Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Náměstek hejtmanky Josef Knot opustil TOP 09. Míří do STAN

Josef Knot , Autor: L. Kolářová

Josef Knot     Autor: L. Kolářová

JIŽNÍ ČECHY – V polovině ledna vzbudilo pozornost, když první náměstek jihočeské hejtmanky Josef Knot vystoupil z TOP 09. S touto stranou vstoupil do politiky, stal se píseckým místostarostou a jihočeským vicehejtmanem za uskupení Pro Jižní Čechy, které sdružuje vedle TOP 09 také STAN a Hnutí Občané Pro Budějovice. Pro Jižní Čechy se stalo rozhodující miskou na vahách v politické krizi na kraji v roce 2017 po aféře hejtmana Zimoly s chalupou na Lipně a nadstandardními odměnami manažerů v Jihočeských nemocnicích. Koalice Pro Jižní Čechy buď mohla jít do spolupráce s ODS a ANO nebo zachránit v čele kraje ČSSD. Rozhodla se pro spojenectví se sociálními demokraty, Jihočechy 2012 a lidovci. Josef Knot se stal prvním náměstkem hejtmanky Ivany Stráské. Co jej vedlo k odchodu z TOP 09 a míří do jiné politické strany? Na to nyní odpovídá.

 

Kdy ve vás uzrálo rozhodnutí opustit TOP 09 a proč?

Už tak poslední dva roky jsem postupně nabýval pocit, že se TOP 09 ubírá jiným směrem, než tím, se kterým jsem se ztotožňoval. Vstupoval jsem do TOP 09 před deseti lety, ta strana měla své hodnoty a své osobnosti. Karel Schwarzenberg a Miroslav Kalousek byly osobnosti, které mě zajímaly a program a hodnoty TOP 09 s nimi byly úzce spjaty. Pak přišli jiní předsedové, s novými názory, ta strana se maličko posunula.

Kam?

Já jsem vstupoval do TOP 09 jako do konzervativní strany, kde Karel Schwarzenberg představoval jasnou linii zahraniční politiky a Miroslav Kalousek ztělesňoval ekonomická témata. S novými předsedy pak začala přicházet nová témata a s těmi se ne úplně ztotožňuji.

Můžete být přesnější?

Nechtěl bych to teď vytahovat a někoho se dotýkat.

Z reakce na facebooku jihočeské TOP 09 je zřejmá nelibost z vašeho kroku. A je tam odkaz na vaše rozhovory pro Parlamentní listy, kde nejevíte nadšení z rychlého přijetí eura, pochybujete o lidové spontánnosti hnutí Milion chvilek, nadnášíte, že Česká republika má potenciál být mostem mezi Západem a Východem a ani brexit nepovažujete za katastrofu. Krajský předseda Tomáš Bouzek zdůrazňuje, že vám nikdo nebránil ve vyjadřování těchto názorů, a že se od politiky TOP 09 odchylujete vy od doby, kdy jste v roce 2018 nebyl zvolen do píseckého zastupitelstva. A že vaše ambice určitě uplatníte jinde. Kdy jste vlastně bývalým spolustraníkům o svém rozhodnutí řekl?

Seznámil jsem předsedu Bouzka a místopředsedu Klímu před koncem roku, že to hodlám učinit a před Vánocemi jsem tento krok udělal oficiálně. Moje členství skončilo v polovině ledna.

Jaká byla reakce z TOP 09?

V zásadě žádná kromě toho, že předseda Bouzek a místopředseda Klíma napsali na facebook a sdělili k mému rozhodnutí své stanovisko. To mě hodně mrzelo. Vždycky jsem si myslel, že jsme kamarádi.

A z ústředního vedení TOP 09?

Z centrály TOP 09 nezaznělo nic.

Skončíte v politice nebo zamíříte do jiné strany?

Když jsem vstupoval do TOP 09, byla úzce spjatá se Starosty a Nezávislými. Vadilo mi, když spolupráce skončila. Asi i proto, že jsem byl ve dvou volebních obdobích v Písku místostarostou, tak jsou mi názory lidí ze STAN docela blízké. Rozhodl jsem se v letošních krajských volbách pro spolupráci se Starosty.

Čím se podle vás STAN liší od TOP 09?

Lidé ve STAN vzešli odspodu, z obcí, jde jim o řešení praktických problémů, zabývají se věcmi, které občany trápí a které k životu potřebují. Považuji to za užitečnější než ideové debaty jestli směřovat víc doprava nebo doleva. Náš klub Pro Jižní Čechy ale bude na kraji do konce volebního období fungovat jednotně.

Diskuse k článku - 38 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
« Novější příspěvky 1 2 3 4  | Starší příspěvky »
 • Petr Lojík 

  Reagovat

   

  To byla doba než pochopil že s Kodlem a Mirdou je to cesta do pekel.

  Vloženo 19.2.2020 13:03:38

 • A co chata 

  Reagovat

   

  Bude?

  Vloženo 31.1.2020 08:09:32

 • Jan 

  Reagovat

   

  Politický turista .

  Vloženo 30.1.2020 19:07:57

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Kam vítr, tam plášť. Je třeba se orientovat, sT0P09 není perspektiva. Já osobně bych zavedl, že když byl někdo zvolen za tu stranu, či sdružení, a v průběhu volebního období změní stranu, sdružení, byl by ihned vystavena zákonná stopka pro činnost zastupitele, poslance,senátora, tedy odvolání. Jde totiž o zradu voličů, spláchnutí jejich hlasů do záchodu.

  Vloženo 30.1.2020 13:22:40

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Přesně tak.

   Vloženo 30.1.2020 20:32:37

 • Jan 

  Reagovat

   

  STAN? Co to je? Starostové? Budiž a to N? Nezávislí? Blbost, toto neexistuje. Každý je na někom závislý a politik tuplem. V první řadě na voličích a v dalších, aby se ve funkci udržel na kdejakém natahovači ruky k veřejným financím. Nechci přímo psát, že je závislý na kdejakém vychytralci a lumpovi. Asi tak s tou nezávislostí.

  Vloženo 30.1.2020 11:47:26

« Novější příspěvky 1 2 3 4  | Starší příspěvky »
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace