracovala, proč jste o situaci neinformovala veřejnost už dříve?

   Vloženo 4.3.2018 20:27:45

« Novější příspěvky 1 2 3  | Starší příspěvky »
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace