Na Lipno vyrazili bruslaři. Vodní záchranáři plánují výcvik záchrany z ledu i pomocí vrtulníku a záchranných psů



Jako každý rok vodní záchranáři organizují ve dnech 24. ledna až 9. února ve výcvikovém centru na základně Vodní záchranné služby ČČK Český Krumlov v Dolní Vltavici zimní kurzy pro studenty Jihočeské univerzity (JČU) obor Zdravotnický záchranář a také Palackého univerzity Olomouc. Cílem a náplní kurzu je nejen teoretická a praktická příprava, zvládání a řešení krizových situací týkající se zamrzlé vodní hladiny, ale také vystoupení z osobní zóny komfortu, posunutí hranic jednotlivce a týmová spolupráce.
„Výcviku záchrany z ledu se povinně účastní také záchranáři z řad našeho spolku. Jde o nácvik záchrany z ledu pomocí figurantů při modelaci reálné situace. Těší mě i zájem členů horské služby, kteří se výcviku účastní poprvé s námi a mají o něj zájem. Věřím, že v součinnosti jsme pak ještě více platní a rychlejší při záchraně. V těchto chvílích jde o čas, ohrožený člověk velmi rychle prochladne a ztrácí sílu,“ komentuje přípravu na nadcházející víkend náčelník Milan Bukáček.
Společně s vodními záchranáři na Dolní Vltavici budou cvičit záchranu z ledu členové Horské služby z Lipenska. Důležitá je i osvěta veřejnosti týkající se desatera bezpečného pobytu na ledě a nutnosti jeho dodržování. „V dané chvíli člověk hlavně nesmí zpanikařit a snažit se co nejdříve dostat na led, samozřejmě pokud máte bodce jde to snáz, sil rychle ubývá, oblečení je těžké a voda ledová,“ popisuje realitu propadlého do ledu Bukáček. Součástí záchrany osob z ledu bude také výcvik záchranných psů Jihočeské záchranné brigády, včetně vyhledávání utonulých osob pod ledem.
V úterý 28. ledna se uskuteční součinnostní výcvik záchrany osob pomocí vrtulníku se SAR Armády České republiky. „Spolupráci s armádou a cvičení záchrany pomocí vrtulníku organizujeme jak na ledě, tak před letní sezonou. Tato spolupráce je velmi přínosná, naše lidi inspiruje kooperace a rychlost zásahu,“ dodává Bukáček. Krátký kurz pro vojáky Aktivních záloh 25. protiletadlového raketového pluku ze Strakonic v rámci jejich vícedenního výcviku je zaměřen na přežití v zimních podmínkách.
Pro žáky ze základní školy Frymburk připravujeme již tradiční vzdělávací dopoledne na téma bezpečného pohybu na ledové ploše. Cílem je děti žijící u jezera naučit, jak se správně chovat a dodržovat desatero bezpečného pobytu na ledě. Letos je program obohacen o spolupráci s Horskou službou Kramolín a do programu je zahrnuto i téma bezpečného chování na horách. Dále se programu účastní i vojáci Aktivních záloh ČR, kteří žáky seznámí se základy přežití v terénu v zimních podmínkách. „Součástí programu jsou ukázky záchrany osob a práce vodních záchranářů při proboření osob do ledu a zároveň oblíbené ukázky záchrany pomocí záchranářských psů,“ komentuje atraktivitu programu Bukáček.
Vodní záchranáři jsou otevření osvětě veřejnosti a v případě zájmu organizují kurzy otužování, sebezáchrany a záchrany z ledu. Součástí všech kurzů je školení první pomoci. Na toto téma záchranáři organizují i teambuildingové akce pro firmy, z nichž získané finanční prostředky následně využívají na svou činnost. „Jsem přesvědčen, že důraz na edukaci a osvětu přináší lidem dokonalou přípravu na krizové situace a tím se tak držím hesla, že štěstí přeje připraveným,“ dodává Bukáček.
Diskuse k článku