Módní návrháři z Třeboně za sebou mají praktickou maturitu. Teď je čeká ústní obhajoba



„Studenti od září zpracovávali jedno z vybraných témat, a to Inspirace generací prokletých básníků, Pod mikroskopem a Le Corbusier a jeho dílo. Samotné praktické maturitní zkoušce předcházelo výtvarné zpracování tématu včetně inspiračních zdrojů a nákresu modelů a zpracování oděvně technologické části,“ uvedla zástupkyně ředitele Petra Eliášová.
Letošní školní rok byl netypický a studenti velkou část školního roku trávili při distanční výuce. „Zvládli to velmi dobře. Byli v online kontaktu s učitelkou, ta jim vše, co potřebovali, i natáčela a streamovala. Potřebné vybavení mají studenti doma, především šicí stroje. K dispozici měli i vzorníky a podobně. Využívali také povolené individuální konzultace, na které docházeli do školy,“ dodala zástupkyně ředitele s tím, že ani nepříznivé okolnosti nesnížily oproti předchozím letům kvalitu maturitních prací.
„Velmi nás překvapila jejich kreativita a invenčnost, vzhledem k tomu, že vše konzultovali převážně online formou. Uvidíme, jak celoroční úsilí zúročí při obhajobách maturitních prací, které jsou součástí profilové části maturitní zkoušky,“ poznamenala Petra Eliášová. Ústní část maturitní zkoušky na budoucí módní návrháře čeká příští týden v pondělí a úterý.
O studium módního návrhářství je na třeboňské škole velký zájem. „Studenti z velké části u oboru zůstávají a po maturitě pokračují na univerzitách nebo vyšších odborných školách. Když měli praxe ve firmách, které ale letos ani loni proběhnout nemohly, tak i tam si potom nacházeli budoucí zaměstnání. Je škoda, že v této době do „terénu“ nemohli,“ zmínila zástupkyně ředitele. V prvním ročníku je nyní dvacet žáků a kapacita bude naplněna i v příštím školním roce.
Ke studiu se hlásí i chlapci. „Mezi letošními maturanty jsou sice samé dívky, ale loni jsme u maturity chlapce měli. Nyní je máme ve druháku i v prváku. A v září jich také několik nastoupí. A zaznamenali jsme také už předběžný zájem u osmáků základních škol, kteří teprve za rok budou dělat přijímací zkoušky. Musím říct, že kluci se na některé věci koukají úplně jinak a jsou v lecčems i šikovnější. Mají jiné oko, jiný cit než děvčata. A také to po ukončení studia dotahují hodně daleko,“ zakončila Petra Eliášová. Podle ní studenti a absolventi oboru módní návrhář třeboňské školy už dokázali, že jejich práce mají špičkovou úroveň a někteří z nich se dokonce se uplatnili i ve vyhlášených pražských módních salónech.
Diskuse k článku