Největší jihočeský masopust se odehrál v Milevsku. Přivítal stovky masek a tisíce diváků







































































































































Město Milevsko letos slaví 840 let od první písemné zmínky. Organizátoři proto vydávali výzvu, aby se letos v Milevsku objevilo 840 masek. Každý, kdo se registroval v masce, mohl přijít po průvodu na řízek a na maškarní karneval.
Rekord tu zaznamenali v roce 2016, kdy se do průvodu registrovalo 1248 masek. Letos jich zapsali 724, oficiálně tedy výzva naplněna nebyla. Pořadatelé ale tuší, že možná v Milevsku přes 840 masek bylo. Mluví o tom ředitel Domu kultury Vít Kratochvíl a předseda Maškarního sdružení Karel Procházka ve videorozhovoru.
Na průvod se přišly podívat tisíce lidí. Nejen místních, ale i přespolních. Auta parkovala směrem od centra až k Milevskému klášteru. Pouliční prodejci prodali celkem 5233 vstupenek, děti do šesti let a zdravotně postižení měli vstup zdarma.
Program začínal už v sobotu v devět hodin ráno na náměstí Edvarda Beneše, vystupovali muzikanti, herci s pohádkou, zahraniční soubory. Hostem Milevských maškar byl letos orchestr Taktsurfer ze švýcarského partnerského města Münchenbuchsee, také skotská dudácká skupina Blue Squadron Pipe band a další skupiny, které jsou milevskému masopustu věrné už tradičně – bubenická skupina Líšamani, party maškar ze spřátelených obcí. Novinkou byl tréninkový kamion letošního vítěze z Dakaru Martina Macíka.
V průvodu, který vyrážel od domu kultury městem, nechyběl tradiční milevský drak, o kterého pečují místní florbalisté, mlýn na staré báby a další historické masky. V samém závěru jel Bakus na povoze taženém koňmi, aby pak byl na jevišti na milevském náměstí popraven a zrodil se nový Bakus. Na této scénce se už roky podílí divadelníci z Kovářova.
Tradice Milevských maškar je zapsána na Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky. Nepředstavuje jen masopustní průvod. Maškarní sdružení dodržuje i další tradice – v týdnu před sobotní slávou popisují maškary výlohy místních obchodníků a firem vtipnými veršíky, ve čtvrtek chodí po městě a zvou na průvod, přebírají také na radnici klíč od města, v pátek obcházejí s muzikou místní hospody. Masky letos vyrazily zvát i do Tábora. Pozvání adresované široko daleko se vyplatilo.
Pořadatelé i místní se shodli, že tolik lidí snad v Milevsku o maškarách ještě nikdy nebylo. Určitě k tomu přispěl i pěkný, slunečný den. Ale bezesporu i slavná tradice a program, na který se návštěvníci mohou každý rok těšit.
Diskuse k článku