Mladí prachatičtí umělci představili i Prachatickým v Ingolstadtu hlavy












V Ingolstadtu po druhé světové válce zůstalo velké množství odsunutých německých obyvatel z českého pohraničí. Významná část z nich pocházela z Prachatic a okolí. Jejich potomci pak založili Heimatmuseum Niemes-Prachatitz – Vlastivědné domovské muzeum Mimoň – Prachatice. Vazba na Prachatice je o to silnější, že mezi Čechy v Ingostadtu i v současné době žijí Prachatičtí.
Jednou z Češek, které zde žijí, je o paní doktorka Havelková – historička městského muzea. Na základě osobních vazeb vznikla spolupráce mezi muzeem a Prachaticemi, u které jsme od samého počátku. Každoročně vozíme do městského muzea výstavu žáků výtvarného oboru a zároveň na muzejní noci hraje některý z komorních souborů školy.
V loňském roce Město Prachatice ukončilo nečekaně tuto spolupráci, a tak jsme se letos poprvé vydali do Ingolstadtu sami. Výtvarníci si připravili monotematickou výstavu keramiky na téma „hlavy“ a obrazy inspirované přírodními motivy a strukturami. Zbyl čas i na prohlídku rozsáhlé expozice muzea, která obsahuje umělecké předměty a nálezy od pravěku až po expozici designu automobilky Audi.
Flétnové kvarteto mezi tím vystoupilo před Prachatickým muzeem, kde jsme ještě po vystoupení popovídali s potomky odsunutých Němců. Snad jsme naší návštěvou trochu přispěli k udržení tradice, překlenování hranic, propojování kultur a k budování společné Evropy.
Diskuse k článku