Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Od Trosek na Hruboskalsko

    středa 26.2 16:30 - Městská knihovna Jindřichův Hradec

    Beseda.

  • Toulky za poznáním - Antarktida II.

    středa 26.2 18:00 - Dům kultury Milevsko

Zobrazit všechny události
 

Na biatlonový závod ve Vimperku dorazili i biatlonisté až z daleké Ostravy

VIMPERK – Počasí zimním sportům v posledních dnech přeje a vimperský Ski klub Šumava dnes uspořádal v areálu Vodník kousek nad Vimperkem (směr Zdíkov) tradiční Regionální závod Českého poháru žáků v biatlonu. Právě na regionálních podnicích si biatlonisté od přípravky až po patnáctileté mládežníky vyjíždějí body pro kvalifikaci na celorepubliková kola Českého poháru. Každý oddíl obvykle uspořádá jeden svůj závod, aby si děti zajely i před vlastním domácím publikem, takže jich je za celou sezonu po republice opravdu mnoho. Místní Ski klub Šumava pořádá závod pro žáky tradičně jak klasicky v zimě na sněhu, tak i v letním biatlonu na kolečkových lyžích. Kromě tradičních účastníků ze Šumavy a okolí (Ski klub Šumava Vimperk, Ski Sokol Stachy, Ski-klub Strakonice, Zadov a další) tentokrát dorazili také mladí biatlonisté ze Starého Města pod Landštejnem nebo dokonce až z Ostravy, protože byli zrovna na Šumavě. Celkem vyrazilo na trať takřka 70 závodníků.

V tomto věku ještě jedou biatlonisté na trati bez zbraně, tu mají připravenou v prostoru střelnice. „Tahat" se s ní na trati budou až od 16 let, kdy navíc přesedlají ze vzduchovky na klasickou malorážku. Do intervalového závodu tentokrát odstartovali netradičně jako první starší závodníci a závodnice z kategorií M12–M15 a W12–W15, aby měli delší čas na odpočinek, protože je odpoledne čekal ještě stíhací závod. Až poté vyrazili do stopy ti nejmenší, kteří ještě střílí s podpěrou. Na mladší kategorie čekaly dva běžecké okruhy a jedna střelba, na starší tři okruhy a dvě střelby – obě vleže. Trestné kolo, které závodníci obkroužili za každou neúspěšnou střelu, připravili organizátoři symbolicky ve tvaru slzy.

Přesně o půl jedenácté se na trať vydal první závodník kategorie M12 a další následovali pravidelně v půlminutových intervalech. Závod probíhal ve vyloženě zimním počasí, teplota vzduchu se pohybovala kolem nuly a vlhkost se blížila až ke 100 procentům. Na střelnici chvílemi panovaly opravdu těžké povětrnostní podmínky a vlající praporky trochu znervózňovali trenéry, ale jejich svěřenci si počínali velmi dobře a diváci viděli i několik čistých střeleckých položek. Jako první projel cílem se startovním cílem 2 v kategorii M12 Jindřich Koutný, který na trati předjel domácího Filipa Doubka s jedničkou, jenž vystartoval o půl minuty dříve. Z dívek dorazila jako první do cíle v kategorii W12 Aneta Bártová. Pak už to šlo ráz na ráz a pomyslnou cílovou pásku protínali mladí biatlonisté jak na běžícím páse.

Ředitel závodu Jaroslav Daverný o rozdílech mezi biatlonem dětí a dospělých

„Děti ještě střílí vzduchovkou místo malorážky. Rozdíl v ovládání zbraně a ve způsobu míření je minimální. Princip je pořád stejný – namířit, nádech, výdech, vystřelit. Je to všechno o zvyku, aby si závodník byl jistý, že má při příjezdu na střelnici pokaždé správnou tepovou frekvenci a správně dýchá. Největší rozdíl je v tom, že do šestnácti let se střílí jen vleže a zbraně mají děti připraveny v prostoru střelnice, je to nařízení ze svazu, aby se mladším dětem nenamáhala páteř a podobně, jde o zdravotní důvody. Od šestnácti let, to už je s malorážkou, se střílí také položky vestoje a jede se celý závod se zbraní na zádech."

Výsledky intervalového závodu

M11
1. Beníšek Kryštof – Krušné hory
2. Špeta Petr – SKS Vimperk

W11
1. Hudečková Lucie – SKS Vimperk
2. Poledníková Anežka – Staré Město

M12
1. Koutný Jindřich – Staré Město
2. Hojdekr Tomáš – Zadov
3. Doubek Filip – SKS Vimperk

W12
1. Bártová Aneta – Staré Město
2. Plevová Lucie – Ostrava
3. Štefanová Adéla – Ostrava
4. Mádrová Klaudie – Ostrava
5. Ollé Ester – SKS Vimperk
6. Košnarová Adriana – SKS Vimperk

M13
1. Bouška Jakub – Zadov

W13
1. Satoriová Johanka – Zadov

M14
1. Eliáš David – Zadov
2. Poledník Ondřej – Staré Město
3. Pokorný Ondřej – Staré Město
4. Hutník Aleš – Ostrava

W14
1. Randáková Hanka – Zadov
2. Tušlová Agáta – Zadov
3. Novotná Aneta – Staré Město
4. Vlasáková Tereza – Strakonice
5. Šroubová Adéla – SKS Vimperk

M15
1. Liščák Tomáš – Staré Město
2. Bolda Vojtěch – Zadov

W15
1. Plevová Martina – Ostrava
2. Mádrová Viktorie – Ostrava
3. Nováková Tereza – Ostrava
4. Nováková Nicol – Ostrava
5. Červenková Blanka – Strakonice

Přípravka kluci
1. Schorný Jan – Staré Město
2. Steklý Libor – Staré Město
3. Zub Vojtěch – SKS Vimperk
4. Šíma Jakub
5. Černý Jáchym – Staré Město
6. Poledník Martin – Staré Město

Přípravka holky
1. Randáková Jana – Zadov
2. Forstová Laura – Zadov
3. Eignerová Eliška – SKS Vimperk

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace