Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Vokální soubor X-TET

  sobota 7.12 18:00 - Kaple Nanebevzetí Panny Marie, Štítného ulice, Jindřichův Hradec

  Koncert.

 • Tim Rice, Andrew Lloyd Webber Evita

  sobota 7.12 19:00 - DK Metropol, České Budějovice

  Muzikál podle životního příběhu Evy Perónové.

Zobrazit všechny události
 

Návštěvníky kempu na Milavách zklamal poloprázdný rybník

V místech, kde stojí stůl, se už vcházelo do vody. Nyní si musí kempaři, mají-li odvahu se vykoupat, prošlapat cestičku. Viníkem je počasí. , Autor: Jan Škrle

V místech, kde stojí stůl, se už vcházelo do vody. Nyní si musí kempaři, mají-li odvahu se vykoupat, prošlapat cestičku. Viníkem je počasí.     Autor: Jan Škrle

AKTUALIZOVÁNO - 9.8.2019 08:52

VELKÁ TURNÁ/MILAVY – Smutný pohled se letos naskytl návštěvníkům autokempu Milavy u Velké Turné. Rybník je zpola prázdný. A zarůstá. Někteří se sem vracejí trávit léto i dvacet, třicet let. Tohle nepamatují. „Podobná situace byla snad jen před jedenácti lety, ale to nebylo tak strašné," shodují se. Koupání sice možné je, ale musí se po suchu dojít několik desítek metrů od břehu, kde původně voda byla. Dále prý je už bahno a spousta kamenů. Kempaři ze severní části areálu si museli vyšlapat cestičky v bohaté úrodě vegetace, která tu rychle vyrostla. Skluzavka, na které jinak dovádějí děti, je pro letošek jen paradoxní okrasou.Zklamaní nejsou jen návštěvníci, ale samozřejmě i provozovatelé kempu, kterých je celkem šest. ATC-Milavy vlastní a provozuje obec Velká Turná, to je část s recepcí na začátku u příjezdové cesty. Ostatní kempy jsou soukromé. Návštěvnost je nízká a tržby letos hodně poklesnou.

Jitka Šupová, majitelka části Luhy, říká: „Situace je svízelná. Nevíme, co se stalo, proč nenapustili po výlovu vodu. Každý říká něco jiného. Bohužel letošní stav se promítá do návštěvnosti. Kvůli nedostatku vody nám pobyt odmítly školy a když někdo volá kvůli rezervaci a já ho informuji o stavu věci, většinou nepřijede. Ano, mohla bych mlčet, ale to by nebylo fér." Jitka Šupová koupila bazén s konstrukcí, aby se hosté, byť přijeli k rybníku, mohli vykoupat. „Ale to situaci nezachrání," dodává.

Blanka a Jiří se na Milavy vrací už třicet let. Jsou z Nymburka. „Touhle dobou tady je plno, stan na stanu, hlava na hlavě. Podívejte, co je tu volného místa," rozhodí rukama paní Blanka a pokračuje: „Houby nerostou, voda není, jsme z toho zklamaní, ale co se dá dělat. Člověk neví, co tam v tom zbytku je, raději vnučky do vody nepouštíme." Ideální prázdniny to pro děti nejsou. Děvčata ale hrdinně poznamenají, že si přivezly knížky... „Ale my sem jezdíme jako domů. Manželovi bude pětasedmdesát a tvrdí, že se tady mládne," směje se Blanka. Možná na tom něco bude. Jiří na svůj věk rozhodně nevypadá.

„Vidíte – jste uprostřed rybníka a vodu máte pořád pod zadek," ukazuje paní Věra na svou kamarádku, která se rozhodla absolvovat krkolomnou cestu za osvěžením. „Nevím, jestli je to v této situaci výhoda, ale aspoň rybník nekvete, nejsme zelení, jak je na přelomu července a srpna obvyklé," poznamená. Jezdí sem už dvacet let.
Komu nevadí žalostný stav vody v rybníce, jinak si na Milavách užije pohodovou dovolenou. Jsou tu restaurace, probíhá tu sportovní i kulturní program. První oficiální zmínky o kempu - budování zázemí a infrastruktury - jsou v obecním archivu od roku 1973.

Co se děje? Odpovídá starosta Velké Turné

Kolem stavu Milav se šíří spousta zpráv. Neinformovaní lidé spekulují, že absence vody v rybníce je účelová kvůli změně chovu ryb, dedukují, že majitel rybníka tu kemp už nechce, proč jinak by rybník v Rojicích, odkud se prý Milava napouštějí, byl vodou naplněný k prasknutí. Na otázky odpovídá starosta Velké Turné Pavel Šípek.

Můžete vysvětlit, co se stalo, že letos není rybník po výlovu dopuštěn a nechává se zarůst?
Podle vyjádření společnosti Blatenská ryba voda v Brložském povodí není, a proto po výlovu vloni na podzim rybník Milavy zcela nenatekl. Protože rybník z nedostatku vody nenatekl, nezavodněné břehy samovolně zarůstají.

Je to pro kemp velký problém? Zrazuje to lidi od ubytování v chatkách a od stanování?
Je jisté, že žádný z provozovatelů nemá z tohoto stavu radost a rozhodně letošní tržby budou menší.

Řešil jste z pozice starosty tento problém s majitelem rybníka?
Rybník Milavy byl po roce 1989 vrácen původním majitelům a dlouhodobě ho obhospodařuje společnost Blateská ryba pro zemědělskou výrobu - chov ryb. Majitelé pobývají v zahraničí a jejich obchodním partnerem je výše uvedená společnost. S vedením společnosti Blatenská ryba jsem jednal letos na jaře a v létě celkem třikrát. Z toho jednou za přítomnosti majitelky Rekreačního areálu Milavy, která měla zájem na zjištění stavu věci.
Je pravda, že letošní situace je nezvratná i do budoucna? Prý tu chtějí majitelé chovat amury, rybník se proto nechává zarůst vegetací, pak se trochu dopustí, aby se vytvořilo potřebné zázemí pro tento druh ryby.
Prvořadým cílem provozovatele je chov ryb, pro který má rybník pronajat, a tím je pro něj důležitý i plný rybník vody. Podle vyjádření jednatele společnosti je skladba násady pro tento rybník dána a po léta se nemění. Je jisté, že z nastalého stavu nemáme nikdo z provozovatelů radost a jistě ani Blatenská ryba, protože ryba bez vody se opravdu chovat nedá. Pro správné vyhodnocení celé situace je potřeba proniknout do problematiky celého povodí, napájení jednotlivých rybníků a hospodářské činnosti rybniční soustavy, a to především v době, kdy voda kvůli suchým létům z povodí nepřitéká.

Je katastrofální srážkový deficit, říká náměstek Blatenské ryby

Vyjádřil se také obchodní náměstek společnosti Blatenská ryba Václav Milota. Situace je vážnější než se zdá. Kvůli spekulacím, které vznikají mezi lidmi, přinášíme jeho vyjádření v plném znění.
„Celá záležitost ohledně rybníka Milavy je způsobená katastrofálním srážkovým deficitem v této oblasti. V tomto období vrcholí problémy s nedostatkem vody, které máme jako rybáři již od roku 2015 . Postižené jsou i jiné rybniční soustavy a nejenom Milavy, kde je díky rekreaci tento problém více viditelný. Rybáři se snaží s vodou hospodařit co nejlépe. Obecně řečeno, když není voda, není přírůstek a ryba není dostatečně veliká a tím i špatně prodejná. Vždy se snažíme mít rybníky plné vody, protože je to hlavní předpoklad dobrého výsledku hospodaření. Zde se projevila naplno zranitelnost činností v zemědělství, kdy jsme závislí na průběhu počasí.
Povodí v této oblasti je poměrně malé a ne všechny rybníky na něm obhospodařujeme, vodou byl zásobován na podzim přednostně Velkorojický rybník pro potřeby sádkování ryb z důvodů vánoční distribuce stejně tak jako v jiných letech. Již vloni Velkorojický rybník trpěl nedostatkem vody a byl z velké části odtažen. Při podzimních výlovech se přednostně tedy naháněl tento rybník a následně až rybník Milavy. Bohužel nedostatek srážek byl opravdu veliký a na úplné doplnění Milav už voda nezbyla. Netradičně jsme museli nasadit obsádku do Milav na jaře a ne na podzim, jak je zde běžnou praxí. Vše z důvodu nedostatku vody již od podzimu. Situace se může zlepšit jen novými vydatnými srážkami, nikde v zásobě vodu nemáme.
Milavy je dvouhorkový rybník a letos je na prvním horku, tedy na prvním produkčním roce. Samozřejmě amur je také součástí obsádky tohoto rybníka, nicméně vegetace nezatopených okrajů nijak jeho produkci nezvýší. Tak jako každá ryba potřebuje plavat a ne se prohánět někde "na louce". Produkci této ryby máme dostatečnou a neplánujeme její zvyšování. Proto tedy ani žádný experiment se zvyšováním produkce amurů neplánujeme. Porost, který narostl na nezatopených okrajích stejně nevyužijeme a bude nám dělat nemalé problémy s kvalitou vody na podzim a v zimě v průběhu zimování již nasazené obsádky ryb. Současný stav s nedostatkem vody na rybnících nás jako firmu velmi omezuje a bohužel výhled není dobrý. Lidé by si měli uvědomit, že jsme součástí přírody, která se mění a nám nezbývá než to respektovat a chovat se podle toho."

 

 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace