Na aktuální téma: Jsou písečtí zastupitelé ochotní diskutovat?

Při jednání zastupitelstva v Písku se stále častěji stává, že dotazy občanů na konci zasedání zůstávají nezodpovězeny. Lidé mohou vystupovat i v průběhu k jednotlivým bodům. Obvykle mluví ti, kterých se dané téma zrovna týká. Na konci zasedání už se ale velká diskuze nevede. Mnohdy zazní jen reakce, že město zašle odpověď do 30 dní písemně. To je samozřejmě svaté právo vedení města nebo úředníků, protože některé problémy si skutečně vyžadují důkladný rozbor a není možné na ně bez přípravy odpovědět na místě. Jestli se ale k žadatelům odpověď vždy dostane, to je otázka. Nejednou už při schůzi zazněla výtka, že z radnice žádná reakce ve lhůtě nepřišla.
Bez zájmu?
Stále častěji ale odcházejí občané od řečnického pultíku otráveně, protože jim nikdo neodpověděl. Nutno podotknout, že jednací řád porušován není. Bod v závěru programu zasedání v Písku se jmenuje připomínky a podněty občanů. Ty si zastupitelstvo vyslechne, diskutující je upozorněn na dodržení tříminutového limitu a mnohdy rozpačitě odchází bez větší odezvy. Protože na připomínku zastupitelé reagovat můžou, ale také nemusí. Zklamaní byli někteří lidé i po prosincové schůzi, která byla kvůli projednávání rozpočtu a dalších bodů neobvykle dlouhá, a tak na se na závěrečnou diskuzi čekalo šest hodin. Připomínky občanů pak trvaly jen chvíli, protože si je zastupitelé jen poslechli.
A když se k tomu ještě přidají časté návrhy na ukončení rozpravy k jednotlivým bodům, protože už je debata moc dlouhá, nabízí se otázka, jak jsou dnes někteří zastupitelé skutečně ochotní diskutovat.
Kritiky je lépe umlčet?
Dokresluje to ještě nedávný slovní incident ze zasedání v Písku – při řešení jednoho bodu zazněla z koaličních řad kritika, že by měli zastupitelé chodit na jednání lépe připraveni a neptat se na základní informace. Když opoziční zastupitel přišel s námitkou, že některé materiály pro jednání chodí těsně před schůzí, nebo je dostávají až na stůl, bylo mu odebráno slovo, protože prý nemluvil k tématu. Marně si pak za měsíc stěžoval, že se to nedostalo ani do zápisu z jednání. Když žádal doplnění zápisu, hlasováním to kolegové zamítli.
Žiju v malé obci, která hospodaří s pár miliony korun. Že jsou si tu lidé tak nějak blíž, než v třicetitisícovém městě, asi není žádná novinka. Ještě se mi na zasedání našeho zastupitelstva nestalo, že by někdo nedostal odpověď na dotaz, natož aby mu starosta odebral slovo. I když za sebou vedení obce nemá aparát úředníků a spoustu věcí musí stejně zjišťovat na úřadech v Písku, i tak se vyjádří a řekne svůj názor. I když by asi podle píseckého výkladu nemuselo. S diskuzí tu automaticky počítají a netváří se při tom, že je tím někdo otravuje.
Na diskuzní příspěvek občana má obec v jednacím řádu limit pět minut. Vím to jen díky tomu, že jsem si jednací řád našeho obecního zastupitelstva kvůli tomuto tématu pročetl. Jinak jsem se u nás totiž asi nikdy nesetkal s tím, že by byl někdo na limit upozorňován. Pokud mluví k věci, nikdo mu slovo nevezme. Když se chce diskutovat, tak to jde.
Diskuse k článku