Našli jste psa. Jak postupovat a jak dlouho patří původnímu majiteli? - Jižní Čechy Teď!
Našli jste psa. Jak postupovat a jak dlouho patří původnímu majiteli? - Jižní Čechy Teď!
Našli jste psa. Jak postupovat a jak dlouho patří původnímu majiteli? - Jižní Čechy Teď!
5. 4. 2019 11:30

Našli jste psa. Jak postupovat a jak dlouho patří původnímu majiteli?

Když potkáte zatoulaného psa, správně byste měli kontaktovat na čísle 156 městskou policii, aby ho přijela odchytit. Poté záleží na obci, jestli se o nalezené zvíře postará sama nebo ho předá do péče psímu útulku. Útulky jsou městské a soukromé. S městským útulkem musí mít obec buď smlouvu anebo zde musí platit za umístění psa dle ceníku. Soukromé zvířecí útulky (depozita) se většinou domluví s obcí pouze na úhradě nákladů za krmení a veterinární péči. V každém případě však musí obec nález psa řádně ohlásit, např. zveřejnit na webových stránkách, v tisku, rozhlase, na úřední desce. Stejně tak musí učinit i útulek. Od doby ohlášení nálezu začínají plynout dvě tzv. ochranné lhůty pro navrácení psa svému původnímu majiteli (občanský zákoník č. 89/2012 Sb.).

 

Pokud se obec rozhodne o nalezené zvíře postarat sama (např. má dohodu s osobou, která si psa dočasně vezme k sobě), běží zde dvouměsíční lhůta pro navrácení psa původnímu majiteli. Pokud se majitel psa během této doby o své zvíře nepřihlásí, již mu nemusí být vydáno zpět.

V případě, že předá obec pejska do péče psího útulku (depozita), běží zde čtyřměsíční lhůta pro navrácení zvířete původnímu majiteli.

Po absolvování povinné karantény ale může být zvíře již v průběhu těchto ochranných lhůt vydáno do adopce. Nový majitel však musí vzít v potaz, že pokud se původní pán o psa přihlásí v ochranné lhůtě, musí mu být vrácen zpět (toto musí být uvedeno i v adopční smlouvě). Samozřejmě zde ale hraje roli i etika a lidský přístup. Pokud se pes zaběhne daleko a majiteli se ho podaří vypátrat až po uplynutí lhůty pro navrácení, tak by mu měl být i tak vydán zpět (pokud se o něho předtím řádně staral), protože mezi psem a jeho pánem je většinou silné citové pouto. Určitě by vás netěšilo nechat si psa s vědomím, že znáte majitele, kterému se po něm stýská, a odloučením od pánečka trpí i pes. Na základě dlouholeté zkušenosti však mohu říci, že pokud se původní majitel nepřihlásí do čtrnácti dnů, většinou už se tak potom nestane. Navíc bohužel mnoho pejsků přichází do útulků v tak hrozném stavu nebo za smutných okolností, z nichž je zřejmé, že se jich původní majitel zbavil úmyslně. Zmíněné právní předpisy platí i pro kočky.

Pozor, pokud byste našli ztracené zvíře a rozhodli se o něho postarat osobně (případně si ho ponechat), tak musíte v každém případě nahlásit jeho nález obci, nejlépe rovnou i městské policii a blízkým útulkům. Je nezbytné zkontrolovat, jestli zvíře nemá čip a obec musí veřejně ohlásit jeho nálezpůvodní majitel musí mít vždy možnost své zvíře dohledat. Pokud byste toto vše neučinili, je to po právní stránce bráno jako zatajení cizí věci a mohlo by to mít nepříjemné následky. I v tomto případě běží od ohlášení dvouměsíční ochranná lhůta, kdy zvíře náleží po právní stránce původnímu majiteli. V ochranné lhůtě nesmí být zvířata kastrována, pokud to není nezbytně nutné ze zdravotních důvodů.

Marcela Árendášová

Happy Dogs, Branice, profesionální služby pro psy, www.ozviratech.cz

Diskuse k článku

Pro přidávání a zobrazení komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.