Na internetu se rozrůstá černý trh s léčivy. Ministr odvolal ředitele ústavu pro kontrolu léčiv - Jižní Čechy Teď!
Na internetu se rozrůstá černý trh s léčivy. Ministr odvolal ředitele ústavu pro kontrolu léčiv - Jižní Čechy Teď!
Na internetu se rozrůstá černý trh s léčivy. Ministr odvolal ředitele ústavu pro kontrolu léčiv - Jižní Čechy Teď!
11. 2. 2014 6:39 Aktualizováno

Na internetu se rozrůstá černý trh s léčivy. Ministr odvolal ředitele ústavu pro kontrolu léčiv

ČESKÁ REPUBLIKA - Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček včera v pondělí 10. února odvolal Pavla Březovského z funkce ředitele Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Důvodem odvolání byla i nespokojenost se způsobem řízení ústavu kontroly léčiv, zejména v oblasti cenové a úhradové regulace a nedostatečná kontrola nakládání s veřejnými prostředky. Léky v lékárnách jsou stále předražené. Lidé chtějí levnější alternativy. Jiní je pašují například z Polska. Celníci jich našli tisíce v palivových nádržích. Ostatní je kupují na internetu.

Na internetu se rozrůstá černý trh s léčivy. Ministr odvolal ředitele ústavu pro kontrolu léčiv - Jižní Čechy Teď!

 

Antidepresiva, léky na schizofrenii nebo epilepsii by měly být k dostání pouze v lékárnách, a to na lékařský předpis. Se silnými prášky a injekcemi se ale obchoduje ve velkém na internetových diskusních fórech. Po celé republice se denně domlouvají po internetu mnoho nelegálních obchodů s léky. Konverzaci začnete reagováním na inzerát na zdánlivě neškodném diskusním fóru a za pár hodin můžete mít nebezpečné léky doma. Například antidepresiva se dají sehnat i za šest hodin.

Léky, u kterých neznáte skutečný původ, jsou nebezpečné. Jisté jsou ty, které vám naordinuje lékař a vyberete si je v akreditované lékárně. Pokud tomu tak není, účinky mohou být katastrofální. Já osobně bych zrušil internetový prodej léků. Navíc naše léková politika je stále špatná. Dovážejí se sem kopie léků, které nahrazují originály, jsou levnější a zákazník to nepozná. Přitom léky jsou u nás levné, a tak cizinci z okolních států jezdí k nám. Je to velký rozpor. Je potřeba, aby existovaly jen akreditované lékárny a internetový prodej se zcela zakázal,“ řekl lékař z Táborska Radko Luňák.

Snaha státu je tlačit ceny léků co nejníže, aby pojišťovny měly co nejmenší náklady, ale to není řešení. Tím se stává, že náš trh s léky začíná být do jisté míry hodně omezen. Už dnes jsme bez některých léků. Nevím, kam to půjde dál. Mrzí mě, že stále neexistuje ochrana našeho trhu s léky,“ dodala magistra lékárny z Chýnova Eva Luňáková.

Většina zástupců lékáren v kraji se k této problematice nechtěla vyjadřovat s tím, ať si vyžádáme stanovisko ministerstva zdravotnictví nebo české lékarnické komory. Navíc mnozí o odvolání ředitele Státního ústavu pro kontrolu léčiv se dozvěděla až od nás. 
Přes internet se dají sehnat i silnější léčiva, jakými jsou například antipsychotika, které při nesprávném dávkování mohou vyvolávat halucinace, pády nebo mozkové mrtvice. 
Na internetu nikdo nezjistí původ léků, ani to, co mohou vyvolat za následky. Mnohdy mohou být i životu nebezpečné. Nebezpečné je dávkování, které musí určit lékař. Třeba antipsychotikum by při špatném dávkování mohlo způsobit třeba tak tvrdý spánek, že by mohlo dojít k problémům s dýcháním. To ale není zdaleka všechno. Vždy totiž záleží na přesném zdravotním stavu člověka, který si lék vezme, a tak není vyloučeno, že u některých lidí by hrozila i smrt.
Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček včera ředitele Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Důvodem odvolání je nespokojenost se způsobem řízení ústavu kontroly léčiv, zejména v oblasti cenové a úhradové regulace, nedostatky v dozorových činnostech a nedostatečná kontrola nakládání s veřejnými prostředky. Ministr zdravotnictví dočasným řízením Státního ústavu pro kontrolu léčiv pověřil Zdeňka Blahutu. Jeho hlavní úkoly budou zajistit levnější léky pro pacienty i pojišťovny, zvýšení efektivity v oblasti cenové a úhradové regulace a kontrolu vynakládání veřejných prostředků. Ministr zdravotnictví chceč precizní výkon činnosti regulace cen a úhrad léčivých přípravků, která povede k finančním úsporám pro pacienty a systém veřejného zdravotního pojištění.  
Kvalitní levnější léky by tak měly omezit neomezený černý prodej po internetu.

Pavel Březovský nastoupil na SÚKL v roce 2012 a nahradil Martina Beneše, kterého odvolal předchozí ministr Leoš Heger kvůli rozdílným názorům na lékovou politiku. Hodí se dodat, že za ministra Hegera padlo kontroverzní rozhodnutí, které de facto znemožnilo lékové aukce, které měly výrazně ušetřit na některých skupinách léků.

 

 

 

 

Diskuse k článku

Pro přidávání a zobrazení komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.