Nebojte se ZEVA aneb „petky“ se tam pálit nebudou!



PÍSEK • Město Písek je v oblasti recyklace odpadů již nyní na velmi dobré cestě. S aktuální mírou recyklace 62 % dokonce předbíhá celorepublikové cíle stanovené na rok 2030. Co to znamená pro běžného občana a jakou roli v tom bude hrát nové zařízení pro energetické využití odpadů?
Třídíte odpad a přemýšlíte, co se s ním vlastně děje dál? Možná vás potěší, že díky svědomitému třídění přispíváte k tomu, že Písek patří k městům s vysokou mírou recyklace. Z přibližně 13 257 tun komunálních odpadů, které ve městě ročně vznikají, končí recyklací více než 8 200 tun materiálu. To představuje 62 % z celkového objemu-hodnotu, kterou Česká republika jako celek plánuje dosáhnout až v roce 2030.
Recyklační cíle jako výzva pro všechny
České republice stanovila Evropská unie jasné cíle v oblasti nakládání s odpady. Do roku 2025 bychom měli recyklovat 55 % komunálních odpadů, do roku 2030 pak 60 % a do roku 2035 dokonce 65 %. Zároveň je nutné do roku 2035 snížit skládkování na pouhých 10 % komunálních odpadů a energeticky využívat asi 25 % těchto odpadů.
Když si to představíme v praxi, z každých deseti kilogramů odpadu, který vyprodukujeme, by v roce 2035 mělo 6,5 kilogramu projít recyklací, 2,5 kilogramu energetickým využitím a jen jeden kilogram by měl skončit na skládce. Písek se svou současnou 62 % mírou recyklace je tedy již nyní na úrovni, kterou většina českých měst teprve bude muset dosáhnout.
Co s tím, co nelze recyklovat?
I při sebelepším třídění vždy zůstane určitá část odpadu, kterou nelze smysluplně recyklovat. V Písku je to v současnosti přibližně 5 023 tun ročně, které končí na skládkách. Jedná se především o směsný komunální odpad (z černých popelnic a kontejnerů) a objemný odpad ze sběrných dvorů.
Právě tuto kategorii odpadu má řešit připravované zařízení pro energetické využití odpadů (ZEVO) v Písku. Je důležité zdůraznit, že ZEVO bude využívat výhradně směsné komunální odpady a objemný odpad, tedy odpady, které jsou svým charakterem nerecyklovatelné a v současnosti končí na skládkách.
ZEVO: Co to vlastně bude zpracovávat?
Často se objevují obavy, že stavba ZEVO ohrozí míru recyklace, protože se v něm bude „pálit vše“. Opak je pravdou. Do ZEVO Písek budou směřovat pouze ty odpady, které dnes končí na skládce, protože je nelze dále materiálově využít.
Pro větší jistotu bude součástí ZEVO Písek také dotřiďovací linka, která z dodaných odpadů ještě vytřídí potenciálně recyklovatelné materiály. Ty budou následně předány k další materiálové recyklaci.
Všechny ostatní tříděné komunální odpady-tedy plasty, papír, sklo, kovy či biologicky rozložitelné odpady-budou i nadále materiálově využívány nebo recyklovány, jako tomu je doposud. Tím bude zajištěno, že město Písek si udrží svou vynikající míru recyklace i do budoucna.
Proč je energetické využití lepší než skládkování?
Skládkování odpadů představuje významnou ekologickou zátěž-uvolňují se skleníkové plyny, zabírá se cenná půda a dochází k dlouhodobé degradaci krajiny. Skládky také představují riziko požárů, které mohou uvolňovat toxické látky do ovzduší, a jsou zdrojem nepříjemného zápachu pro okolní obce. Od roku 2030 navíc nebude možné směsný komunální odpad a objemný odpad ukládat na skládky.
Energetické využití těchto odpadů je proto rozumným řešením-odpad, který by jinak bez užitku ležel na skládce, se promění v teplo a elektřinu pro obyvatele města.
Písek tak směřuje k vytvoření komplexního systému nakládání s odpady, který kombinuje důraz na recyklaci s moderním přístupem k nevyužitelným zbytkům. Je to další krok k tomu, aby město plnilo náročné recyklační cíle a zároveň minimalizovalo negativní dopady odpadového hospodářství na životní prostředí.
-pi-
Diskuse k článku