Největší nárůst nezaměstnaných zaznamenali na Jindřichohradecku a Prachaticku

Jak uvedla mluvčí Úřadu práce Kateřina Beránková, podíl nezaměstnaných v Jihočeském kraji meziměsíčně vzrostl o 0,6 procentního bodu. V průběhu prosince ukončilo evidenci 2 281 lidí, do pracovního procesu se zařadilo 1455 uchazečů. Největší nárůst nezaměstnanosti hlásí okres Jindřichův Hradec (o 19,1 procent) a Prachatice (o 18,6 procent). Vývoj nezaměstnanosti je však v porovnání s předchozím rokem v celé republice příznivější. V jižních Čechách meziročně podíl nezaměstnaných ke konci loňského roku poklesl o 0,9 procentního bodu.
„Obecně lze potvrdit, že vývoj nezaměstnanosti byl po celý rok příznivější než v roce předchozím. To se projevilo mimo jiné i ve zvýšené poptávce zaměstnavatelů po nových zaměstnancích,“ informovala Kateřina Beránková a doplnila, že k 31. prosinci evidoval Úřad práce na Českobudějovicku o 1 293 volných míst více než na konci předchozího roku. Důvodem je podle ní především lepší ekonomická a hospodářská situace v České republice i v Jihočeském kraji.
Prodlužování pracovních poměrů u lidí zaměstnaných v sezonních profesích podpořilo i dlouhodobě příznivé počasí v podzimních měsících.
Nejčastěji jsou na jihu Čech bez práce lidé se středním vzděláním bez maturity, tvoří až čtyřicet procent nezaměstnaných. Nejproblematičtější skupinou z hlediska uplatnění je skupina lidí ve věku padesát a více let. Je jich dvacet sedm procent ze všech evidovaných. Zaměstnavatelé nejvíce stojí o řidiče pro dálkovou nákladní dopravu, prodavače, především do směnných provozů, kuchaře a profese ve strojírenských oborech, jako jsou svářeči, seřizovači a obsluha obráběcích strojů.
Řadu lidí se daří zaměstnat díky projektům veřejně prospěšných pracích (VPP) a vyhrazených společensky účelných pracovních míst (SÚPM). Od začátku roku bylo díky VPP vytvořeno celkem 1419 pracovních míst, v rámci SÚPM jich bylo 3183.
Diskuse k článku