Na budějovickém výstavišti je do neděle k vidění exotické ptactvo




Zájemci si mohou prohlédnout okrasné ptactvo především z Austrálie, Asie, Jižní Ameriky a Afriky. Letošní výstava čítá 300 okrasných ptáků. Někteří z papoušků dokonce získali čestné ocenění od odborné poroty, která dle specifických standardů posuzuje, jestli je daný pták správně barevný a zda je v dobré kondici. Výstava okrasných ptáků se koná celý tento víkend v pavilonu D5 a probíhá v sobotu do 18 a v neděli od 8 do 15 hodin. Vstupné stojí 50 Kč, děti do 6 let mají vstup zdarma. Parkování u areálu je zdarma, vjezd je možný přímo přes hlavní bránu budějovického výstaviště.
Při příležitosti této jedinečné výstavy jsme se setkali s dlouholetým českobudějovickým chovatelem ptáků Marcelem Nezbedou, který prozradil, jak se k chovu ptáků dostal a jaké má plány s exotickým ptactvem do budoucna.
Jak dlouho se chovu ptáků věnujete?
Prakticky od šesti let. Dostal jsem se k tomu náhodou, od mého dědy jsem byl vždy veden k péči o přírodu a zvířata. Kdysi jsme byli u jeho kamaráda, který choval andulky, a tak jsem se k tomu postupně dostal. Vlastně jako každý chovatel jsem začínal u andulek.
Jak moc je chov ptáků podle vás náročný?
Záleží, jak máte tolerantní a hodnou rodinu a případně i proškolenou, aby vám s chovem třeba pomohla. Je to jako s každým zvířetem, je to denní několikahodinová starost, přirovnal bych to k dětem. Musíte se o ně starat pořád.
Čeho byste v chovu chtěl dosáhnout?
Já mám několik cílů. Vždy u každého nového druhu, který si pořídím, tak ho chci vychovat. U druhů, které již mám, tak se snažím, aby se blížily standardu v přírodě. Chci odchovat jenom kvalitní ptactvo. Jsou chovatelé, kteří se snaží zachovávat přírodní barvy ptactva a pak ti, kteří vytváří barevné mutace. Já se snažím o ten nejčistší ráz, který je možný. A to je mnohdy složitější než barevné mutace, protože u některých druhů není ta přírodní barva vůbec už běžná, ale spíše jde o raritní záležitost.
-ms-
Diskuse k článku