Návrh poslat z Tábora na Moravu 200 tisíc označil zastupitel Jankovský za srandovní. Opozice prosadila 1,6 milionu

František Dědič k návrhu předkládanému starostou Štěpánem Pavlíkem (Tábor 2020) také řekl, že není dobré dar poskytovat účelově na obnovu veřejného majetku. „Může se stát, že v některé obci mají postiženou fyzickou osobu, které by rádi nějakou částku dali a my to naší podmínkou z našeho daru znemožníme,“ řekl Dědič. S touto námitkou uspěl, podmínka použití daru pouze na obnovu veřejného majetku byla vypuštěna.
Nejsilnější koaliční klub Tábor 2020 se ale bránil poslat hned teď do postižených obcí 1,6 milionu. Starosta Štěpán Pavlík navrhoval, aby se poslalo 200 tisíc a počkalo se, až se situace v postižených obcích zmapuje a pak třeba na konci prázdnin je možné poslat další dar. K tomu se přikláněl i Jiří Fišer z Tábora 2020, ale i předsedkyně finančního výboru Soňa Šicnerová z ANO. Ta navrhla, aby se prozatím obdarovaly i další obce kromě Moravské Nové Vsi částkou 20 tisíc.
Počkat?
Znělo to trochu jako chytračení, že až se všechno prověří, ověří a vyhodnotí, už možná nebudou táborské peníze potřeba. Tak to podle všeho vnímal například Jaroslav Jankovský z ANO, který podotkl, že 1,6 milionu je pro město velikosti Tábora srandovní. Podpořil návrh Františka Dědiče, že peníze jsou ve zpustošených obcích potřeba teď hned. V tomto smyslu vznesl František Dědič protinávrh – hlasovat o daru 1,6 milionu, tedy osmkrát 200 tisíc pro jihomoravské obce Moravská Nová Ves, Hrušky, Lužice, Mikulčice, Týnec, Valtice, Tvrdonice a Kryry na Lounsku na odstranění škod způsobených přírodními živly 24. června.
Koaliční prohra. Většina Pirátů se připojila k opozici
Ještě před hlasováním o protinávrhu dal starosta Pavlík signál svým spolustraníkům z Tábora 2020 – řekl, že klub bude trvat na daru 200 tisíc pro Moravskou Novou Ves a dalším se zabývat později. Stejně promluvila i místostarostka Olga Bastlová z ČSSD: „ČSSD se nezříká zvýšení pomoci, ale je třeba situaci napřed řádně zmapovat.“ Pak ale tato názorová skupina hlasování prohrála. Přestože se hlasování pro dar 1,6 milionu zdrželi Štěpán Pavlík, Jiří Fišer, Petr Havránek, Radek Kacerovský a František Korbel z Tábora 2020, Olga Bastlová z ČSSD, Václav Klecanda z Pirátů a Soňa Šicnerová z ANO a s vedením města držel jako vždy i komunista Ladislav Šedivý, devět hlasů nestačilo.
Pro rychlý dar celkem 1,6 milionu do osmi postižených obcí byli František Dědič a Irena Ravandi z ODS, Václav Ebert z KSČM, Jakub Smrčka, Michaela Petrová a Karel Novák z hnutí Jinak!, Martin Mareda, Jan Příbramský a Miloš Tuháček z pirátského klubu, Hana Randová a Marek Volf z Tábor sobě, nezařazená Marie Fulierová a pět zastupitelů ANO – Jaroslav Jankovský, Milan Breda, Štěpán Kadilák, Miroslav Ryba a Milan Breda. Sedmnáct hlasů převážilo, připojila se i část koaličních Pirátů. Pokuty táborských řidičů a dalších hříšníků poputují na Moravu a do Kryr pro zničenou místní část Stebno.
Město Tábor hospodaří s ročním rozpočtem přes 850 milionů korun.
Diskuse k článku