Na Velkém náměstí ve Strakonicích přibyly první kameny zmizelých




























STRAKONICE – K městům, která připomínají oběti holocaustu kameny zmizelých se přidaly i Strakonice. První čtyři mosazné dlažební kostky se jmény přibyly v pondělí 7. dubna před domem s číslem popisným 49 na Velkém náměstí.
První kameny zmizelých připomínají před rodným domem v centru města židovskou rodinu Fuchsových. „Jedná se o čtveřici mosazných dlažebních kostek se jmény Amálie, Kurta, Věry a Heleny. Všichni byli během druhé světové války deportováni do Osvětimi a nikdo z nich holocaust nepřežil,“ uvedla mluvčí Strakonic Markéta Bučoková.
Památku svých předků v pondělí 7. dubna uctili také jejich pozůstalí. „Dojemné chvíle doplnil i proslov starosty Břetislava Hrdličky. Apeloval zejména na mladou generaci, aby nezapomínala na historii, protože zapomenutá historie se může opakovat,“ popsala Markéta Bučoková.
Kameny zmizelých neboli Stolpersteine, doslova „kameny, o které je třeba klopýtnout“ (pohledem), jsou mosazné dlažební kostky se jmény a datumy narození a úmrtí obětí holocaustu. Autorem původního projektu byl německý umělec Gunter Demnig, který první kámen položil v roce 1992 v Kolíně nad Rýnem. Od té doby v této připomínce pokračují stovky evropských měst.
„Velký dík za realiziaci akce patří Gymnáziu Strakonice a pracovníkům majetkového odboru městského úřadu, jmenovitě Janě Narovcové, Oldřichu Švehlovi a Dušanu Kučerovi,“ dodala Markéta Bučoková.
Diskuse k článku