Na úkor kvality hospodářského školství se buduje kolchoz - Jižní Čechy Teď!
27. 2. 2014 8:21

Na úkor kvality hospodářského školství se buduje kolchoz

PÍSEK - Kdybych chtěl být bezohledný cynik, nenaplánoval bych to lépe. Dát Vyšší odborné škole lesnické a Střední lesnické škole Bedřicha Schwarzenberga v Písku ke 130. výročí založení dar v podobě odebrání školního polesí Hůrka, vyžaduje opravdu velmi silnou náturu. A přesně tuto náturu má předkladatel tohoto návrhu, komunistický člen rady Jihočeského kraje pro školství a kulturu, Tomeš Vytiska.

 

A aby toho nebylo málo, celé odborné školství se má sloučit do „kočkopsa“ s názvem Krajské hospodářské školství – v jedné organizaci tak budou působit lesníci i rybáři. A co za tím vězí? Motivem má být zlepšení ekonomiky v uvedených organizacích na produkčních majetcích, argumentuje soudruh Vytiska. Je až zarážející, že komunistu zajímají výnosy více než úroveň školství a péče o hospodářství, ať už lesní či rybářské. Přitom z vládního usnesení i z odborných zpráv jasně vyplývá, že vláda nabádá k přesně opačnému kroku, než k jakému směřuje rudo-oranžová krajská koalice. Ke zkvalitnění výuky lesního hospodářství mají mít podle odborných analýz školy k dispozici optimální plochu školního polesí o rozloze kolem 800 – 1000 ha lesa. Je zarážející, že se odebrání polesí týká právě školy, která je jednou ze dvou škol – z celkových sedmi českých středních lesnických škol – vlastnících polesí o této optimální rozloze. Zatímco se tedy vláda snaží zajistit ostatním školám polesí bezúplatným převodem pozemků ve vlastnictví Lesů ČR, Jihočeský kraj se vydává cestou přesně opačnou. Polesí škole odebírá. Vládní analýza přitom varuje, že se při menší rozloze školního polesí nemusí absolvent seznámit se všemi procesy, ke kterým v lese dochází a tato nedostatečná kvalifikovanost absolventa nakonec může vést v reálných podmínkách až k hospodářské újmě.

            Jak tedy mám rozumět argumentu o zlepšení ekonomiky? Vždyť soudruh Vytiska sám připouští, že nemá k dispozici žádnou relevantní ekonomickou studii. V každém podniku, a ani v případě krajem zřizovaných organizací to nemůže být jiné, musím před reorganizací takovéhoto rozměru jasně vědět, že se mi to vyplatí.

            Domnívám se ale, že odborný diletantismus je pouhou kouřovou clonou, která má skrýt opravdový význam slov o ekonomickém přínosu kroku kraje. Soudruh Vytiska totiž poznamenává, že o způsobu naložení s ekonomickým výnosem z jednotlivých slučovaných školských zařízení doposud rozhodovali jednotliví ředitelé, nyní to bude kraj, kterému bude pomyslná slepice snášet zlatá vejce. Nemohu pominout ani další aspekt odnětí polesí písecké škole, a tím je snaha takto odebrané pozemky sloučit v jeden velký hospodářský celek pod taktovkou kraje. Tak nějak mi to zavání komunistickým kolchoznictvím.

Josef Knot

místostarosta města Písek

 

Diskuse k článku

Pro přidávání a zobrazení komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.