Na pach z ohradníků si zvěř zvykne. Řidiči by na ně neměli spoléhat

„Pachové ohradníky instalujeme už pátým rokem. Jihočeský kraj nám ročně přispívá kolem 70 tisíc korun, já za ně nakoupím přípravky a ty pak rozdělujeme podle žádostí mysliveckým sdružením. Fakt je, že se snažím výrobce každým rokem měnit, protože zvěř si na tyto pachy zvykne. Navíc aplikovaná látka působí kolem šesti týdnů, pak se musí na ohradníku nástřik obnovit,“ popisuje jednatel Okresního mysliveckého spolku Písek Josef Kloboučník.
Přípravky obsahují pachy vlka, medvěda, psa nebo i člověčinu. Podle Josefa Kloboučníka vedou k tomu, že zvěř při přecházení silnice v daném místě zbystří, zpomalí a řidič, který se neřítí zrovna stovkou, by si jí měl všimnout. Proto se na pachové ohradníky přidávají i odrazová sklíčka, která znásobí efekt osvětlených očí zvěře.
„Zvěř má své koridory a někde silnici přejít musí. Je proto na mysliveckých hospodářích, kteří tyto koridory na svém území znají, aby někde přechody ponechali a umožnili. Řidiči by proto měli dávat pozor neustále, i když vidí kolem komunikace instalované ohradníky,“ upozorňuje Josef Kloboučník. Myslivecká sdružení, která přípravky obdrží, vykazují každoročně v listopadu statistiky – počty nehod ve svém teritoriu před aplikací a po užití pachových ohradníků. Můžou ale započítat jen ty nehody, které jsou nahlášeny.
Na Písecku je momentálně nejkritičtějším místem silnice od Milevska přes zvíkovské mosty k Miroticích. Tam dochází ke srážkám se zvěří nejčastěji. Je to podle Josefa Kloboučníka dáno i tím, že se tam zvýšil proovoz kvůli uzavření Žďákovského mostu. A jsou tam samozřejmě také rozsáhlé lesní komplexy.
Diskuse k článku