Náměstí Přemysla Otakara II. po letech znovu zdobí stromy



Na náměstí rostly stromy kolem kašny v různých velikostech, což dokazují historické záznamy a fotografie z 20. a 30. let 20. století. Radnice tehdy výšku stromů sledovala, a když přerostly Samsonovu kašnu, nechala zasadit nové. V roce 1938 architekt Pavel Janák navrhl novou výdlažbu náměstí už bez stromů. V letní sezóně roku 2019 přibyly ze soukromé iniciativy stromy v květináčích kolem kašny, ale ukázalo se, že vybraný druh nebyl vhodný pro tak vysoké teploty a na náměstí se jim nedařilo.
Vrácení zeleně na náměstí a zklidnění dopravy na historickém náměstí Přemysla Otakara II. je jedním z cílů města. Následně přišel impuls z teplárny, která chtěla myšlenku návratu stromů na náměstí podpořit v rámci naplňování Strategie pro zelené město. „Začala jednání pracovní skupiny s památkáři i architekty, skupina vybírala vhodné druhy stromů, jejich umístění a řešila jejich návrat za optimálních podmínek,“ popsal primátor Jiří Svoboda.
„Město od loňského dubna angažuje zahradní a krajinnou architektku Lenku Marcínovou, která byla od začátku členkou pracovní skupiny. Zvažovala se například lípa drobnolistá, ale nakonec dostal přednost méně známý svitel latnatý pro jeho nenáročnost, zdobnost, rychlý růst a odolnost vůči vysokým teplotám,“ uvedl náměstek primátora Ivo Moravec, který se v akci angažoval.
Výstava současně představuje veřejnosti na šesti velkoplošných panelech významné ekologické aktivity městské teplárny. Především naplňování Strategie pro zelené město. K vidění bude na náměstí do poloviny července. „Naše energie pomáhá k rozvoji města od roku 1909, kdy provoz zahájila první městská elektrárna. V poslední době jsme do ekologizace investovali miliardu korun a v tomto trendu budeme nadále pokračovat. Zajišťujeme nonstop služby, komfort zákazníků, cenovou stabilitu a čisté prostředí pro život a podnikání,“ řekl Tomáš Kollarczyk, místopředseda představenstva teplárny.
Diskuse k článku