Na 450 lidí manifestovalo v Táboře za ochranu Benešových dekretů a proti snahám o jejich prolomení





















Manifestace se uskutečnila z podnětu Klubu českého pohraničí a zejména předsedy jeho táborské okresní rady Zdeňka Trippé. Dále Veteránů ozbrojených sil a bezpečnostních sborů a dalších spolků sdružených ve Vlasteneckém fóru ČR. Cílem bylo připomenout význam 101. výročí vzniku Československé republiky a podíl prezidenta Edvarda Beneše na vzniku republiky, obraně a zakotvení ve společenství demokratických států. Akci zaštítil osobním certifikátem také prezident republiky Miloš Zeman.
Lidé většinou starší generace, mezi nimiž bylo mladých jako šafránu, si na úvod vyslechli hymnu v původní verzi i se slovenskou částí a uvítali za zvuků husitského chorálu desítky praporů Klubů českého pohraničí. Poté je přivítala a programem provázela Kateřina Jirousová, lékařka ze Soběslavi, nejmladší členka KČP Táborsko. Po úvodním projevu Gustava Janáčka, předsedy národní rady KČP, s hlavním projevem vystoupil Jaroslav Bašta, politik, diplomat a bývalý ředitel Bezpečnostní informační služby. Ten konstatoval, že jsme svědky začínající revize dějin. Dosud je desítky let tvořili vítězové II. světové války, ale v posledních letech se začínají prezentovat „nové“ pohledy nejen na výsledky války, ale také třeba na odsun Němců a další události. V té souvislosti citoval prozíravý projev prezidenta Beneše, který již v těsně poválečném období upozorňoval, že v následujících několika letech přijdou zajisté snahy o zpochybňování faktů a dohod mocností, ale také odsunu Němců a nastane protlačování snah o naši omluvu. Podle Bašty je takové falšování nepřijatelné a jeho slova byla často přerušována potleskem a skandováním.
Dále vystoupili například Vojtěch Filip, první místopředseda Poslanecké sněmovny, náměstek hejtmanky Jihočeského kraje Jaromír Novák, Jiří Jaroš Nickelli, velký český vlastenec a historik z Brna, Vladimíra Vítová, předsedkyně Aliance národních sil a další. Všichni řečníci jednoznačně odmítli současné lživé překrucování historie – především ze strany prounijních a proněmeckých politických kruhů a sdělovacích prostředků – ať soukromých či veřejnoprávních u nás i v Německu. Cesta ke smíření nemůže podle řečníků vést nastolováním revanšistických požadavků, ale jen vzájemným pochopením a praktickým uplatněním historické pravdy.
Na závěr manifestace se její účastníci hromadně podepisovali pod přijatý Táborský manifest. Ten vyjádřil občanskou podporu odkazu prezidenta Beneše. Manifest je zaměřen i do řad českých politiků: „Za skandální považujeme také názory a stanoviska mnohých českých politiků, urážející odkaz a osobnost prezidenta Edvarda Beneše a podporující požadavky sudetoněmeckého landsmanšaftu. Negativním příkladem a dokladem této skutečnosti jsou známé výroky představitelů KDU-ČSL Pavla Bělobrádka a Daniela Hermana, zakladatele TOP 09 Karla Schwarzenberga, bývalého europoslance za ČSSD Libora Roučka, bývalého primátora Brna Petra Vokřála a mnohých dalších českých politiků.“
Jak uvedl za pořadatele manifestace Zdeněk Trippé, jde o první akci tohoto rozsahu, ale určitě ne poslední.
Diskuse k článku