Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Maškarní bál

    sobota 29.2 14:00 - Sedlice, Sokolovna

  • Hasičský ples

    sobota 29.2 20:00 - Radomyšl, KD

    K tanci a poslechu zahraje kapela Johny Band Písek.

Zobrazit všechny události
 

Módní jaro v Prácheňském muzeu připomene 70. výročí založení Jitexu

 Autor: Prácheňské muzeum v Písku

    Autor: Prácheňské muzeum v Písku

PÍSEK - Jitex a Písek k sobě patří asi tak jako pivo a Plzeň. Továrna založená v roce 1949 v rámci industrializace jižních Čech zaměstnávala jen v Písku na dva tisíce zaměstnanců. Pletená móda se v areálu na břehu řeky Otavy plete a šije dodnes. Ve třicetitisícovém městě tak najdete jen málo rodin, které by nebyly nějak spojeny s textilním průmyslem.

 

Velká jarní výstava v Prácheňském muzeu v Písku ukazuje, že se fenomén Jitexu netýká jen výroby, ale dalekosáhle zasáhl i do jiných oblastí. Návštěvník v termínu od 1. března do 26. května projde výrobou od přádelny, přes pletárnu, barevnu až po pracoviště šiček. Nahlédne i do pobočných závodů v sedmi dalších městech jihozápadních Čech (Bechyně, Horažďovice, Milevsko, Mirovice, Rožmitál pod Třemšínem, Týn nad Vltavou, Vodňany), do vyhlášené prodejny PPP nebo prolistuje zdigitalizovaný podnikový časopis Tvořič. Ukázka oblečení, které se podařilo shromáždit s pomocí veřejnosti, jistě vyvolá nejednu vzpomínku na život před rokem 1989.

Jitex byl budován jako vzorový podnik a za bránou základního závodu probíhal celý proces pletařské výroby. A tak nejen Leonid Břežněv, ale i Věra Čáslavská byli svědky proměny surové bavlny v šaty. „Do Písku bylo také umístěno oborové ředitelství pletařského průmyslu pro českou část ČSSR a byly odsud řízeny i další známé podniky jako Pleas Havlíčkův Brod, Modeta Jihlava, či Tylex Letovice... V roce 1968 otevřeli takzvaní pletaři na Alšově náměstí první vzorkovou prodejnu pletařského průmyslu PPP, která si v časech nedostatkového zboží vydobyla celorepublikové proslulosti," vysvětluje kurátor výstavy Bohumír Bernášek. Vedle kamenného mostu se tak nákup v „péčkách" stal dalším atraktivním cílem návštěvníků. Kde jinde jste v časech normalizace mohli s jistotou sehnat na jednom místě spodní prádlo, svrchní ošacení nebo třeba záclony?

Výstavu doprovodí edukační programy pro školy, komentované prohlídky či tematické trasy po městě, které připravují studenti místního gymnázia. Pro předem objednané exkurze je možné zajistit ve všední dny i prohlídku závodu. Završením doprovodných akcí pak bude muzejní noc s programem pro celou rodinu, která letos připadá na 24. květen.

Muzejní módní jaro ukazuje také ošacení Píseckých v době před Jitexem a módu na opačné straně železné opony na příkladu firmy Lucie Linden z německého Deggendorfu. V dubnu bude navíc možné spatřit mimořádnou výstavu z fondů Oddělení uměleckých sbírek Pražského hradu, která představí pohřební textilie z královských hrobů. Vyobrazení Ladislava Pohrobka a Jiřího z Poděbrad na stěnách Rytířského sálu píseckého hradu bude důstojnou kulisou pro výstavu části dochovaných ceremoniálních rouch z hrobů obou panovníků 15. století.

Výstava začíná vernisáží v pátek 1. března v 17 hodin a je přístupná denně mimo pondělí od 9 do 18 hodin až do 26. května.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace