29. 3. 2017 7:36

Nejstarší jihočeské boulderové závody jsou u Salesiánů. Kdo vyhrál letos?

Nejstarší jihočeské boulderové závody jsou u Salesiánů. Kdo vyhrál letos?
Nejstarší jihočeské boulderové závody jsou u Salesiánů. Kdo vyhrál letos?
Nejstarší jihočeské boulderové závody jsou u Salesiánů. Kdo vyhrál letos?
Zobrazit galerii (5)
Nejstarší jihočeské boulderové závody jsou u Salesiánů. Kdo vyhrál letos?
ČESKÉ BUDĚJOVICE - Salesiánské boulderové závody patří svými jedenácti ročníky mezi nejstarší na jihu Čech. I přes krásné počasí, které panovalo o posledním březnovém víkendu, dorazilo k salesiánům na stěnu 36 účastníků. Salesiánská horolezecká soutěž je vyhledávaná, pravidelně přijíždějí i závodníci z Plzeňska nebo Prahy. Horolezecké - Boulder závody na Čtyráku (HO4ák PROVĚRKA) se už pojedenácté konaly v sobotu 25. března.

 

„Boulderové závody se u Salesiánů ve Čtyráku neoficiálně organizovaly již dříve, jednalo se s přestávkami asi tak o čtyři ročníky, od roku 2005 se ale jede už nepřetržitě,“ poodhaluje historii hlavní organizátor a motor celých závodů Štěpán Vondrášek. „Hlavní příprava před samotným závodem začíná již několik dní předem sundáním všech chytů ze stěny, umytím desek a roztříděním chytů podle barev, tvarů, případně jednotlivých sad. K roztřízeným chytům se pak přidají nově zakoupené chyty. Pak už začíná samotná stavba závodních cest, malování cest na předem připravené archy, sejmutí finálových cest a zapečetění do krabic a označení závodních cest pro nejmladší kategorii. Nakonec pak ještě nákup cen a doladění posledních detailů,“ říká k přípravě horolezeckých závodů Vondrášek.

Samotné závody začaly v sobotu v osm hodin ráno prezentací kategorie Z (nejmladších začátečníků). Velkou skupinu tvořili závodníci ze salesiánských středisek Prahy a Plzně, kteří již tradičně přijíždějí o den dříve, aby se na závodní výkon patřičně připravili a aklimatizovali. Díky velkému zájmu mladších účastníků zahájily v půl deváté své boje na deseti kvalifikačních cestách všechny děti do devíti let včetně a teprve o hodinu a půl později lezly kvalifikaci děti od 10 do 13 let. Z rekordních 22 účastníků postoupili do finále tři nejlepší starší a pět nejlepších mladších dětí.

A jak to dopadlo?

Z2: 6-9 let
1. Jan Šik (Plzeň)
2. Vojtěch Kouba (Plzeň)
3. Jáchym Jakl (Praha)

Z1: 10-13 let
1. Anna Prokopová (Plzeň)
2. Matěj Papež (Č. Budějovice)
3. David Schönbauer (Č. Budějovice)

Odpolední kvalifikace všech ostatních kategorií začala ihned po nutné přestavbě stěny, lehce po jedné hodině odpoledne. Zde změřilo síly 14 závodníků a závodnic v kategoriích Bábovky (holky od 14 let výše), Pokročilí (kluci 14-18 let) a Pamětníci (borci od 19 let výše). Všech pět holek a čtyři nejlepší kluci postoupili do finále, stejně jako jediní dva účastníci mladší mužské kategorie.

14 -18 let:
1. Lucka Kohoutová (Plzeň)
2. Bětka Poláčková (Plzeň)
3. Terka Dočkalová (Kunžak)

1. Dan Štipl (ČB / Praha)
2. Ondra Hlinka (Č. Budějovice)
3. Michal Schinzel (Praha)

19 let a výše:

1. Marek Chytrý (Praha)
2. Matěj Jaroš (Praha)

„Děkujeme všem závodníkům i účastníkům-divákům, kteří vytvořili perfektní závodní atmosféru, která panovala během celých závodů. Rovněž patří poděkování organizačnímu týmu (Peťovi a Lence) za pomoc při stavění cest a organizaci závodů. V neposlední řadě děkujeme za podporu Jihočeskému kraji, který dlouhodobě podporuje tyto sportovní horozávody,“ vzkazuje zástupce ředitele Salesiánského střediska mládeže Ondřej Trojek.

Hledají se další horolezci

Zájem o horolezecké závody a kroužky je dlouhodobě v Českých Budějovicích na vzestupu. Salesiánské středisko mládeže již před lety na tento trend zareagovalo a do své nabídky zájmových kroužků přidala horolezecký kroužek pro děti ve věku 5-8 let pod názvem Tarzánek. „Tarzánek i další horolezecké kroužky se stále těší v Salesiánském středisku velké oblibě a jsou zcela naplněny,“ potvrzuje Kamila Urbanová, koordinátorka zájmových kroužků u Salesiánů. „Poptávka ze strany rodičů a dětí neupadá, dokonce i kapacita horolezecké stěny ještě není na svém maximu, bohužel na co narážíme, je personál. Naše kroužky jsou z velké části zajišťovány dobrovolníky, kterým se osobně věnujeme a vzděláváme, přesto jich je stále nedostatek,“ lituje Kamila Urbanová.

Zájemci z řad horolezců, kteří chtějí své dovednosti předávat druhým, se proto mohou po celý rok hlásit u  Štěpána Vondráška nebo Kamily Urbanové.

„Děkujeme všem závodníkům i účastníkům-divákům, kteří vytvořili perfektní závodní atmosféru, která panovala během celých závodů. Rovněž patří poděkování organizačnímu týmu (Peťovi a Lence) za pomoc při stavění cest a organizaci závodů. V neposlední řadě děkujeme za podporu Jihočeskému kraji, který dlouhodobě podporuje tyto sportovní horozávody.

Diskuse k článku

Pro přidávání komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.