Na gril nebo do udírny. Domácí klobásy z vás udělají mistra - Jižní Čechy Teď!
Na gril nebo do udírny. Domácí klobásy z vás udělají mistra - Jižní Čechy Teď!
Na gril nebo do udírny. Domácí klobásy z vás udělají mistra - Jižní Čechy Teď!
7. 7. 2021 15:13

Na gril nebo do udírny. Domácí klobásy z vás udělají mistra

Letní sezóna je už dnes pro mnoho Čechů synonymem ke grilování, po ní následuje sezona čím dál více populárního podzimního domácího uzení.

Na gril nebo do udírny. Domácí klobásy z vás udělají mistra - Jižní Čechy Teď!

Ale proč se spokojit s kupovanými výrobky, hlavně klobásami, když si můžete vyrobit vlastní. Domácí. A tak, jak je máte rádi. Podívejte se klobásám pod kůži! Překvapte rodinu nebo přátele vlastnoručním výrobkem. Kvalitní maso a správný postup jsou základ. Pak už vám práci můžete jen usnadnit kvalitní plnička klobás, se kterou budou klobásy připravené jedna dva.

Klobásy jsou tím typem výrobku, který si většinou koupíme už hotový v obchodě. Hlavně ty grilovací. Už jste ale někdy uvažovali o tom, že byste si je začali dělat sami doma? Třeba je právě letošní léto ta pravá příležitost! Při domácí výrobě si pohlídáte nejen chuť či hořkost, ale i tvar klobás a tvrdost.

A co se naučíte v létě, jako když najdete na podzim, až začne sezona uzení.

Příprava domácích klobás není nijak složitá, když dodržíte všechny dané postupy.

Pro maso se určitě stavte u řezníka. Investice do kvality se vám vyplatí. Pokud chcete, aby vám za domácí klobásy utrhali ruce, bez prvotřídního masa se neobejdete. Vyberte si přibližně 10 kilo masa, ideálně mix vepřové plece a krkovice, bůčku a hovězího předního.

Doma maso omyjte a očistěte od zbytků kůží a kostí. Nakrájejte ho na plátky, pořádně osolte (obecně se udává poměr 15-20 gramů soli na jeden kilogram masa) a nechejte v ledničce nebo kdekoliv v chladu minimálně 3 dny. Pozor, nepřidávejte koření, pouze sůl, jinak by maso by zhořklo.

Naložené maso rozdělte rovnoměrně na půlku a rozemelte. Jednu polovinu jemně, druhou hrubě. Dejte do lavoru, přilijte litr vlažné vody a další nezbytné ingredience. To je česnek, na kterém nešetřete, a koření. Dejte drcený kmín a mletý pepř a maďarskou červenou mletou papriku. Má jedinečnou chuť a maso skvěle obarví.

Nyní vše pořádně promíchejte. Nejlépe vám k tomu poslouží vaše ruce.

Máme za sebou fázi přípravy a jdeme plnit! Plnění je jeden z nejdůležitějších bodů přípravy domácích klobás. Připravte si střívka (udává se v průměru 1,5 metru střívek na 1kg klobásek), provázky, a plničku klobás. Bez té se prostě neobejdete. Ještě něž začnete plnit, musíte odležené maso prolít teplou vodou. Jinak bude plnění složité, protože směs bude příliš tuhá.

Dávejte si pozor na nejčastější chyby při plnění, jako je nákup nekvalitních střívek nebo jejich špatná příprava či natlakování masa v plničce. Nebojte se ho do plničky natlačit na maximum. Čím více maso natlakujete, tím méně vzduchu v ní bude. Pokud tuto fázi podceníte, budou klobásy nepravidelné a málo tvrdé. U plničky by mělo sejít více lidí. Jeden k obsluze přístroje, druhý k samotnému plnění střev a třetí k přípravě střev.

Plničku klobás ale využijte také v dalším ročním období, například při zimních zabijačkách. Za jeden rok se v České republice uskuteční přibližně 350 tisíc domácích zabijaček. Tato událost patří mezi staré slavnosti a jelítka, jitrnice a klobásky vám díky plničce půjdou jedna radost.

Dříve byla zabijačka v menších městech a na vesnicích pravidlem téměř v každém domě. Lidé si dělali zásoby masa, a navíc se výrobky v chladném období nekazily a snadněji uchovaly. Když ale začalo být vepřové maso snadno dostupné, a to celoročně, začala tradice zabijaček upadat. Dnes se zase začínají těšit popularitě, ale ne kvůli obživě rodiny. Jejich význam je spíše společenský a folklorní. Můžete je zažít na trzích, zábavách nebo mohou být součástí firemních akcí.

-PI-

Diskuse k článku

Pro přidávání a zobrazení komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.