Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Na aktuální téma: Jsou písečtí zastupitelé ochotní diskutovat?

Závěr každého zasedání zastupitelstva pamatuje také na občany. Myslí na ně jednací řád, který jim dává možnost veřejně vystoupit, voleným zástupcům něco vzkázat nebo se jich zeptat. Odstavec v jednacím řádu je všude skoro stejný, ale přístupy k němu se občas liší.

 

Při jednání zastupitelstva v Písku se stále častěji stává, že dotazy občanů na konci zasedání zůstávají nezodpovězeny. Lidé mohou vystupovat i v průběhu k jednotlivým bodům. Obvykle mluví ti, kterých se dané téma zrovna týká. Na konci zasedání už se ale velká diskuze nevede. Mnohdy zazní jen reakce, že město zašle odpověď do 30 dní písemně. To je samozřejmě svaté právo vedení města nebo úředníků, protože některé problémy si skutečně vyžadují důkladný rozbor a není možné na ně bez přípravy odpovědět na místě. Jestli se ale k žadatelům odpověď vždy dostane, to je otázka. Nejednou už při schůzi zazněla výtka, že z radnice žádná reakce ve lhůtě nepřišla.

Bez zájmu?

Stále častěji ale odcházejí občané od řečnického pultíku otráveně, protože jim nikdo neodpověděl. Nutno podotknout, že jednací řád porušován není. Bod v závěru programu zasedání v Písku se jmenuje připomínky a podněty občanů. Ty si zastupitelstvo vyslechne, diskutující je upozorněn na dodržení tříminutového limitu a mnohdy rozpačitě odchází bez větší odezvy. Protože na připomínku zastupitelé reagovat můžou, ale také nemusí. Zklamaní byli někteří lidé i po prosincové schůzi, která byla kvůli projednávání rozpočtu a dalších bodů neobvykle dlouhá, a tak na se na závěrečnou diskuzi čekalo šest hodin. Připomínky občanů pak trvaly jen chvíli, protože si je zastupitelé jen poslechli.

A když se k tomu ještě přidají časté návrhy na ukončení rozpravy k jednotlivým bodům, protože už je debata moc dlouhá, nabízí se otázka, jak jsou dnes někteří zastupitelé skutečně ochotní diskutovat.

Kritiky je lépe umlčet?

 

Dokresluje to ještě nedávný slovní incident ze zasedání v Písku – při řešení jednoho bodu zazněla z koaličních řad kritika, že by měli zastupitelé chodit na jednání lépe připraveni a neptat se na základní informace. Když opoziční zastupitel přišel s námitkou, že některé materiály pro jednání chodí těsně před schůzí, nebo je dostávají až na stůl, bylo mu odebráno slovo, protože prý nemluvil k tématu. Marně si pak za měsíc stěžoval, že se to nedostalo ani do zápisu z jednání. Když žádal doplnění zápisu, hlasováním to kolegové zamítli.

Žiju v malé obci, která hospodaří s pár miliony korun. Že jsou si tu lidé tak nějak blíž, než v třicetitisícovém městě, asi není žádná novinka. Ještě se mi na zasedání našeho zastupitelstva nestalo, že by někdo nedostal odpověď na dotaz, natož aby mu starosta odebral slovo. I když za sebou vedení obce nemá aparát úředníků a spoustu věcí musí stejně zjišťovat na úřadech v Písku, i tak se vyjádří a řekne svůj názor. I když by asi podle píseckého výkladu nemuselo. S diskuzí tu automaticky počítají a netváří se při tom, že je tím někdo otravuje.

Na diskuzní příspěvek občana má obec v jednacím řádu limit pět minut. Vím to jen díky tomu, že jsem si jednací řád našeho obecního zastupitelstva kvůli tomuto tématu pročetl. Jinak jsem se u nás totiž asi nikdy nesetkal s tím, že by byl někdo na limit upozorňován. Pokud mluví k věci, nikdo mu slovo nevezme. Když se chce diskutovat, tak to jde.

 

Diskuse k článku - 7 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 • Jana 

  Reagovat

   

  V Táboře se taky nic nedozvíte. Buď řeknou občanům, že odpoví písemně nebo jim vezmou slovo.

  Vloženo 11.1.2020 21:03:19

 • Jirka 

  Reagovat

   

  V Blatné se nikdo na nic neptá a zastupitelstvo vždy hlasuje o všem jednotně.

  Vloženo 11.1.2020 11:52:34

 • F. K. Ladislav 

  Reagovat

   

  Časový limit je vskutku nedemokratický, popírá smysl zastupitelské demokracie, když se ani zvolený zastupitel nemůže pořádně vyjádřit. Občan nemá ze zákona právo mluvit na zastupitelstvu, je to libovůle zastupitelstva. Samozřejmě je lepší, když lidé mohou promluvit. Vemte si v Písku příklad od nás Strakonic. Půlhodinka pro občany je na začátku, ne na konci.

  Vloženo 11.1.2020 11:19:38

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Vy piste neco o demokracii, kdyz kandidujete za nedemokratickou stranu...

   Vloženo 16.1.2020 11:48:58

 • XXX 

  Reagovat

   

  Je rozdíl stručný dotaz a jasná odpověď od obšírné diskuze. Přijeďte se poučit do Milevska.

  Vloženo 11.1.2020 10:23:12

 • oo 

  Reagovat

   

  Buďte rád, že Vás nikdo neupozorňuje na délku příspěvku, jako je tomu v Písku. To ukazuje na to jak jsou občané vyslyšeni. Nezájem, co si myslí. Snad už budou zvoleni ti správní.

  Vloženo 11.1.2020 09:51:50

« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace