Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Na krajský úřad dorazilo za půl dne téměř 4000 žádostí o kotlíkovou dotaci

JIŽNÍ ČECHY - Téměř čtyři tisíce elektronických žádostí. Taková byla bilance k včerejšímu poledni, tedy 12 hodin od spuštění druhého kola kotlíkových dotací, na jihočeském krajském úřadu. Druhé kolo odstartovalo v půlnoci z neděle na pondělí. Údaje potvrdil krajský radní pro veřejné zakázky Antonín Krák. „Během prvních dvanácti hodin zaslali žadatelé téměř čtyři tisíce elektronických žádostí. I po odečtení těch, které mohly přijít opakovaně a to může být až několik set, tento počet naznačuje, že zájem o získání dotace na nový zdroj tepla je od prvního dne velký a s vysokou pravděpodobností předčí počet žadatelů z kola prvního," upřesnil Krák. Zároveň se podle něj naplnil předpoklad, že bude vysoký zájem žadatelů o tepelná čerpadla. Ta prozatím tvoří více než polovinu podaných žádostí. Kraj rozdělí ve druhém kole téměř 300 milionů. Žadatelé mohou získat až 120 000 korun. Z toho plyne, že jich může být uspokojeno kolem 2500.

 

Díky elektronické formě podání je jasné pořadové číslo jednotlivých žádostí. Potřebné dokumenty dodají žadatelé až následně. Dotační možnost platí pouze pro majitele nemovitostí, které leží na území Jihočeského kraje a jsou určeny k trvalému bydlení.

Druhá vlna je podle ředitele Státního fondu životního prostředí Petra Valdmana ještě více zaměřena na ochranu životního prostředí. „V druhé vlně nebude podporována výměna čistě uhelných kotlů nebo kotlů kombinovaných s ručním přikládáním. Zároveň nabízíme velkorysou možnost kombinovat kotlíky s dotačním programem Nová zelená úsporám. Pokud se tedy žadatel o kotlíkovou dotaci rozhodne například příští rok k zateplení domu, vyplatíme mu jako bonus až 40 tisíc korun," nastínil Valdman.

Dotaci lze získat pouze na výměnu zastaralých kotlů na pevná paliva s ručním přikládáním 1. a 2. emisní třídy. Nevztahuje se na výměnu kamen, krbových kamen a krbů, a to ani v případě, že slouží k primárnímu vytápění rodinného domu. Výměnu kotle je možné realizovat v rodinných domech s maximálně třemi bytovými jednotkami po celém Jihočeském kraji. Výměna starého kotle v objektech, které jsou v katastru nemovitostí zapsány jako objekty k rekreaci, není možná.

 

 

 

 

 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace