Na návštěvě v osadních výborech Tábora. V Klokotech to žije - Jižní Čechy Teď!
22. 3. 2025 7:37

Na návštěvě v osadních výborech Tábora. V Klokotech to žije

Na návštěvě v osadních výborech Tábora. V Klokotech to žije
Na návštěvě v osadních výborech Tábora. V Klokotech to žije
Zobrazit galerii (4)
Na návštěvě v osadních výborech Tábora. V Klokotech to žije
TÁBOR - V táborské místní části Klokoty se díky osadnímu výboru daří oživovat komunitní život a obnovovat tradice, které místní obyvatelé s radostí přijali. Osadní výbor tu vznikl v roce 2019. Pod vedením Jany Hralové, Zbyňka Valeše a Dušana Žirovnického se soustředí na pořádání kulturních akcí, které spojují generace a umožňují setkávání. Každoročně tu pořádají oblíbené akce jako stavění májky, pálení čarodějnic nebo výlety pro seniory. Vzniká tak prostor pro společné zážitky a silnější vazby v komunitě.

I když zde radnice planuje některé větší investice, výbor se v rámci svých možností zaměřuje na menší, ale efektivní změny, které mají okamžitý dopad. Mezi aktuální projekty patří vybudování piknikového místa u kláštera.

Zájem mají mladé rodiny i důchodci
Osadní výbor Klokoty byl zřízen v roce 2019 a v současné době se nachází ve svém druhém volebním období. Prvním předsedou byl Jiří Lešek, který však ze své funkce odstoupil a jeho místo převzala Jana Hralová. Společně se Zbyňkem Valešem a Dušanem Žirovnickým nyní tvoří vedení osadního výboru. Výbor hospodaří s ročním rozpočtem od města ve výši 100 tisíc korun. Zaměřuje se především na pořádání kulturních akcí, protože v minulosti nebylo v Klokotech zvykem organizovat společná setkání. Pravidelně pořádá pět kulturních akcí, které si místní obyvatelé oblíbili a hojně je navštěvují. Velký zájem projevuje zejména mladá generace a rodiny s dětmi, které do Klokot přicházejí. „Za ty roky se lidi naučili se na akcích scházet. Obyvatelé jsou velmi aktivní a pokud se nic neděje, sami se ozývají, kdy se něco uskuteční. Mladá generace a rodiny s dětmi, které se sem nastěhovaly, mají velký zájem a je příjemné se sejít, popovídat si nebo něco tvořit,“ zmínila Jana Hralová.
Mezi tradiční akce patří stavění májky a pálení čarodějnic, Klokotská pouť s ochutnávkou místních specialit, jako jsou klokotské bramboráky či klokotský Katův šleh, a zájezd nejen pro důchodce. V minulosti tak společně navštívili Svatou Horu u Příbrami nebo Muzeum Antonína Dvořáka, letos se plánuje výlet do Klášterního pivovaru v Želivi.
Výbor také každoročně na podzim pořádá dlabání dýní. Dýně pro děti nakoupí z rozpočtu výboru. Na čertovskou akci spojenou s Mikulášskou nadílkou se připravuje 60 balíčků. Další událostí je rozsvěcení vánočního stromečku. „Máme kolem devíti dobrovolníků, kteří nám pomáhají. Uvítala bych, kdyby jich bylo více,“ dodala Jana Hralová.

Piknikové místo a sen o domě čp. 4
Jedním z aktuálních projektů je vybudování piknikového místa u kláštera vedle Klokotské aleje. Nápad Klokotští podali do participativního rozpočtu města, kterým radnice financuje náměty z řad veřejnosti. Projekt má rozpočet 200 tisíc korun a jeho realizaci podpořili místní dobrovolníci, kteří se podíleli na vyčištění prostoru pro piknikové místo. V říjnu loňského roku se uskutečnila brigáda, místo bylo zbaveno nežádoucí vegetace. S místními spolupracovali i pracovníci odboru životního prostředí městského úřadu. Technické služby pak provedly úpravy terénu. „Pracovníci odboru životního prostředí nám označili, které stromky musí zůstat. Na nálety se nastoupilo s motorovkami. Celé místo jsme vyčistili a Technické služby plochu zhutnily. Mám z toho velkou radost,“ říká Jana Hralová.
Pro setkávání místních obyvatel zatím slouží dvůr u domu čp. 4, kam jsou umisťovány lavice. Výbor se snaží získat finance na opravu tohoto objektu, který je značně poškozený a rekonstrukce by vyžadovala investici přibližně devět milionů korun. „Byli jsme na dvou sezeních s architektem, který vyčíslil opravu domu na devět milionů, což je opravdu hodně peněz. Projekt je ale nádherný,“ poznamenala Hralová. Pro osadní výbor je taková částka nereálná, a proto hledá možnosti, jak alespoň částečně dům opravit a využít pro komunitní setkávání. Zatím se podařilo zajistit přívod elektřiny pro konání akcí. Do budoucna město také počítá s revitalizací Klokotské návsi.
Mezi další plánované úpravy patří rekonstrukce technického vchodu na hřbitov, vybudování nového centrálního parkoviště a květinové síně. V Klokotech vznikla i naučná stezka, na jejíž realizaci se podílel Jiří Lešek.
Výbor se také snaží o vylepšení místa u pomníku padlých vojínů z první světové války. Pomník v minulosti prošel úpravami, avšak v současnosti tu chybí původní květiny a keře. „Pomník padlých vojínů z první světové války v Klokotech byl léta upravovaný a udržovaný. Květiny zmizely, chodníčky zmizely, keře zmizely. Nikde nic není a je to škoda,“ uvedla Hralová. Mezi další priority patří dokončení chodníků směrem ke Chlumu. Zatímco část trasy je již opatřena zámkovou dlažbou, posledních 100 metrů zůstává v nevyhovujícím stavu, což komplikuje průchodnost cesty. Výbor dlouhodobě město upozorňuje na nutnost těchto oprav a jejich přínos pro místní obyvatele.
Osadní výbor se nevzdává a pokračuje ve svých aktivitách s cílem zlepšit život v Klokotech. „Chceme, aby všechno klapalo, aby to mělo nějaký smysl. Raději děláme menší věci, které jsou vidět hned, než velké věci, které budou vidět až za dvacet let. Ráda bych, aby se v dalším volebním období přihlásili mladí lidé, kteří nenechají Klokoty jen tak ladem a přinesou do Klokot nové nápady a energii, “ shrnula Jana Hralová.
Zároveň vyzývá obyvatele Klokot, aby se připojili do facebookové skupiny Klokoty – příměstská část, kde naleznou veškeré informace o dění v této čtvrti Tábora.

 

Diskuse k článku

Pro přidávání komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.