Nejpřívětivější úřad v kraji mají Prachatice, druhý je Tábor, třetí Vimperk - Jižní Čechy Teď!




Nejpřívětivější úřad v kraji mají Prachatice, druhý je Tábor, třetí Vimperk - Jižní Čechy Teď!
3. 10. 2024 12:03

Nejpřívětivější úřad v kraji mají Prachatice, druhý je Tábor, třetí Vimperk

JIŽNÍ ČECHY - Ministerstvo vnitra uspořádalo už devátý ročník soutěže Přívětivý úřad. Letos se do ní přihlásilo 110 obcí s rozšířenou působností a městských částí Prahy. V silné konkurenci uspěly Prachatice, které získaly první místo za Jihočeský kraj. Město tak sesadilo z pomyslné zlaté příčky Tábor, který zvítězil v uplynulých letech třikrát za sebou. Teď skončil jako druhý, třetí je Vimperk. Celkovým vítězem soutěže se stal Pelhřimov.

Nejpřívětivější úřad v kraji mají Prachatice, druhý je Tábor, třetí Vimperk - Jižní Čechy Teď!

Cílem soutěže Přívětivý úřad je mapovat a hodnotit stav přívětivosti úřadů vůči občanům a vytvořit veřejné správy, která lidem nabídnou kvalitní veřejné služby. Sledují se taková kritéria, jako je počet úředních hodin, elektronizace agend, zavádění online nástrojů a mobilních aplikací, možnost platit správní poplatky platební kartou, komunikace s občany, přívětivost směrem k zaměstnancům a další. V posledních třech letech se titulem Nejpřívětivější úřad v Jihočeském kraji pyšnil Tábor. Letos ho sesadily Prachatice, i tak si ale táborský úřad vedl dobře a získal druhé místo. Za dobu konání soutěže přitom Tábor dosáhl pokaždé na jedno z prvních tří míst. „Pro mě to znamená, že náš proklientský přístup, kvalita služeb občanů, ale i chování vůči vlastním zaměstnancům jsou na vysoké úrovni a neustále se pohybujeme mezi nejlépe hodnocenými úřady obcí III. typu. Zároveň nás druhé místo motivuje k dalším zlepšením. Jsem velice hrdý na pracovníky úřadu, kteří komfort a kvalitu služeb pro občany každodenně zajišťují,“ okomentoval výsledek tajemník táborského městského přadu Lubomír Šrámek.

Ministerstvo vnitra u jihočeského vítěze mimo jiné ocenilo projekt Mapy bez bariér, který slouží v Prachaticích nejen místním, ale také návštěvníkům s hendikepem. Zájemci si mohou buď vyzvednout vytištěnou mapu například na radnici nebo v infocentru, případně je naleznou na webu města. Impulsem pro vznik projektu bylo upozornění občanů Prachatic na fakt, že lidé s omezenou schopností pohybu a prostorové orientace nemají informace o přístupnosti veřejných míst, budov a služeb. V Prachaticích se tak každoročně schází pracovní skupina tvořena zástupci různých skupin, mimo jiné například vozíčkáři, lidmi po amputaci, či nevidomými, kteří mapují terén ve městě a navrhují další řešení. Aby mohlo dojít k rozšíření stávající mapy, musí pak město trasu upravit a zbavit veškerých bariér. Trasa se poté může objevit v Plánu vyrovnávání příležitostí pro osoby se zdravotním postižením města Prachatice (aktuální plán 2022–2025), a následně i v dalším materiálu. Tato myšlenka se hodnotící porotě zalíbila natolik, že ji uvedla v publikaci s příklady dobré praxe, z níž mohou načerpat inspiraci další města.

Úřady napříč Českou republikou za poskytování nadstandardních služeb či běžných služeb v nadstandardní kvalitě a inovací, které jsou vstřícné občanům a jejich potřebám, ocenilo ministerstvo vnitra v úterý 1. října v Praze. Za vítězné Prachatice cenu převzal tajemník městského úřadu Luboš Šafránek a Hana Rabenhauptová z odboru kancelář starosty. „Ocenění je pro městský úřad signálem, že nastolené kroky směrem k efektivnějšímu fungování úřadu společně se zachováním otevřenosti, informovanosti a zejména lidského přístupu jdou správným směrem. Zároveň se jedná o zpětnou vazbu všem zaměstnancům úřadu, kterým velmi děkuji za jejich klíčový podíl na tomto prvenství. Je však potřeba jej přijmout s pokorou a závazkem, aby se v daném trendu pokračovalo,“ shrnul tajemník Šafránek. Stříbro si z Prahy odvážel na jih Čech Vimperk. „V uplynulém období jsme rozšířili počet platebních terminálů na městském úřadě, provedli stavební úpravy, které nám umožnily zvýšit komfort obsluhy našich klientů například na registru řidičů nebo na finančním odboru. Podařilo se nám získat dotaci na elektronizaci veřejné správy, která nám umožnila zvýšit bezpečnost naší počítačové sítě. Do budoucna chceme pořídit další informační panel, elektronickou úřední desku na budovu Nad Stadionem 199, chceme zavést městský portál občana, který ještě více propojí městský úřad s jeho klienty přímo z jejich domovů. V budově Nad Stadionem budeme rekonstruovat výtah a dořešíme alespoň částečně bezbariérovost této budovy,“ nastínil další plány tajemník Jan Tůma. Vimperk uspěl v krajském hodnocení již v letech 2022, kdy obsadil druhé místo, a 2021, kdy byl třetí.

Monika Prokýšková
Monika Prokýšková

Diskuse k článku

Pro přidávání komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.