Muzeum Jindřichohradecka vyhlásilo soutěž o nejkrásnější betlém. Kdo vyhrál?















„Sešlo se nám bezmála čtyřicet překrásných betlémů z nejrozličnějších materiálů. Ať už klasické vyřezávané ze dřeva, ze slámy, z kukuřičného šustí, z keramiky, včelího vosku, z perníku až po zcela originální, netradiční betlém se skleněnými taženými figurkami. Nejhezčí betlémy vybírala muzejní porota, která přihlížela i k ohlasům na sociálních sítích. Nakonec bylo udělenou šest cen,“ uvedla edukační pracovnice Muzea Jindřichohradecka Martina Machartová.
První místo získali manželé Eva a Karel Urbanovi z Hubálova, a to právě za skleněný betlém s taženými figurkami. „Betlém nás zaujal až neuvěřitelně detailním zpracováním. Je neskutečné, jak někdo dokáže tak studenému materiálu, jako je sklo, vdechnout život a vložit do něj příběh o lásce, naději, jiskřičky světla, něhu a kouzlo,“ dodala Martina Machartová.
Jiří Brunclík z Proseče skončil na druhém místě se svým vyřezávaným betlémem. Ten řezbář každoročně doplňuje a v současnosti má čtyři části o rozměrech 80 x 40 x 40 centimetrů. Figurky jsou vysoké patnáct centimetrů.
Chrudimský betlém Pavla Tapušíka z Běstviny získal třetí místo v soutěži. Tento betlém vznikal v kuchyni v paneláku v roce 2017 a majitel ho každý den rozšiřuje. „Letos přibyly další chrudimské dominanty nebo známé stavby, ale také postavy, dokonce i ztvárnění pověstí. Betlém je podsvícený, některé části jsou mechanické. Vždy o adventu je vystavený na staré radnici v Chrudimi,“ zmínila edukační pracovnice muzea.
V dětské kategorii ocenění získala desetiletá Amélie Svobodová z Jindřichova Hradce za vlastnoručně malovaný a vystřihávaný betlém. Porota pak udělila také dvě speciální ceny. První z nich získal Miroslav Filip z Havířova, který byl prvním účastníkem soutěže a zaslal do ní fotografie dokonce osmi betlémů. Druhou speciální cenu obdržel Jaromír Tlustý za cizokrajný betlém z nejvzdálenější destinace, konkrétně z Keni. „Betlém zakoupil v roce 2013 v centru Nairobi. Postavičky jsou zhotoveny z banánového šustí a dřeva, ozdobené alobalem a zrníčky. Samotný betlém je vložený do vydlabané tykve, která je uzavíratelná a na vnější straně zdobená reliéfem průvodu Tří králů. Je to jeden z více jak čtyř desítek betlémů a jesliček původem z černého kontinentu, které se podařily Jaromíru Tlustému v posledních patnácti letech do sbírky získat,“ poznamenala Martina Machartová.
Diskuse k článku